Damızlık Düve Alım Desteği Başvurusu ve Şartları

Damızlık Düve Alım Desteği başvurusu için Tarım ve Orman Bakanlığı’na müracaat etmek gerekmektedir. Damızlık Düve Alım Desteği için Tarım ve Orman Bakanlığı’na müracaat edecek olan kişilerin gerekli belgeleri de hazırlaması gerekmektedir. Bu belgeleri hazırlayıp müracaatlarını tamamlayan kişiler Tarım ve Orman Bakanlığı’nda bir başvuru formu dolduracaktır. Bu başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgiler yer alacak şekilde doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin başvuru süreçleri aksayabilir. Dolayısıyla Damızlık Düve Alım Desteği başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gereklidir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kişilerim Damızlık Düve Alım Desteği başvuruları da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sistemine aktarılacak ve yapılacak olan inceleme akabinde sonuçlandırılacaktır.

Damızlık Düve Alım Desteği Başvuru İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Damızlık Düve Alım Desteği’ne başvuracak kişilerin bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Bu belgelerde eksiklik olması durumunda başvuru süreciniz uzayabilir. Başvurunuzun daha erken ve sorunsuz bir şekilde neticeye varmasını istiyorsanız kurum tarafından talep edilen evrakları da eksiksiz olarak hazırlamalı ve teslim etmelisiniz. Damızlık Düve Alım Desteği başvurusunda ilgili kurum tarafından talep edilen belgeler ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • C. kimlik kartı ve önlü arkalı fotokopisi,
 • İşletmenin izin belgeleri,
 • İşletmeye ait vergi levhası,
 • İşletmeye ait gelir tablosu,
 • Satın alınacak olan damızlık düvelerin karneleri.

Damızlık Düve Alım Desteği başvurusunda talep edilen belgeler genellikle bu şekildedir. Fakat bazı durumlarda ilgili kurum tarafından başka belgelerin talep edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple kurumla iletişime geçerek hangi belgelerin talep edileceği hakkında detaylı bir bilgi almanız sizin yararınıza olabilir.

Damızlık Düve Alım Desteği Başvuruları Hangi Tarihler Arasında Yapılmaktadır?

Damızlık Düve Alım Desteği için belirlenen başvuru tarihi her yılın 1 Ocak gününde başlamaktadır. Bu başvuru tarihi 31 Mart’a kadar sürmektedir. Evraklarınızı hazırlayarak belirlenen bu tarihler arasında başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Başvurular için Tarım ve Orman Bakanlığı’na müracaat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca Damızlık Düve Alım Desteği yalnızca 2019 ile 2023 yılına kadar yapılacaktır. Bu 2023 yılının ardından Damızlık Düve Alım Desteği sağlanması durumu hakkında 2020 yılı içerisinde bir tahminde bulunmak olanaksızdır. Dolayısıyla başvuruda bulunacak kişilerin 1 Ocak ve 31 Mart tarihleri arasında başvurularını tamamlaması gerekmektedir.

Damızlık Düve Alım Desteği Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Damızlık Düve Alım Desteği’nden yararlanmak isteyen kişilerin bazı koşullara uyması gerekmektedir. Bu koşullara uymayan kişilerin Damızlık Düve Alım Desteği başvurusunda bulunmaları olanaksızdır. Söz konusu olan bu kişiler başvuruda bulunsa bile başvurularının onaylanmayacağı aşikârdır. Dolayısıyla başvuruda bulunacak olan kişiler ilgili kurumun belirlediği bu şartları karşılayıp karşılamadığına dikkat etmelidir. Damızlık Düve Alım Desteği başvurusu için belirlenen şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Başvuruda bulunacak kişilerin daha önce herhangi bir şekilde düve desteği almamış olması gerekir. Buna benzer ir desteğin KOSGEB ya da TKDK kapsamı dâhilinde kullanılmış olması durumunda kişiler Damızlık Düve Alım Desteği’nden faydalanamamaktadır.
 • Damızlık Düve Alım Desteği talebi oluşturacak olan kişilerin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Adına başvuruda bulunacak olan işletmenin de en az 2 yıllık bir faaliyet geçmişi olması gerekir.
 • Ayrıca söz konusu olan işletmenin herhangi bir vergi borcunun olmaması da aranan şartlar arasındadır.
 • Damızlık Düve Alım Desteği içeriğinde 10 ile 50 adet anaç sığır alınmasına müsaade edilmektedir. Kurum tarafından belirlenen bu sayı aralığı haricinde alınacak olan düveler için Damızlık Düve Alım Desteği’nden yararlanamamaktadır.
 • Damızlık Düve Alım Desteği’nden yararlanmak isteyen kişilerin bu desteği sağlayan kurumlara desteğin yapılacağı tarihten en az 1 yıl önce başvurmuş olması gerekir.
 • Eğer işletmeler koyun veya keçi almak niyetindeyse bu hususta Damızlık Düve Alım Desteği kapsamında işletmelerin 100 ile 200 baş arasında hayvan almasına müsaade edilmektedir. Belirlenen bu sayıdan daha fazla baş hayvan olacak işletmeler söz konusu olan yardımdan yararlanamamaktadır.
 • Ayrıca satın alınacak olan bu düvelerin seçiminin de Tarım Kredi Kooperatifi’nden yapılması ve bu kapsamda alınması şartı da bulunmaktadır.

