Bireysel Emeklilik: BES İptali

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren BES yani Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi bu tarihten itibaren çalışanların maaşlarından kesinti yapıldı. Çalışanların esas kazancının yüzde 3’ü maaşlarından kesilmesi anlamına gelen Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nde çalışanlar cayma hakkına sahiptir. Peki BES’ten ayrılmak mümkün mü ya da BES iptali nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarını yazımızda sizin için derledik.

BES’ten Cayma Hakkı Size Ne Kazandırır?

Resmi Gazete’nin 17.12.2016 tarihli yayımlanan “Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre çalışanlara BES iptali tanınmıştır. Çalışan bu hakkını kullanmak üzere, talebini işverenine ya da çalıştığı şirketine ister posta, ister e-posta aracılığı ile bildirmesi gerekmekte. Bu bildirim sonrası işveren veya şirket kişinin BES’ten çıkma işlemini yürürlüğe koyup, on iş günü içinde kesintilerin hesaplanarak iade edilmesini sağlamak ile mükelleftir. İade işleminin gecikmesi halinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğinde çalışanın lehine temerrüt faizi ile iade yapılacağı da belirtilmiştir.

BES’ten Hak Kazanma Süresi Dolmadan Cayma Hakkı Nedir?

Zorunlu hale getirilen BES’ten emeklilik süresini doldurmadan ayrılmak mümkündür.Ayrılmakisteyen kişiler, otomatik olarak gerçekleştirilen BES’ten yönetmeliğin sistemden ayrılmaya ilişkin hükümlerine göre hareket ederek ayrılabilir. Bu işlemin gerçekleşme aşamaları şöyle:

  • Çalışana BES’e dahil olduğu ve yapılacak kesinti bilgileri, BES Emeklilik şirketi tarafından kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılması zorunludur.
  • Bu bildirimi alan çalışan Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden cayma hakkını kullanmak isterse bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvuru yaparak iptal ettirebilir.
  • Çalışanın cayma yani iptal başvurusu BES’in yapıldığı sigorta şirketine e-posta, posta ya da online iptal formu doldurarak ya da elden dilekçe ile gerçekleştirilebilir.
  • Çalışanın otomatik BES‘ten cayma hakkını kullanması halinde sigorta şirketi, 10 iş günü içerisinde yapılan tüm kesintileri iade etmekle yükümlüdür.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı hakediş oranları yıllara göre değişir. Buna göre sistemde kayıtlı tutarların,

  • BES’te en az 3 yıl kalınırsa % 15’ine
  • BES’te en az 6 yıl kalınırsa % 35’ine
  • BES’te en az 10 yıl kalınırsa % 60’ına
  • BES’te emekli olmanız başta olmak kaydı ile maluliyet halinde % 100’üne, vefat etmeniz halinde de varisleriniz % 100’üne hak kazanır.

BES’te olan kişiler istedikleri zaman sistemden çıkabilme özgürlüğüne sahiptir. Ancak BES’ten 3 yıl dolmadan ayrılmanız durumunda devlet katkısı alabilmek mümkün değildir.

BES İptali İçin En Çok Sorulan Sorular

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, aslında özel sigortalar ve hükümetimizin ortak çalışmasıdır. Sosyal Güvenlik sisteminin tamamlayıcı unsuru olarak lanse edilen BES, aslında özel sigortacılığın Sosyal güvenlik sisteminin dahil edildiği bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?

Aslında maaş aldığınız banka bu konuda önemlidir. Genellikle işverenler ve şirketler çalıştıkları banka ile çalışanlarının BES sistemini beraber yürütmektedir. Bu anlamda hangi banka ile maaş müşterisi iseniz o bankanın BES sistemine dahilsinizdir. İşlemlerinizin iptali için de bu banka ile görüşmeniz ve yazılı olarak başvurmanız gereklidir. Eğer işvereniniz maaş için farklı banka ve BES için farklı bir sigorta firması ile çalışıyorsa bu durumda sigorta şirketi ile direkt temasa geçmeniz ve yazılı başvurunuzu yapmanız önemlidir.

Bir cevap yazın