Döviz Hesabı Nedir?: Nasıl Açılır?

Birikim yapmak ya da birikimlerini çeşitlendirmek isteyenlerin kullandıkları hesap türlerinden biri de döviz hesabı olur. Döviz hesabını kullanmadaki amaç birikim yapmanın yanı sıra kur değişimlerinden de faydalanarak, kurların yükseldiği zamanlarda döviz bozdurarak kâr etmektir. 

Birikimini döviz üzerinden değerlendirmek isteyen kişilerin tercih ettikleri mevduat türlerinden biri olan döviz hesabı, ülkemizde en çok Dolar ve Euro kurlarından işlem görür. Diğer mevduat ürünlerine benzer şekilde döviz hesabı da vadeli ya da vadesi olarak açılabilir. Zira döviz hesaplarının da diğer mevduat hesaplarından neredeyse hiç farkı yoktur. Buna karşın döviz hesabının TL hesabından tek farkı yalnızca döviz bulundurma özelliği sunan ATM’lerden para çekile bilmesidir. 

Vadeli Döviz Hesabı Nedir? 

Döviz üzerinden birikim yapmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı hesaplardan biri de vadeli döviz hesabıdır. Tıpkı vadeli Türk Lirası hesabı gibi vadeli döviz hesabı da belirli bir süre paranızı işleme koyar, vade dolana kadar tarafınızdan kullanamazsınız ancak vade bitiminde hesabınız faiz kazancı sağlar. Şayet döviz geliriniz varsa ya da Türk Lirası ile döviz alarak birikimlerinizi çeşitlendirmek istiyorsanız vadeli döviz hesabından faydalanabilirsiniz. 

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Birikim yapmaktan ziyade döviz üzerinden işlem yapan kullanıcılar daha çok vadesiz döviz hesabını tercih eder. Vadesiz döviz hesabı, döviz çeşitleri üzerinden havale / EFT yapmanızı ya da hesabınıza döviz yatırarak istediğiniz zaman çekmenizi sağlayan bir mevduat hesabı türüdür. Tüm bankaların döviz hesapları olduğu için dilediğiniz banka ile vadesiz mevduat hesabı için çalışabilirsiniz. Böylece sık sık oluşan kur farkı nedeniyle paranızın değer kaybına uğraması da söz konusu olmayacaktır. 

Vadesiz döviz hesabı, tıpkı standart vadesiz mevduat hesabı gibi işlem görür. Ancak tek farkı tüm işlemlerin yalnızca döviz üzerinden yapılabiliyor olmasıdır. Vadesiz döviz hesabınız ile yapacağınız işlemlerinizi banka şubeleri, ATM’ler ya da internet bankacılığı üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Vadesiz döviz hesabınızı kullanarak kazanç elde etmek isterseniz, hesabınızın tanımlı olduğu döviz türü için kurları sürekli takip etmeniz gerekir. Al-sat işlemi yaparak, döviz kurunun yüksek olduğu zamanlarda kolaylıkla kazanç elde edebilirsiniz. 

Döviz Hesabı Nasıl Açılır? 

Döviz mevduat hesaplarının açılış işlemleri tıpkı diğer mevduat hesapları gibi çalışır. Çalıştığınız bankanın şubesine giderek, döviz mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Bazı bankaların internet bankacılığı ve/veya mobil uygulama üzerinden de döviz hesabı açabilme imkânı mevcuttur. Vadesiz döviz hesabını açıldıktan sonra dilerseniz yine mobil şube ya da internet şubesi üzerinden vadeli döviz hesabına da çevirebilirsiniz. 

Döviz Hesabı Faizi Nasıl Hesaplanır? 

Döviz hesabı faiz getirisi miktarını hesaplayabilmek için öncelikle çalıştığınız bankanın mevduat faiz oranını bilmeniz gerekir. Farklı bankalar farklı döviz kuru üzerinden işlem yaptıkları için farklı faiz oranları sunar. Hesaplama yapmak için çalıştığınız bankanın ne kadarlık bir döviz getirisi için ne kadar faiz sunduğunu öğrenerek, aylık ya da belirli bir periyot için bu şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

Bankaların sunduğu döviz hesabı faiz oranlarını gösteren tabloyu inceleyerek hesaplama yapabilirsiniz: 

BankaFaiz OranıNet Kazanç
Burgan Bank%428,05 USD
Fibabanka%3,5024,55 USD
CEPTETEB%321,04 USD
Enpara.com%2,2515,78 USD
Yapı Kredi%3,1021,74 USD
Alternatif Bank%428,05 USD
BankaFaiz oranıNet Kazanç
Burgan Bank%1,5010,52 EUR
Yapı Kredi%17,01 EUR
CEPTETEB%0,755,26 EUR
Enpara.com%0,352,45 EUR
Akbank%0,855,96 EUR
Alternatif Bank%1,5010,52 EUR

Döviz Hesabı Vergisi

2020 yılı itibariyle ile geçerli olmak üzere ödenen faiz işlemlerinden alınan vergi oranları aşağıdaki gibidir: 

 • Vadesiz hesaplar ile 1 yıla kadar olan vadeli hesaplarda %20
 • 1 yıl ve daha uzun süreli vadeli hesaplarda %18 stopaj vergisi alınmaktadır. 

