ATM Para Yatırma ve Çekme Limiti

ATM Para Yatırma ve Çekme Limiti

Bankaların müşterileri ile kurduğu ağ konumunda en önemli ögesi olan bankamatikler, hemen her yerde hizmet verir. Bu alanlarda pek çok bankacılık işlemi şubeye gitmeden halledilebilir. Bu konuda en büyük hizmetlerden biri de elbette para yatırma ve çekme işlemleridir. Bu işlemler konusunda müşterilerine belirli bir sınırlama getiren bankalar, para çekme işleminde daha sınırlı davranırken, para yatırma konusunda son derece esnek politika izler. Tabii ki bunun en büyük nedeni bankaya para girişinin olmasıdır. Bu konuda her bankanın politikası farklı olduğu için, tüketicinin aklındaki en büyük sorular bankamatik para yatırma limiti ya da bankaların para çekme limiti gibi sorulardır.

Bankamatik Para Yatırma Limiti

Her banka farklı müşteri portföyleri için para çekme limitini farklı tutsa da genellikle para çekme limitleri 1500 TL ile 2000 TL arasında değişir. Buna karşın neredeyse tüm bankaların para yatırma limiti 20 bin TL’ye kadar yapılabilir. Bu tutar sabit değer üzerinden devam eder. Diğer bir deyişle, bankalar limit üzeri para çekim işlemlerinde ekstra masraf ücreti alırken, limit üzerinde para yatırma işlemi için ücretli bir imkan sunulmaz. Yani limit üzeri para yatırılamaz.

Bankamatiklerden yapılan ödemeler esnasında bazen para üstü küsuratlı olabilir. Bu tür durumlarda madeni para ile para üstü ödemesi yapılırken, para yatırma işleminde madeni para yatırılamaz. Para yatırma işlemi bankada hesabı olsun olmasın herkes tarafından yapılabilir. Bu işlem için kartsız menü ile kullanılabilir.

Para yatırma işleminde kağıt banknotlar kullanılır. Böylece yatırılabilecek para tutarları, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL kağıt banknotlar olabilir. Tek seferde yatırılabilecek kağıt banknot miktarı genellik 50 olarak bilinse de bu sınır bankalara göre değişebilir. Yani bazı banka bankamatikleri tek seferde 30 kabul ederken, bazıları 50 banknot sınırında kabul işlemi yapabilir. Ayrıca yatırılan banknotların yırtık, ıslak ya da kıvrılmış olmamasına özen gösterilmelidir.

Bankamatik Para Çekme Limiti

Bankamatiklerden yapılan para çekme işlemleri, ekstra para ödememek için en çok sorgulanan konulardan biridir. Banka şubelerinin yoğun olması ve zaman kaybı olmaması adına para çekme işlemleri ilgili bankanın bankamatiklerinden yapılabilir. Son yapılan güncellemeler ile birlikte artık ortak ATM hizmeti devreye girse de bir başka bankanın bankamatiklerinden yapılan para çekme işlemlerinde masraf ödenmek zorunda kalınabilir. Yani A bankasındaki hesabınızdan para çekmek için B bankasının bankamatiğini kullanırsanız, bu işlem için belirli bir tutar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gün içerisinde ihtiyacınız olan küçük meblağları bankanıza ait bankamatik (ATM) noktalarından kolayca çekebilirsiniz. Ancak yüksek tutarlar için banka şubenize gitmeniz gerekir. Her bankanın belirlediği bir para çekme limit vardır. Bu limit üzerinde para çekme işlemlerinde yine banka tarafından belirlenen sabit bir ücret sizden tahsil edilir. Benzer şekilde bir başka bankanın bankamatiklerinden de para çekme işlemi gerçekleştirmek isterseniz de masraf ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle para çekme limitleri ve prosedürlerinin bilinmesi gerekir.

