24 Saat Dolar Alım Satımı Yapan Bankalar

En çok kullanılan yatırım amaçlarından biri döviz hesaplarıdır. Günümüzde sıklıkla kullanılan döviz hesapları gerek yatırım yapmak gerekse paranın değer kaybetmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Türkiye’de neredeyse her banka dolar hesabı açılmasına olanak sağlamaktadır. Fakat döviz kurunun iyi takip edilmesi ve kar sağlanması için anlık olarak alım satım yapılabilecek bankalar çok daha fazla tercih edilmektedir.

En çok kullanılan döviz yatırım birimlerinden biri olan dolardan kazanç elde etmek isteyenler hiç şüphesiz 7/24 alım satım yapılabilecek bankalara yönelmektedir. Birçok banka müşteri portföyünü genişleterek daha geniş bir alanda hizmet verebilmek için mesai saatleri dışında da alım satım yapılmasına imkan tanımaktadır. 7/24 dolar alım satım yapılmasına olanak sağlayan bankalar dışında 5/24 dolar alım satımı yapılabilecek bankalarda mevcuttur.

7/24 Dolar Alım Satımı Yapılabilecek Bankalar

  • Türkiye Halk Bankası;
  • Türkiye İş Bankası
  • Akbank A.Ş.
  • Garanti Bankası
  • Denizbank

Bu bankaların kendilerine göre belirlemiş olduğu makas aralıkları bulunmaktadır, bu aralıklar bankalar arasında farklıdır. Dolar hesabı açmak isteyen kişi öncelikle bu makas aralıkları hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı ve ardından hesabını güvenli bir şekilde açmalıdır. Bunun için bankalardan direkt bilgi alınabileceği gibi müşteri hizmetlerinden de bilgi alınabilmektedir. Bu bankaların müşterisi olunarak mesai saatleri dışında internet bankacılığı aracılığıyla işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Döviz hesabı açılırken dolar üzerinden yapılmak istenen işlemler ve işleyiş hakkında yeterli bilgi alınmalıdır.

Hesabın vadesiz olarak açılması burada ki en önemli detaylardan biridir, aksi durumda alım satım işlemleri için vade günü beklenmeli veya vade bozulmalıdır. Bu durum kar sağlamayacağı gibi zarar edilmesine de neden olabilmektedir. Bu sebeple açılan hesabın vadesiz olması oldukça önemlidir. Bu işlemlerin yapılması için bankaya giderek dolar veya TL yatırılması gerekli değildir. ATM üzerinden günün her saatinde hesaba para yatırılması ve sonrasında internet bankacılığı üzerinden istenilen işlemlerin yapılması mümkündür.

24 Saat Dolar Almanın Avantajları Nelerdir?

Mesai saatleri dışında bankaya giderek alım satım yapmanın imkansız olduğu herkes tarafından bilinen bir durumdur. Birçok banka bu durumun engel oluşturmaması adına kendi internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak müşterilerine hizmet vermektedir. Bankaya giderek dakikalarca sıra beklemeden işlemlerini saniyeler içerisinde yapmak isteyenler için kurtarıcı bir uygulamadır. Döviz hesaplarını yakından takip edenler hareketliliklerin kısa süreler içerisinde gerçekleştiğini ve bu hareketliliği avantaja çevirmek için bazen yalnızca dakikalarının olduğunu oldukça iyi bilmektedir.

Gece oluşan hareketliliklerden faydalanmak için bankaya gidilmesi imkansızdır, bunun yerine 24 saat işlem yapılabilecek banka uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Mobil veya internet bankacılığı ile müşterilerinin dolar alım satım yapmasını sağlayan bankalar bir adım öne geçmeyi başarmaktadır. Bu bankalar ile çalışılabilmesi ve avantajlarından faydalanılması için bankanın müşterisi olma şartı aranmaktadır. 7/24 bulunulan her ortamda kişi isteği üzerine dolar bozdurabilir veya tl hesabı aracılığı ile dolar alabilir. Her yönden avantajlı olan bu durum yalnızca sayılı bankalar için geçerlidir.

7/24 Dolar Alım Satımı Yapmak Güvenli Midir?

Online olarak döviz işlemleri yapmanın güvenli olup olmadığı sorusu birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Oldukça doğal olan bu sorunun cevabı ise basittir. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapılan tüm işlemler oldukça güvenlidir. Sisteme giriş yapmak için kişinin belirlediği şifreye ve onay koduna ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca TC kimlik numarasına giriş sırasında istenilen bilgiler arasındadır. İlk kez internet bankacılığı kullanacak kişilerin tedirginliği yersizdir, tüm işlemler banka tarafından güvenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın