Genç Çiftçi: 2020 Başvuru Tarihleri ve Şartları

Genç Çiftçi hibesi; Tarım ve Orman Bakanlığının, genç çiftçilere destek olmak ve yerel üretimi artırmak amacıyla sunduğu bir fırsattır. Genç çiftçi hibesine her sene belli dönemlerde başvurulabilmektedir ve başvuru süresi 1 ay devam etmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Programı, bakanlığın genç çiftçilere yönelik sağladığı desteklerden biridir. Genç Çiftçi Hibesinden yararlanmak istiyorsanız, belirli koşulları karşılıyor olmanız lazımdır. Bakanlık, her sene başvuru şartları ve istenen belgeler hakkında duyuru yapmakta ve bu talimata uyan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır. Genç Çiftçi hibesinin amacı, ülkemizdeki yerel üretime katkı sağlanması ve gençlere istihdam olanağı verilmesidir.

Genç Çiftçi programının hedefi, yerel üretime katkı sağlamaktır. Yerel üretime ivme kazandırma hizmetini, gençlerin gerçekleştirmesini esas alan bu uygulama, bakanlığın öncülüğünde başlatılmıştır. Program çerçevesinde sunulan hibeyle hem istihdam imkanlarına, hem sürdürülebilir tarım alanlarına, hem de yerel üretime destek sağlanmaktadır.

Genç Çiftçi Hibesi, Tarım ve Orman Bakanlığının sağladığı bir hizmettir. Gençlerin yerel üretimde etkin bir konuma sahip olmalarını amaçlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, Genç Çiftçi programının yönetimiyle alakalı çalışmalar yapmaktadır. Orman Bakanlığı Genç Çiftçi Programı çerçevesinde, çok sayıda gencin istihdamına yardımcı olunmaktadır.

Genç çiftçi hibesine yönelik hiçbir il sınırlaması mevcut değildir, 81 ilden başvuru yapılması mümkündür.

Genç Çiftçi Başvuru ve Şartlar

Genç Çiftçi hibesine başvuruları için sağlamanız gereken belgeler şöyledir;

 • Başvuracak kişinin nüfus cüzdanının aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Diploma ya da Okur-yazarlık durumunu gösteren başka bir belge
 • Gelir tespit evrakı
 • İkametgâh
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilecek olan hizmet döküm evrakı
 • Genç Çiftçi projesi için hazırlanmış özel başvuru formu
 • Programa özgü, ıslak imzalı sözleşme
 • Başvuru dilekçesi

Genç Çiftçi Başvuru koşullarında 2019 senesinde yeni bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme çerçevesinde getirilen yeni başvuru koşulları şöyledir;

 • T.C. vatandaşı olmak (Yabancı uyruklu kişiler, ikamet onayı almış olsalar bile programa başvuramazlar.)
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • 41 yaşından gün alınmamış olunması
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan herhangi bir yerde çalışmıyor olmak
 • Vergi mükellefiyetine sahip olmak
 • Örgün öğrenim görüyor olmamak

Başvuru koşulları bu şekilde olup, buna ek olarak; arıcılığa ve hayvancılığa yönelik sunulacak Genç Çiftçi Hibesinde belirli bir oranda kısıtlama söz konusudur.

Büyükbaş hayvancılık hibesi talep eden genç çiftçilerin bu hizmeti alabilmeleri için, toplamda en fazla 15 büyükbaş hayvanı olmasına izin verilmekte olup, daha fazla hayvana sahip olmamaları gerekmektedir. Küçükbaş hayvancılık hibesi için başvuracak genç çiftçiler ise, en çok 50 adet küçükbaş hayvana sahip olabilir, başvuru koşullarında daha fazlasına müsaade edilmemektedir. 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş daha fazla hayvana sahip olanlar, bu programdan faydalanamayacaklardır.

Arıcılık amacıyla Genç Çiftçi Hibe Programına başvuracak çiftçilerin de, en fazla 50 kovana sahip olmasına izin verilmekte olup, daha fazla kovana sahip çiftçiler bu programa katılamayacaklardır. Gıda Tarım ve Orman Bakanlığının bildirdiği bu koşula göre, Genç çiftçi programı çerçevesinde en çok 50 kovana müsaade edilmektedir. Başvurularda kovan sayıları incelenmekte ve bu şartı karşılayan adayların başvuruları dikkate alınmaktadır.