Bankaların Para Yatırma ve Çekme Limitleri

Her bankanın para çekme ve para yatırma limitleri farklı olduğu için tek tek ele alınarak incelenebilir:

Garanti BBVA Bankası

Garanti BBVA bankamatiklerinden para yatırma işlemleri 12.000 TL ile belirlenmiştir. Buna kredi kartı borcu ödeme de dahildir. Buna karşın mevduat hesaplarınızdan para çekmek isterseniz günlük limit 2000 TL’dir. Eğer Garanti BBVA bankasına ait kredi kartlarının birinden nakit avans çekmek isterseniz, günlük limitiniz 4000 TL olur. Bunların yanı sıra son zamanlarda sıklıkla tercih edilen QR kod ile para çekme limiti ise 3000 TL’dir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası bankamatiklerinden günlük para yatırma limiti 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Tek seferde 40 adet banknot ile para yatırılabilir. Kartsız yapılan para yatırma işlemlerinde ise limit 20.000 TL’dir. Buna karşın para çekme limiti 1500 TL ile sınırlıdır. Ancak emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan alan biriyseniz, limit sınırı sizin için geçerli değildir. İstediğiniz tutarı çekebilirsiniz.

İş Bankası

İş Bankası bankamatiklerinden günlük para yatırma limiti 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Genellikle tek seferde 40 adet banknot yatırılırken, bazı ATM’ler özel kategoride olduğu için daha fazla banknot yatırma işlemi de yapılabilir. Buna karşın para çekmek isterseniz kartlı para çekme tutarı 2.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Eğer kartsız para çekme işlemini kullanırsanız, günlük limitiniz 3000 TL olur. Döviz kuru üzerinden döviz çekmek isterseniz günlük limit 800 Dolar ve 800 Euro olarak sınırlandırılır. İşbank cebe havale işlemi ile para çekme limiti ise günlük 500 TL, haftalık 100 TL ve aylık ise 1500 TL ile sınırlıdır.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi bankasına ait bankamatiklerden para yatırma üst limiti 20.000 TL’dir. En az 10 TL ve katlarını yatırabilirken, gece 00.00’dan hemen sonra yeniden para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Yapı Kredi bankamatiklerinden günlük para çekme limiti ise 1500 TL olarak sınırlandırılmıştır. Ancak bu sınır sadece maaş müşterileri için geçerlidir. Kişisel bankacılık hesabınız varsa çekebileceğiniz tutar üst sınırı 3500 TL’dir. Eğer bankanın özel müşteri portföyü içerisindeyseniz, günlük para çekme limiti 5000 TL’dir. Bunların yanı sıra Yapı Kredi bankası kartlarınızı yurtdışında kullanarak para çekmek isterseniz, günlük limitiniz 1000 Dolar olarak sabitlenmiştir.

Vakıfbank

Banka nezdinde hesabınız varsa en az 5 TL yatırabilirken, para yatırma limiti konulmamıştır. Yani dilediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. Ancak kartsız para yatırma işlemini tercih ederseniz, en az 5 TL en fazla ise 20.000 TL yatırabilirsiniz. Buna karşın diğer devlet bankalarında da olduğu gibi ATM para çekme limiti ise günlük en az 10 TL, en fazla ise 1500 TL ile sınırlıdır.

Akbank

Akbank’a ait bankamatiklerden para yatırmak isterseniz en az 10 TL en fazla ise 19.990 TL yatırabilirsiniz. Eğer başka bir kişinin hesabına para yatırmanız gerekiyorsa en az 5 TL yatırabilirken, üst limit sınırı ile karşılaşmazsınız. Ayrıca başka bir bankaya para gönderme işlemlerinizde en az 5 TL, en fazla 5000 TL işlem yapabilirsiniz.

Akbank para çekme çekme işlemlerinde farklı kartlar için farklı sınırlamalar mevcuttur. Örneğin, neo kart günlük para çekme tutarı olarak en fazla 2000 TL üzerinden işlem yapabilirsiniz. Kartsız yapılan işlemlerde ise 1500 TL para çekebilirsiniz. Sıklıkla tercih edilen cebe para havalesi için günlük limitiniz 300 TL’dir. Neo kart çeşitlerinde ise işlem limitleri şu şekildedir:

Neo Meo Kart: 250 TL /günlük
Neo 1e1: 2000 TL /günlük
Neo Ek Kart: 1000 TL / günlük
Neo Business: 4000 TL /günlük
Neo Private: 2000 TL /günlük
Neoexi26: 1000 TL /günlük

Yukarıda belirtilen tutarlar üzerinde para çekmek isterseniz, belirli bir komisyon karşılığında çekim işlemi yapabilirsiniz.

Para yatırma ve çekme işlemleri ile ilgili sürekli sıkıntı yaşıyorsanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, limitlerin esnetilmesini talep edebilirsiniz. Bazı bankaların internet bankacılığı menülerinden de limit artırım talepleri iletilebilmektedir.

Bir cevap yazın