En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Para biriktirmek günümüzde ekonomik şartların ağırlaşması sebebi ile neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu nedenle birikim yapmak isteyenler hangi yatırım araçlarına yönelecekleri konusunda araştırma yapmaya başlamıştır. Risk seven birikimciler paralarını döviz kurlarına, altına, hisse senetlerine yatırmaktadır. Fakat risk sevmeyenler ve plancı olanlar için en uygun seçenek bankaların Vadeli Mevduat Hesapları olmaktadır. Vadeli mevduat hesapları ile kaç gün sonra paranızın ne kadar değer alacağı konusunda bilgiyi çok önceden tespit edebilirsiniz.

Dolayısıyla paranızın değer kaybetme, zarar etme riski bu yatırım araçlarında olmamaktadır. Vadeli mevduat hesapları genel olarak belirli bir süre için yatırılmaktadır. Yatırılan para için bu araçlarda karşılık beklenmektedir. Mevduat hesapları Türk lirası üzerinden yatırılacağı gibi, döviz ya da altın ile de yatırılabilmektedir. Faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermekte ve her gün piyasa durumuna göre değişmektedir. 

Halkbank Vadeli Mevzuat Faiz Oranları 

Halk Bankası’nın faiz oranlarından yararlanmak ve paranızı bu bankanın mevduat hesabına yatırmak isterseniz, faiz oranları paranın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Her günün faiz oranı farklı olduğu için faiz oranlarını takip etmeniz önemlidir. Halkbank mevduat getirilerini https://www.halkbank.com.tr/4513-mevduat_getirisi web sitesinden anlık olarak hesaplayabilirsiniz. Hesap yapabilmek için tutar, döviz cinsi ve vade yani gün sayısını girmeniz gerekmektedir. Sistem otomatik olarak anlık faiz oranları ile kazancınızı hesaplayacaktır. 

İş Bankası Vadeli Mevduat Faiz Oranları 

İş Bankasına yatırım yapmak istiyorsanız, https://www.isbank.com.tr/TR/fiyatlar-ve-oranlar/vadeli-mevduat-faiz-oranlari/vadeli-tl/Sayfalar/vadeli-tl.aspx web sitesinden faiz oranlarını takip edebilirsiniz. Ne kadar para yatıracağınıza bağlı olarak faiz oranları farklılık göstermektedir. Ayrıca gün yani vade sayısı da faiz oranlarını etkilemektedir. Örnek verecek olursak 1000 TL yatıracaksanız ve vade gününüz 100 gün ise faiz oranı; 10,65 olmaktadır. Bu tutar 40.000 TL olduğunda ise 100 günlük faiz oranı % 10,90 olmaktadır. Bu nedenle yatıracağınız miktar ve vade gün sayınız ile faiz oran hesaplarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

Yapı Kredi Bankası Vadeli Mevduat Faiz Oranları 

https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/hesaplama-araclari/e-mevduat-faizi-hesaplama web sitesinden Yapı Kredi Bankası’na yatırmış olduğunuz Türk lirası, ABD doları ya da EURO para birimlerinin ne kadar faiz oranı ile size fayda sağlayacağını hesaplayabilirsiniz. Örneğin 5000 TL yatıracaksınız ve 50 gün vade sayısı seçtiniz, bu durumda bankanın size verdiği faiz oranı % 6,50 olmaktadır. Dolar cinsinden para yatırmak istiyorsanız ve 2000 dolarınız var ise 50 gün için bu miktarın faiz oranı % 0,95 olmaktadır. Euro için ise 5000 Euro olsa ve 100 gün için bankaya yatıracak olsanız size yansıtılan faiz oranı % 0,20 olmaktadır. 

Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Faiz Oranları 

Ziraat Bankası ile çalışıyor ya da vadeli mevduat hesabınızı bu bankadan açmak istiyorsanız https://www.ziraatbank.com.tr/tr/hesaplama-araclari/mevduat-getirisi-hesaplama web adresinden faiz oranlarını hesaplayabilirsiniz. Faiz oranı hesaplaması yapabilmek için döviz cinsi, vade süresi ve tutar bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak 1000 TL’nin 50 gün için faiz oranı % 11,25 olmaktadır. Bu durumda 50 gün için 13,10 TL kar etmiş olursunuz. Miktar büyüdükçe doğal olarak kar da artacaktır. Örneğin 50.000 TL yatırsınız ve 365 gün bankada kalmasını istiyorsunuz. Bu durumda faiz oranı; % 10 olmaktadır. 365 günün sonunda 50.000 TL size 54.389,85 TL olarak geri dönmektedir. Yani bir başka deyişle 4.389,82 TL kar etmiş olursunuz. Dolar cinsinden örnek verecek olursak 10.000 ABD Dolarını 365 gün vade ile bu bankaya yatırdığınızda, 365 gün yani 1 yılın sonunda paranızı % 2 faiz ile 10.159,63 ABD Dolarına çıkartmış olursunuz. Bu durumda da kar 159,63 ABD doları olacaktır. 

Mevduat Faiz Oranları ile ilgili detaylı yazımızı hemen okuyun!

Bir cevap yazın