Bir aday, Genç Çiftçi hibe programına 1 defa başvurabilir. Her girişimci ve genç çiftçi; yalnızca 1 defa hibeden faydalanma imkanına sahiptir. Alınan başvurular oldukça fazla sayıdadır ve tüm başvuruların mümkün olduğunca olumlu yanıtlanabilmesi hedeflenmektedir. Bu sebeple, ikinci bir başvuruya müsaade edilmemektedir.

Gıda Tarım ve Orman Bakanlığının sağladığı başka destek fonlarından yararlanmış olan bir aday, şayet gerekli koşullara uygun ise, genç çiftçi hibe programına başvurabilmektedir.

Programa yaptığı başvuru olumsuz sonuçlanan adaylar, önümüzdeki sene başvurular tekrar açılırsa, yeniden bu programa başvurabilirler. Ancak, şu hususun yine altını çizmekte fayda var; bu program kapsamında 1 defa hibe almış olan bireylere, ikinci kez bu hibe verilmeyecektir.

Genç Çiftçi Programına başvurular, Web aracılığıyla gönderilebilmektedir. Genç Çiftçi Programının Web adresi üzerinden yapılan program başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Genç Çiftçi Programına başvuracak adaylar ilgili web sayfasında bulunan başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.

Başvuru için öncelikle Genç Çiftçi kayıt sayfasına üyelik gerçekleştirilmelidir. Bu zorunludur ve üye olunarak başvuru işlemine geçilebilir. Ardından, Genç Çiftçi programının web sayfasındaki başvuru formunu doldurmak ve sisteme göndermek gereklidir. Bununla ilgili problem yaşayanlar, Tarım ve Orman Bakanlığıyla iletişime geçerek teknik destek talebinde bulunabilir.

Genç Çiftçi Hibe Desteği (2020)

Genç Çiftçi hibe kayıt sayfasına üyelik ücretsizdir;

https://gencciftci.tarim.gov.tr/account/UyeOl

Web sayfası üzerinden gerçekleştirilebilir. Web sayfasındaki talimatlara uygun bir biçimde kaydolmak gerekir. Sayfada bulunan ‘üye ol’ alanına tıklanarak üyelik formuna ulaşılabilir. Bu aşamada bütün bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi lazımdır.

Doldurulması gereken alanlar şu şekildedir;

 • TC Kimlik Numarası
 • İsim
 • Soyisim
 • Baba Adı
 • Cilt No
 • e-posta adresi
 • Giriş yaparken kullanılacak bir parola

Kayıt işleminin ardından sisteme, T.C. kimlik numarası ve parola ile giriş yapılır. Bu aşamada karşınıza ‘Duyurular’ ekranı gelecektir. Bu sayfadan, Genç Çiftçi Hibesi ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşmanız mümkündür. Başvuru yapmak için, ekranın yukarısındaki, ‘Başvurular’ menüsüne gelinir ve “Yani Başvuru” alanına tıklanır. Gelen ekranda, size ait bilgilerin zaten kayıtlı olduğunu görebilirsiniz. Her ihtimale karşı, bu sayfada yazanların doğru olup olmadığını bir kere kontrol edin. Ardından, gerekli alanları sırasına göre şöyle doldurun;

 • SGK durumunuz: Size uygun olan seçeneği işaretleyiniz.
 • Eğitim Durumu: En son mezun olduğunuz okulu işaretleyerek bir sonraki alana geçin.
 • Bitirilen Kurs: Tarım, veterinerlik, ziraat vb. branşlarda katıldığınız kurs kategorilerini işaretleyiniz.
 • Bitirilen Kurs Belge No’su: Kursun akabinde aldığınız evrakın üstünde yer alan kurs belge no’sunu yazınız.
 • Son olarak, Hane Halkı Sayısı alanını doldurmanız gerekmektedir: Evinizde kaç kişiyle beraber yaşıyorsanız, bu alanı ona göre doldurunuz.

Bir cevap yazın