Altın Hesabı Nedir?: Nasıl Açılır?

Altın hesabı, birikimlerini değerli madenlerden biri olan altın üzerinden değerlendirmek isteyen yatırımcıların altınlarını ilgili banka hesabına yatırmaları ile oluşan mevduat hesaplarından biridir. Altın hesabı kapsamında çeyrek altın, bilezik, gram altın gibi kuyum ürünleri yer alır. Bu tür ürünler direkt banka şubelerinden hesaba yatırılabileceği gibi anlık kur değerlerine bağlı olarak para karşılığında da altın hesabı açılabilir. 

Altın Hesabı Nasıl Açılır? 

Altın hesabını internet ya da mobil bankacılık üzerinden kolayca açtırabilmek için öncelikle banka müşteri olmanız gerekir. İnternet şubesinden ya da mobil uygulama üzerinden altın hesabı açma isteğinizi bankanıza iletebilir, dakikalar içerisinde hesabınızı açabilirsiniz. 

Buna karşın müşterisi olmadığınız bir bankadan altın hesabı açtırmak isterseniz, şubeye giderek işlem yapmanız gereklidir. Özellikle altın hesabını bilezik, çeyrek altın, yüzük, küpe gibi değerli madenler ile hesap açarak değerlendirmek istiyorsanız, ilk önce banka eksperleri değerlendirme yapıyor daha sonra değeri oranında altın hesabınız açılabiliyor. 

Vadesiz Altın Hesabı

Vadesiz altın hesabı, daha çok gram altın bazında alım satım işlemi yapmak isteyen kişilerin tercih ettiği ve bankaya herhangi bir başvuruda bulunulmadan birikim yapılabilen bir hesap türüdür. Altın satış işlemlerinde satış kuru üzerinden hesaplanan parayı virman yolu ile hesabınıza aktarabilirsiniz. Ayrıca altın hesabınızdan satışını yaptığınız, diğer bir deyişle bozdurduğunuz altınlarınız değerini kaybetmez. Çünkü vergi masrafı ya da işçilik gibi ekstra maliyetler çıkmayacaktır. 

Vadeli Altın Hesabı

Türk Lirası ya da döviz hesaplarına benzer şekilde vadeli altın hesabı da seçilen süre boyunca altınlarınızın belirli bir faiz tutarı üzerinden değerlendirildiği, böylelikle hesap sahibinin kazanç sağladığı hesap türüdür. Vadeli altın hesabının diğer mevduat hesaplarına göre daha çok avantaj sağladığı söylenebilir. Çünkü vadeli altın hesabı ile hem belirlenen faiz oranı üzerinden kazanç sağlanabilir hem de piyasalardaki altın fiyatı artışı üzerinden gelir elde edilebilir. 

Vadeli altın hesabı açtırmak için genellikle alt limit 10 gram altın miktarıdır. Öte yandan vade sonunda elde edilen faiz tutarı üzerinden %15 stopaj vergisi kesintisi de yapılır. 

Altın Hesabı Açan Bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların neredeyse tamamında altın hesabı açılabilse de bazı bankalar sağladıkları ekstra avantajlar ile öne çıkar. Bu konuda en çok tercih edilen bankalar şunlardır: 

Banka AdıHesap Adı
Ziraat BankasıZiraat Bankası Altın Hesapları
İş Bankasıİş Bankası Altın Hesabı
VakıfbankVakıfbank Altın Çağı Hesabı
Yapı Kredi BankasıYapı Kredi Altın Hesabı
AkbankAkbank Altın Hesabı
Garanti BankasıGaranti Altın Hesabı
Kuveyt TürkKuveyt Türk Altın Bankacılığı

Altın Hesabı Hangi Banka Daha Avantajlı?

Altın hesabı konusunda her bankanın farklı işlem koşulları ve faiz oranları yer alıyor. Sizin için hangi bankanın altın hesabının daha avantajlı olduğunu öğrenmek için bankaların hesap koşullarını incelemeniz ve altınlarınızı o bankada değerlendirmeye almanız gerekir. Altın hesabı ile öne çıkan bankalar ve özellikleri şu şekilde özetlenebilir: 

Garanti BBVA Altın Hesabı 

Garanti BBVA Bankası altın hesabı türleri ve özellikleri şu şekildedir: 

Vadeli Altın Hesabı: Altınlarınızı belirli faiz oranları ile piyasadaki altın artış miktarı üzerinden değerlendirebileceğiniz hesap türüdür. 

Vadesiz Altın Hesabı: Altınlarınızı banka hesabında güvenle saklayabildiğiniz, dilediğiniz zaman alım ve satım işlemlerini yapabildiğiniz hesap türüdür. 

Birikimli Altın Hesabı: Vadesiz TL hesabınızdan ya da kredi kartınız üzerinden altın biriktirebildiğiniz hesap türüdür. 

Garanti BBVA Bankası’ndan vadeli altın hesabı açmak için alt limit 50 gram altındır. 50 gram ve üzerindeki altın miktarı ile açılan tüm hesaplar için %2,50’ye kadar faiz oranları uygulanır.  