Diğer Döviz Hesabı Açılabilecek Bankalar

Döviz hesabı konusunda her bankanın farklı koşulları ve faiz getirileri mevcut. Bunun için tüm bankaların döviz hesabı için sağladığı imkanları değerlendirmeli ve ona göre döviz hesabınızı kullanmalısınız. Üst tablo dışında döviz hesabı açan diğer bankalar ve sağladıkları imkanlar konusunda örnek verelim.

Garanti BBVA Bankası Vadesiz Döviz Hesabı

Döviz mevduat hesabı sağlayan bankalardan biri de Garanti BBVA Bankası’dır. Garanti BBVA Vadesiz döviz hesabı özellikleri şunlardır:

 • Birikimlerinizi Dolar, Euro, GBP, CAD, AUD, CHF, DKK, SEK, SAR, NOK, MTL ve RUB olarak değerlendirebilirsiniz. 
 • Tüm döviz çeşitleri üzerinden para havalesi yapılabilir. Hatta Garanti Paramatik’lerden hesaba döviz yatırılabilir ve nakit çekim işlemi yapılabilir. 
 • Döviz hesabı işlemleri hem internet bankacılığı şubesi hem de Alo Garanti BBVA üzerinden gerçekleştirilebilir. 

Garanti BBVA Bankası Vadeli Döviz Hesabı

Garanti BBVA Bankası vadeli döviz hesabı özellikleri şunlardır:

 • Tüm döviz işlemleri Dolar, Euro, GBP, CHF, JPY, SEK, SAR, RUB, NOK, CAD, AUD, UD ve MTL cinsinden gerçekleştirilebilir. 
 • 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 senelik olmak üzere belirli periyotlarda 32 gün ile 400 gün arası istenilen süreyi kapsayan vadeli döviz mevduat hesabı açılabilir. 
 • Vadeli döviz hesabı açabilmek için alt limit GBP için 500; JPY için 100.000 ve diğer döviz hesapları için ise 1000 döviz çeşididir. 
 • Vade sonuna kadar piyasa faiz farklılıklarından etkilenmeden sabit getiri sağlar. 
 • Faiz oranları brüt miktar üzerinden hesaplanır. 
 • Vadesinden önce para çekilen hesaplara faiz işletilmez. 

Vakıfbank Vadesiz Döviz Hesabı

Vakıfbank vadesiz döviz hesabı özellikleri şunlardır: 

 • Tüm yabancı para çeşitleri üzerinden havale / EFT işlemleri yapılabilir. 
 • Döviz hesaplarına 7/24 internet bankacılığı ya da ATM’ler üzerinden ulaşılabilir. 

Vakıfbank Vadeli Döviz Hesabı

Vakıfbank vadeli döviz hesabı özellikleri şunlardır:

 • 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeler ile ya da sizin istediğiniz vade aralıkları ile “Kırık Vadeli Döviz Hesabı” açılabilir. 
 • Vadeli döviz hesabı Dolar, Euro, DKK, SEK, CHF ve GBP cinsinden açılabilir. 
 • Sabit getiriye sahip olan vadeli döviz hesabı, piyasada yaşanan faiz dalgalanmalarından etkilenmez. 
 • Faiz oranları brüt miktarlar üzerinden hesaplanır. 
 • Vadeli döviz hesabı işlemleri, internet bankacılığı üzerinden ya da Vakıfbank Müşteri Hizmetleri yardımı ile telefon bankacılığı üzerinden takip edilebilir. 

Döviz Hesabı Avantajları

Özellikle vadeli döviz hesapları, döviz yatırımlarına ekstra olarak bir yatırım fonu olarak düşünüldüğünde avantaj sağlayan bir hesap türüdür. Sahip olduğunuz döviz oranlarını belirli bir kur üzerinden sabitlediğinizde 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ya da dilerseniz 3 yıllık programlara dahil edebilirsiniz. Ancak bu konudaki tek sınırlama vade sonuna kadar paranızı kullanamayacağınızdır. 

Uzun süreli işlemlerde belki de döviz kurundan zarar da edecek olsanız, vadeli hesapta biriken faiz üzerinden yine de gelir elde etmiş olursunuz. Buna karşın vadesiz döviz hesabında ise döviz çeşidinin günlük ya da aylık kur dalgalanmaları takip edilerek al-sat işlemi yapılır ve kur farkı üzerinden gelir elde edilebilir. 

Bir cevap yazın