Damızlık Düve Alım Desteği Neleri Kapsamaktadır?

Damızlık Düve Alım Desteği’nin kullanılabileceği alanlar aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • 1 ile 10 adet hayvan alacak olan küçük aile işletmeleri bu destekten %40 hibe oranı şeklinde faydalanabilmektedir.
 • Söz konusu olan bu Damızlık Düve Alım Desteği %70 oranına kadar yapılmaktadır.
 • Damızlık Düve Alım Desteği’ni Tarım Kredi Kooperatifi sağlamaktadır.
 • Ayrıca hayvan yetiştiriciliği yapacak olan tesisler için sağlanacak destek %50 oranındadır.
 • Ağıllar ve ahırlar için gerekli olan tadilat masraflarına %50 oranında hibe desteği sağlanmaktadır.
 • Damızlık düveler almak için de %50 oranında hibe verilmektedir.
 • İşletilen işletmenin ihtiyaç duyduğu makineler ve diğer teçhizatlar için sağlanan hibe destek oranı &50 civarlarındadır.
 • Damızlık boğa alımları için Konya Ovası’nın haricindeki bütün damızlık boğa alımları destek görmektedir.

Damızlık Düve Desteği Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Damızlık Düve Desteği başvurularınızın akıbetini sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. e-Devlet sistemi üzerinden Damızlık Düve Desteği başvurusu sorgusu yapmak içinse öncelikle bir e-Devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. e-Devlet şifrenizin bulunması durumunda e-Devlet üzerinden Damızlık Düve Alım Desteği başvurunuzu sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” kısmında yer alan “Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı” bölümünü tıklayın.
 • Açılan sayfada Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan hizmetler arasından damızlık düve alım desteği başvurusu sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet şifrenizi temin etmek için PTT şubelerine müracaat etmeniz gerekmektedir. PTT veznelerinden yapılacak olan kısa bir işlemin ardından e-Devlet şifreniz oluşturulacaktır. PTT şubelerinden e-Devlet şifresi oluşturmanın bedeli 2 TL’dir. Eğer şifrenizi unutmuşsanız şifre yenileme işlemi e-Devlet giriş menüsünde yer alan şifre değiştirme seçeneği üzerinden adımları takip ederek şifre yenileme işlemini tamamlayabilirsiniz. Fakat e-Devlet üzerinden şifre yenileme işlemleri için cep telefonu numaranızın sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Eğer cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı değilse e-Devlet sistemi üzerinden şifre değişikliği yapmak mümkün değildir. Dolayısıyla böyle bir durumda yapılması gereken de tekrar PTT şubelerine müracaat etmek ve e-Devlet şifre değişikliği işlemlerine orada devam etmektir. PTT veznelerinden yapacağınız e-Devlet şifre değişikliği işlemlerinin hizmet bedeli ise 4 TL’dir.

Hangi İllerde Düve Desteği Bulunmaktadır?

Düve desteği sunulan iller; Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi olmak üzere dört kategori olarak ele alınmaktadır. Bu hususta belirlenen dört kategoriye göre Damızlık Düve Alım Desteği yapılan iller aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Doğu Anadolu Projesi altında desteklenen iller:
 • Ağrı, Ardahan, Erzurum, Hakkari, Elazığ, Malatya, Muş, Erzincan, Iğdır, Kars, Van, Tunceli, Bitlis, Bingöl.
 • Güneydoğu Anadolu Projesi altında desteklenen iller:
 • Batman, Adıyaman, Kilis, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Şanlıurfa.
 • Doğu Karadeniz Projesi altında desteklenen iller:
 • Bayburt, Artvin, Gümüşhane, Giresun, Rize, Ordu, Tokat, Samsun, Trabzon, Sivas.
 • Konya Ovası Projesi altında desteklenen iller:
 • Karaman, Konya, Niğde, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat.

Bir cevap yazın