Ekonomi Nasıl Kalkınır?

Bir ekonomi tükettiğinden çok üretirse kalkınabilir. Enflasyon dönemi yaşayan bir ülkede piyasada para döndüğü için fiyatlar artacak , yatırımlar uyarılacak , işsizlik azalacak , tasarruf yapma isteği gelecek , ücretler ve maaşlar artacaktır. Bu durumu yaşayan bir ülke eğer ithal ettiği malları kendisi üretip dış ülkelere ihraç edebilirse o ülke kalkınma aşamasına girer. Örneğin Rusya ve Türkiyeyi kıyaslayalım. Türkiye tarım ülkesi bir ülke olmasına karşın artık kendi ürettiği malları bile ithal eder duruma geldi. Eti bile artık Sırbistan’dan alır duruma geldi. Daha yeni yeni savunma sanayisini geliştirdi.Bunların hepsini yeni yeni düzene koydu. Enflasyonu yaşayan bir ülke. Kişi başına düşen milli gelir 2 trilyon civarında.

Rusya ve Türkiye Ekonomik Durum

Rusya’ya bakacak olursak nüfusu Türkiye’ye göre 60 milyon fazla olan ve kişi başına düşen milli geliri 3,5 trilyon olan bir ülke. Her anlamda dünyada sözü geçen Rusya ürettiği tank, füze , silahları ile ticarette büyük bir rol oynuyor. Tarım ürünleri ticaretini Türkiye ile de yapan Rusya ekonomiye katkı sağlayacak olan büyük değerleri( tank , füze , silah , uçak , gemi gibi) kendisi üretip ithalatını yapması sebebi ile ekonomide Türkiye’nin önünde yer alıyor.

Japonya ve Türkiye Ekonomik Durum

Zamanın Bolşevik devrimini yaşamış Rusya ve ABD’den atom bombası yiyen Japonya gibi ağır darbeler alan ülkeler sonradan hızlı bir şekilde kalkınmasının sebebi üretken olmaktan geçiyor. Bilinçli bir halk ve verimli işçi politikaları ile üretimi daha verimli ve daha kaliteli yaparak uluslararası alanda ticaretini başarılı bir şekilde sürdürüyorlar. Bunun tam tersine ekonomik buhran yaşayan Türkiye ise ekonomik sıkıntılarının tavan yaptığı bir dönemde yaklaşık 1 aydır seçimle uğraşıyor.

Halkını ve ekonomisini düşünmeyen bir iktidar kendi çıkarları uğrunda ülke ekonomisini git gide kötüye sürmektedir. Doların da giderek artması sebebi ile halkı isyana iten bu durum karşısında devletin acilen boş işleri bırakıp halkının refahını ve cebini düşünmelidir. Finans yönünden sıkıntı çeken Türkiye artık ithal ettiği ürünleri kendisi üretim satmalı. Bunun için köylüye ve çiftçiye destek vermeli. Bu sayede domatesi 10 lira yerine 4 liraya alabilecek bir halk meydana gelir. Halk ne kadar mutlu olursa iktidarın ömrü de o kadar uzun olur.

Bir cevap yazın