Devlet Tahvili Nedir?

Kamu ihtiyaçlarına kaynak yaratmak amacı ile devlet tarafından uzun vadeli olarak çıkarılan borçlanma senedi türüne Devlet Tahvili denir. Ülkemizde devlet tahvili, Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılmaktadır. Ülkemizde devlet tahvilinin satışı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilir. Faizler azaldığı zaman, devlet tahvilinin birim fiyatı artar. Faizler arttıığı zaman, devlet tahvilinin birim fiyatı azalır.

Devlet Tahvili Türleri Nelerdir?

Devlet tahvili türleri, kendi içerisinde 5 ana gruba ayrılır. Bunlar;

Sabit Faizli Devlet Tahvili Nedir?

Devlet tahvilini satın almak isteyen kişilerin ve kurumların, devlet tahvilinin vade sonunda ne kadar faiz getireceğini bildiği devlet tahvili türüne Sabit Faizli Devlet Tahvili denir. Sabit faizli devlet tahvili, vade sonuna kadar meydana gelen faiz artışlarından ve faiz azalışlarından etkilenmeyen bir devlet tahvili türüdür.

Değişken Faizli Devlet Tahvili Nedir?

Devlet tahvilini satın almak isteyen kişilerin ve kurumların, devlet tahvilinin vade sonunda ne kadar faiz getireceğini bilmediği devlet tahvili türüne Değişken Faizli Devlet Tahvili denir. Değişken faizli devlet tahvili, vade sonuna kadar meydana gelen faiz artışlarından ve faiz azalışlarından etkilenen bir devlet tahvili türüdür.

Döviz Endeksli Devlet Tahvili Nedir?

Devletin uzun vadeli olarak yabancı para cinsinden çıkarmış olduğu devlet tahvili türüne Döviz Endeksli Devlet Tahvili denir. Döviz endeksli devlet tahvili, vade sonuna kadar meydana gelen döviz kuru dalgalanmalarından etkilenen bir devlet tahvili türüdür.

Kuponlu Devlet Tahvili Nedir?

Belirlenen vadeden önce belirli aralıklar ile faiz ödemesi yapılmasına olanak sağlayan devlet tahvili türüne Kuponlu Devlet Tahvili denir.

Kuponsuz Devlet Tahvili Nedir?

Belirlenen vadeden önce belirli aralıklar ile faiz ödemesi yapılmasına olanak sağlamayan devlet tahvili türüne Kuponsuz Devlet Tahvili denir.

Devlet Tahvilinin Temel Özellikleri Nelerdir?

Devlet tahvilinin temel özellikleri, kendi içerisinde 8 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Devlet tahvilinin devlet garantili bir borçlanma senedi türü olması, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

2)Devlet tahvilinin Likit bir yatırım aracı olması, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

3)Devlet tahvilinin yüksek sabit getiri sağlayabilen bir borçlanma senedi türü olması, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

4)Devlet tahvilinin yüksek değişken getiri sağlayabilen bir borçlanma senedi türü olması, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

5)Devlet tahvilinin yabancı para cinsinden getiri sağlayabilen bir borçlanma senedi türü olması, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

6)Devlet tahvilinin başka birinin hesabında ücretsiz olarak saklanabilmesi, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

7)Devlet tahvilinin uzun vadeli bir borçlanma senedi türü olması, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

8)Devlet tahvilinin ikincil piyasalarda işlem gören bir borçlanma senedi türü olması, devlet tahvilinin temel özellikleri arasında yer alır.

Devlet Tahvili Nasıl Satın Alınır?

Devlet tahvili satın almak isteyen yatırımcıların öncelikle bankalar, aracı kurumlar, özel finans şirketleri gibi kurum ve kuruluşlar ile sözleşme imzalaması gerekir. Yatırımcıların, sözleşme imzalandıktan sonra kolay bir şekilde devlet tahvili almaları mümkün olur.

Bir cevap yazın