Evlilik Kredisi: Düğün Kredisi Şartlar ve Başvuru

Evlenmeyi mi düşünüyorsunuz? Bildiğiniz gibi, Türk düğünleri, mutluluğunuzu paylaşmak için bir araya gelen hemen hemen her uzak akraba veya arkadaşınızla beraberliği kutlamakla ilgilidir. Ancak, ev sahibi olarak, tüm düğün boyunca en iyi misafirperverliğinizi öne çıkarmanız ve her misafirin mutluluğunu sağlamanız gerekir. Ve bu nedenle, düğün ve unutulmaz bir balayı hayalinizi planlamak için paranızda bir kısıtlama olmasını istemezsiniz.

Düğünler ömür boyu bir kez gelir ve her şekilde mükemmel olmasını istersiniz. Bireysel kredi rüya gibi bir düğünü mümkün kılar. Bir evlilik kredisi ile büyük gününüzün finansmanı için tam bir huzur elde edebilirsiniz. İşte bu yüzden sizler için devlet destekli evlilik kredisinden bankalara kadar tüm düğün kredilerini araştırdık, derledik.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi: Çeyiz Parası

2008 yılından bu yana uygulanan evlenme ödeneği, halk arasında devlet evlilik yardımı ya da çeyiz parası olarak bilinmektedir. Bu ödenek, sigortalı anne veya babasını kaybetmiş yetim, öksüz kadınlara evlenmelerine destek olmak üzere devlet tarafından, anne babasından aldığı maaşının 24 katına kadar verilen toplu paradır. 2016 yılında ise evlenmek üzere olanlara devlet bir başka uygulamayı daha yürürlüğe sokmuştur: Çeyiz hesabı uygulaması…

Çeyiz hesabı uygulaması ile çeyiz parası birbirine sıkça karıştırılmaktadır. Çeyiz hesabı uygulaması; evlenme çağına gelen 18-24 yaş aralığında gençlerin çeyiz hesabı adı altında açacağı birikim hesabına 3 yıl boyunca düzenli olarak birikim yapılmasının karşılığında evlendikten sonra hesaptaki birikimin yüzde 10’u ila 25’i oranında verilen devlet desteğidir.

Çeyiz Hesabınıza Devlet Desteğini Nasıl Alırsınız?

Çeyiz hesabı desteğinin evlenmeden önce açılması, bankada 3 yıl boyunca birikim yapılıyor olması maksimum 25.000 TL biriktirilmesi gerekiyor. Bu sayede evlenme sonrasında devletten 5.000 TL’ye kadar çeyiz desteği alınabiliyor. Çeyiz hesabında birikim yapanlar için evlenme aşamasında % 25’e varan oranlarda devlet desteği almaya hak kazanıyor.

Bu şartlara uygun olmadığınızı düşünüyorsanız üzülmeyin, çünkü günümüzde bankaların birçok ihtiyaca göre hazırladığı kredi kampanyaları bulunmakta… Kimi bankada düğün kredisi, kimi bankada evlilik kredisi adını alan bu krediler adı değişse de aynı şeye hizmet vermekte… Bu kampanyalar sayesinde evlilik için gerekli ister beyaz eşya, mobilya almak, ister düğün nişan veya söz tören masraflarını karşılamak ya da balayına gitmek üzere kullanmanız kolaylaşıyor.

Bankaların Evlilik Kredisi Şartları

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası evlenme arefesinde olanlar için, bireysel krediler kapsamında düğün kredisi vermektedir. Devlet destekli çeyiz hesabını Yapı Kredi Bankası’ndan da açmanız mümkün… Kredi başvurusunda bulunmak üzere ise,

  • Maaşlı çalışan iseniz, maaş belgeniz, şirket ortağı iseniz ortaklığınızı belgeleyebileceğiniz evraklar
  • Esnaflar iseniz vergi levhanızın fotokopisi
  • Emekli iseniz maaş bilgilerini içeren belgeler
  • Eğer kira geliriniz var ise bu gelirlere ait belgeler

Yapı Kredi Bankası Evlilik Kredisi Başvurusunu Yapmak Zor Mu?

Yapı Kredi Bankası’nda başvuru kanalları internet, telefon bankacılığı, atm, mobil bankacılığı ve şubeden bizzat yapılabilmektedir. “Kredi miktarı (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık Gelirinizi” yazıp 4411’e göndererek de sms yoluyla kredi başvurunuzu yapabilirsiniz . Yapı Kredi’nin 444 0 444 Müşteri Hizmetleri’ni arayıp Müşteri temsilcisi ile konuşarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kamu Personeli İseniz, Halkbank Evlilik Kredisi’nde Daha Avantajlı

Halkbank şubelerine evlilik kredisi için başvuracak gelin veya damat adayları, kamu personeli ise, Halkbank vade ve faiz oranlarında banka tarafından daha farklı indirimler uygulayabilmekte…

Kuveyt Türk Bankası Evlilik Kredisi

Kuveyt Türk Bankası da evlilik kredisi veren bankalardan biri… Aynı zamanda devlet destekli çeyiz hesabı açmanız Kuveyt Türk Bankası’nda da mümkün. Bireysel kredi dahilinde alacağınız düğün kredisinde ise 50.000 TL’ye kadar 60 ay vadeli olarak kolayca ödersiniz.

Garanti BBVA Bankası

Türkiye’ nin en çabuk tercih edilen ve kolay kredi vermesi ile bilinen bankalarından biri olan Garanti BBVA da evlenmek isteyenleri unutmuyor. Bu aşamada Garanti BBVA şubelerinden yapacağınız başvuru da, % 1.09 faiz oranı ile en düşük ihtiyaç kredisi statüsünden 50.000 TL’ye kadar düğün kredisi kullanabilirsiniz.

CEPTETEB Evlilik Kredisi

Şubesiz mobil bankacılığı ile adından sıkça söz ettiren TEB’den, ister düşük faizli 20 bin lira 12 ay vadeli evlenme destek kredisi, ister 30 bin liralık 24 ay vadeli kredi veya 50 bin lira 36 ay vade ile evlilik kredisi kullanabilirsiniz. Sizin yapmanız gereken tek şey düğün için ihtiyaçlarınızı listeleyerek doğru rakamı bulmak ve size uygun krediyi kullanmaktır.

Akbank’tan Düğün Kredisi

Akbank, dönemsel olarak düğün kredisi kampanyalarına devam ediyor. Şu anda düğün kredisi bulunmayan Akbank evlenenleri yine de bireysel kredileriyle desteklemeye devam ediyor.

QNB Finansbank’ta Evlilik Kredisi 3 ay Ertelemeli

QNB Finansbank, evlilik kredisi kampanyasında başvuracak kişilerin başta 18 yaş üstü ve bireysel kredi başvuru şartlarını yerine getirebilecekler kullanabilmekte… Evlilik kredisi kampanyası kapsamında 48 ay vade ile 50.000 TL’ ye kadar kredi kullanılabilmekte ve aynı zamanda 3 ay ertelemeli kredi özelliğinden yararlanabilme şansını tanımaktadır.

Bir cevap yazın