Dolar Alım Satımı Yapan Bankalar

Dolar alım satımına ilişkin işlem yapan bankalar döviz üzerinden kar sağlamak isteyen müşterilere yönelik mesai saatleri dışında da hizmet vermektedirler. Dolar alım satımı yapan bankalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

Türkiye İş Bankası
Akbank
Garanti Bankası
Denizbank
Türkiye Halk Bankası

Bu bankaların dışında hemen her banka üzerinden dolar alım satımı yapılabilmesine rağmen yukarıda bahsedilen bankalar aracılığıyla 7/24 kesintisiz olarak işlem yapmak mümkün olduğundan diğer bankalardan farklı bir hizmet sunulmuş olmaktadır.Dolar alım satımı yapılan bu bankaların bazılarında farklı para birimleri üzerinden de işlem yapılması mümkün olurken en çok kullanılan para birimleri dolar ve Euro olarak bilinmekte ve tercih edilmektedir.Bankalar tarafından verilmekte olan 7/24 döviz hizmetleri her geçen gün daha fazla talep gördüğü için diğer bankalar tarafından da bu işlemlerin yapılabileceği hizmet alanları oluşturularak faaliyete geçirilmektedir.

Bankalardan Döviz Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankalardan döviz alım satım işlemlerinin yapılması için bankanın müşterisi olmak ilk şart olarak belirlenmektedir. Fakat her banka müşterisi için değil bankalarda mevduatlı hesabı olanlar için işlem olanağı bulunmaktadır. Bu nedenle dolar alım satımı yapacak olanların öncelikli olarak mevduatlı hesap açtırmaları gerekmektedir.

Mevduatlı hesabı olanlar için işlemlerin internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla yapılabilmesi için hesap açma esnasında internet bankacılığı şifresi almaları gerekmektedir. Daha önceden hesap açmış olanlar için ise banka şubelerine başvurulması gerekmektedir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra alım satım işlemleri internet bankacılığı üzerinden tek bir talimat ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Hesapta bulunan TL cinsinden paraların istenen tutar kadarıyla Dolar ya da Euro birimine çevrilmesi mümkün olmaktadır.

Döviz İşlemleri İçin İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

Döviz işlemleri için internet bankacılığının kullanılması, öncelikli olarak tek kullanımlık şifrenin alındıktan sonra güvenli bir şifre oluşturulması ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle ilk kullanımda şifre değişikliği zorunlu olarak istenecektir.

İnternet bankacılığı işlemleri bankanın resmi web sitesi üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda mobil uygulaması üzerinden de kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için akıllı cihazlara uygulamanın indirilmesi gerekmektedir.

Mobil bankacılık uygulaması içerisinde döviz alma ve satma işlemleri menü olarak belirlenmiş olan kısımda yer almaktadır. İşlem kolaylığı sağlayan mobil uygulamada yapılan işlemler aynı zamanda web sitesinden olduğundan daha hızlı ilerlediği için tercih edilmektedir.

Mobil bankacılık ve internet bankacılığı işlemlerinde kullanılan şifreler aynı değildir. Fakat internet kulanım şubeden onaylanan müşterilerin çağrı merkezi üzerinden kolay bir biçimde mobil uygulama şifrelerini almaları mümkün olmaktadır.

Banka ATM Cihazlarından Döviz Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankaların ATM cihazlarından döviz alım satım işlemlerinin yapılması kullanılan banka kartı ile kolay bir biçimde gerçekleşmektedir. Bankaların ATM cihazlarına giriş yapıldıktan sonra menülerden döviz alım satım işleminin seçilmesi gerekmektedir.

Döviz alımının yapılabilmesi için hesapta istenen tutarda para bulunması gerekmektedir. Yeterli miktarda para bulunmayan hesaplar için TL cinsinden para yatırma yapıldıktan sonra döviz alım talimatının verilmesi gerekmektedir.

Döviz satma talimatının verilebilmesi de ATM cihazlarından yapılabilmektedir. Euro ya da dolar olarak bulunan nakit paranın hesaba yatırılmasından sonra işlem menülerinden satış işlemi yapılabilmektedir.

Döviz alım satımı yapılan internet şube, ATM ve banka şube gibi seçeneklerin içerisinde banka şubelerinin kur makası en yüksek olduğu için yapılan işlemlerde öncelikli olarak internet bankacılığının ve ATM cihazlarının tercih edilmesi önerilmektedir.

Döviz Alım Satımında Kur Makası Nedir?

Döviz alım satım işlemlerinde kur makası, alım ücretleri ile satış ücretleri arasındaki farkı ifade eden bir kavramdır. Makas ne kadar düşükse oradan yapılacak olan döviz alım satım işlemlerinin daha karlı olacağı bilinmektedir.