Yapı Kredi Bankası Altın Hesabı

Yapı Kredi Bankası’nda sadece vadesi altın hesabı açılabilmektedir. Vadesiz altın hesabı açmak için gereken şartlar şunlardır:

 • Vadesiz altın hesabına yatırılan altın için alt limit, düşük ayar engeli ya da eski – yeni tarihli olması gibi durumlar geçerli değildir. 
 • En az 1 TL ve karşılığındaki tutarlar için alım-satım işlemi yapılabilir. 
 • Vadesiz altın hesabına ulaşmak için günün her saati internet bankacılığı ya da mobil şube kullanılabilir. 
 • Vadesiz altın hesabına kredi kartı ya da banka kartı tanımlanabilir ve istenilen her an kolayca altın alım satım işlemleri ile havale / EFT işlemleri ATM’ler aracılığı ile gerçekleştirilebilir. 

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Ziraat Bankası’nın sunduğu altın hesabı türleri şunlardır: 

Vadesiz Altın Mevduat Hesabı: Herhangi bir masraf ödenmeden, gelir vergisine tabi tutulmayan altım alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirildiği hesap türüdür. 

Altın Vakti: Altınlarınızın banka eksperi tarafından hesaplanan tutara göre yatırım hesabına aktarıldığı ve gram altın cinsinden değer kazandığı hesap türüdür. 

Biriken Altın Vadesiz Mevduat Hesabı: Belirli aralıklar ile biriktirilen altın miktarının yanı sıra isteğe göre belirlenen vade aralıkları ile altın birikiminin yapıldığı hesap türüdür. 

Vadeli Altın Mevduat Hesabı: Vadeli altın hesabının açılabilmesi için gereken alt limit en az 10 gramdır. Dönemlere göre uygulanan faiz üzerinden %15 oranında stopaj vergisi kesilir. 

Vakıfbank Altın Hesabı

Vakıfbank’ta uygulanan altın hesabı tek bir çeşittir ve özellikleri şunlardır: 

Altın Çağı Hesabı: Düzenli altın birikim talimatı verilebilen hem de gram altın alınıp satılabilen hesap türüdür. Özellikleri şunlardır: 

 • Hesap işletim ücretine tabi değildir. 
 • Vadesiz olarak değerlendirildiği için faiz getirisi olmayan bir yatırım aracı konumundadır. Ancak altın biriktikçe değer kazanır. 
 • Piyasadaki altın kurlarına bağlı olarak alım – satım işlemleri çok daha avantajlı kurlar ile gerçekleştirilir. 
 • 0,01 gram minimum alt limit olmak üzere katları olarak altın alınıp satılabilir. 
 • Çalınma ya da kaybolma riski olmadan tüm altınlar tek bir hesapta birikir. Ayrıca işçilik ya da vergi gibi ekstra masrafa tabi tutulmadan değerlendirilebilir. 
 • Altın alım ve satım işlemleri internet bankacılığı üzerinden ya da ATM’lerden kolayca gerçekleştirilebilir. 

Akbank Altın Hesabı

Akbank’ta yalnızca vadeli altın hesabı açılabilir. Hesaba ait özellikler şunlardır: 

 • Minimum işlem tutarı için 0,01 gram altın satın alınması gerekir. 
 • Hesap genelindeki altınlar 1 gr, 2.5 gr, 5 gr, 10 gr ve katları olarak gram altın şeklinde şubelerden teslim alınabilir. Altınlar karşılığında istenirse Akbank Altın Hediye Çeki de düzenlenebilir. 
 • Düzenli talimat verildiğinde her ay belirlenen aralıklar ile altın alımı yapılabilir. 
 • 995/1000 saflık derecesine sahip 24 ayar altınlar, şubeler ya da diğer alternatif dağıtım kanalları üzerinden istenilen zamanlarda alınıp satılabilir. 

Kuveyt Türk Altın Hesabı

Kuveyt Türk Bankası genelinde 5 adet altın hesabı çeşidi vardır. Hesaplara ait özellikler şunlardır: 

Altına Altın Katılım Hesabı: Minimum hesap açılış limiti 100 gram altın olan ve 1 ay vadeli hesap türüdür. Şayet vade süresi 3 ay ile 1 yıl arasında belirlenirse, hesap açılış alt limiti 10 gram altın olacaktır. 

Altın Cari Hesabı: Alt limiti yoktur. Altın saklama hesabı olarak kullanılır. 

Altın Birikim Hesabı: Alt limiti yoktur. Belirli aralıklar ile talimat verilerek otomatik altın alımı yapılabilir. 

Birikimli Altın Katılım Payı: Hesap açma alt limiti 10 gram altındır. En az 3 yıl ile en fazla 10 yıl arasında açılır. 

Ziynet Altın Katılım Hesabı: Hesap açma alt limiti 10 gram altındır. 24 ayar karşılığında tüm altınlar hesaba yatırılır. 95/5 paylaşım oranı ile kâr getirisi sunar. 

Bir cevap yazın