Döviz alım satım işlemlerinde genellikle bankaların internet şubelerinde kur makası daha düşük olurken, banka şubelerinde daha yüksek olabilmektedir. Bu nedenle internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerin daha kazançlı olduğu bilinmektedir.

Döviz alım satım fiyatları arasındaki tutarların birbirine çok uzak olması durumu ise kur makasını yüksek olduğunu göstermektedir. Bu durum genellikle kur piyasasının çok hareketli olduğu zamanlarda karşılaşılan durumlardır ve yatırımcıları zarara uğratacağı için istenmeyen durumların başında gelmektedir.

İş Bankası Döviz Alım Satım Hizmetinin Özellikleri Nelerdir?

İş Bankası döviz alım satım hizmetlerinin özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • 7/24 kesintisiz olarak alım ve satım yapılabildiği için farklı platformlardan işlem yapanlara göre daha geniş olanaklar sunduğu bilinmektedir.
  • Komisyon ücreti fazla olmasına rağmen, internet bankacılığı üzerinden kesintisiz işlem yapma garantisi sunmaktadır.
  • Dolar alımı satımı yapan bankalar arasında uzun yıllardır hizmet veren bir banka olması nedeniyle güven veren bir işlem alanıdır.

İş Bankası kur makası yüksek olan bankalar arasında yer almaktadır. 7/24 yapılabilen işlem kolaylığının yanı sıra herhangi bir bağlantı sorunu nedeniyle işlem sorunu oluşmama garantisi de verdiği için kur makasının yüksek olmasına rağmen tercih edildiği bilinmektedir.

Halkbank Döviz Alım Satım İşlemleri

Halkbank döviz alım satım hizmetleri sektör içerisinde yeni olan bir alandır. Hem dolar hem de Euro bazında işlem yapan bankanın kur makası oldukça düşüktür. Bu nedenle yapılan yatırımlar daha yüksek kar sağlamaktadır.

Halkbank üzerinden dolar alımı ile satımı arasında oluşan kur makası güncel olarak 0,1 oranında belirlenirken, Euro alım satımı yapmak isteyenler için tutarlar arasındaki fark 0,15 olarak belirlenmektedir.

Halkbank hizmetleri döviz alım satımına yönelik yeni işlem alanı sunması nedeniyle müşteri ağı da henüz diğer bankalar kadar gelişmemiştir. Bu nedenle avantajlı çalışmaları, müşteri kazanmaya yönelik olarak sürdürülmektedir.

Ziraat Bankası Döviz Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası döviz alım satım işlemleri internet bankacılığından ya da banka şubeleri ve ATM cihazları üzerinden yapılabilmektedir. İşlem yapmak için yalnızca mevduat hesabı açılması yeterli olmakta olup, istenen tutarlarda alım satım yapılmaktadır.

Ziraat Bankası tarafından yapılmakta olan bu yatırım işlemlerinde diğer bankalardan farklı olarak Forward işlem hizmeti bulunmaktadır. Bu işlem sayesinde herhangi bir kur değişimine maruz kalmadan karlı bir işlem yapılmasına olanak sunulmaktadır.

Forward olarak belirlenen işlemlerden yapılmak istendiğinde 50.000 dolar olarak belirlenen alt limit üzerinden bir alım satım yapılacak olması gereklidir. Daha düşük limitler üzerinden Forward yapılamamaktadır.

Bu işlem dahilinde herhangi bir alım satım yapmadan önce banka ile başlangıç limitine ilişkin bir anlaşma yapılmaktadır. Başlangıç limitinin altına düşülmediği durumlarda paranın işlenmesi devam ederken, alt limite düşmesi durumunda ise uyarı gelmektedir.

Yurtdışı Seyahatlerinde Döviz Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yurtdışı seyahatlerinde döviz alım satım işlemleri işlem yapılan bankalar üzerinden sağlanabilmektedir. Fakat her banka yurt dışı uzantılı olarak hizmet vermeyeceğinden öncelikli olarak banka ile görüşülmesi gerekmektedir.

Yurtdışı seyahatleri öncesinde döviz alım satım işlemleri yapılırken aynı zamanda kur değerlerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Mevcut para tutarı üzerinden en karlı olacak şekillerde satış yapılması adına kurların güncel olarak takip edilmesi daha avantajlı bir adımdır.

Dolar alımı satımı yapan bankalar döviz kur makaslarını da güncel olarak müşterileri ile paylaşmaktadırlar. Bu nedenle işlemler yapılırken güncel kur makası oranlarının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın