Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Havale ve EFT ücreti olmayan bankalar, son dönemlerde bu avantajlarından dolayı büyük bir müşteri kitlesini kendine çekmeyi başarmıştır. Havale ve EFT ücreti belirlemeleri küçük meblağlar gibi gözükse de, özellikle düzenli olarak bu işlemi gerçekleştiren kişiler için oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

Havale ve EFT ücreti almayan bankalar arasında bu uygulamayı devamlı olarak sağlayan bankalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Enpara
 • Cepte TEB
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Havale ve EFT ücreti ödememek istiyorsanız, bankalarla bu konuda yapmış olduğunuz anlaşmalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Enpara gibi bankalar, havale ve EFT ücreti talep etmeme kampanyalarını şubesiz ve dijital bankacılık hizmeti verme avantajlarından yararlanarak ömürlük olarak sağlamaktadır. Bununla birlikte fiziki olarak bankacılık hizmeti veren bankalar bu kampanyaları dönemsel olarak sunabilmektedir. Bu nedenle banka ile anlaşma sebepleriniz arasında havale ve EFT ücreti olmaması bulunuyorsa, bankanızın bu kampanyayı ne kadar süre için sunmuş olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Enpara Ücretsiz Havale ve EFT

Enpara havale ve EFT ücreti talep etmeyen bankalar denildiğinde ilk akla gelen bankadır. Enpara bir QNB Finansbank kuruluşudur. Diğer bankalarla arasındaki en büyük fark ise şubesiz olarak dijital bankacılık kanalıyla hizmet veriyor olmasıdır. QNB Finansbank kuruluşu olması sayesinde Finansbank ATM’lerinin tamamı Enpara için de kullanılabilir durumdadır.

Enpara’nın en önemli avantajı ise havale ve EFT işlemlerinden hiçbir şekilde ücret talep etmemesidir. Banka bankacılık sözleşmesinin 7. maddesinde para transferleri için hiçbir zaman ücret almayacağını belirtmektedir. Ücretsiz para transferi işlemlerini herhangi bir koşula bağlamamış olması ve süre sınırlaması bulunmaması, Enpara’yı ücretsiz havale ve EFT işlemi yapmak isteyenler için en ideal seçenek haline getirmektedir.

Enpara Havale ve EFT Saatleri

Enpara para transferi saatleri, gerçekleştireceğiniz işleme göre değişiklik göstermektedir. Havale işlemi bankanın kendi nezdinde kendi hesapları arasında gerçekleştirilen bir işlem olduğu için herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. Bu sayede havale işlemlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirebilmeniz mümkündür. EFT işlemi ise mesai saatleri içerisinde gerçekleştirebilmektedir. Bu kapsamda 09.00 – 17.15 saatleri arasında gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Senin Bankan Ücretsiz Havale ve EFT

Senin Bankan havale ve EFT ücreti olmadan işlem gerçekleştirmek için tercih edilebilecek bir diğer seçenektir. Senin Bankan, Kuveyt Türk Katılım Bankası kuruluşu olan bir dijital ve şubesiz bankacılık kuruluşudur. Banka, bu avantajını kullanarak havale ve EFT işlemleri için hiçbir şekilde ücret talep etmemektedir. Senin Bankan bankasının havale ve EFT ücreti almamasının yanı sıra müşterilerine sağlamış olduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Banka hesap işletim ücreti talep etmemektedir.
 • Banka müşterilerinin tüm banka ATM’lerinden ayda 3 defaya kadar ücretsiz para çekme imkanı bulunmaktadır.
 • Banka yıl boyunca çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Bu kampanyalardan yalnızca banka müşterileri faydalanabilmektedir.

Senin Bankan Havale ve EFT Saatleri

Kuveyt Türk para transferi saatleri konusunda da ayrım yapmak gerekmektedir. Havale saatleri için herhangi bir sınırlama öngörülmemiştir. Bu doğrultuda 7 gün 24 saat havale işlemlerini gerçekleştirebilmeniz mümkündür. EFT işlemlerini ise hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Saat sınırlaması tercih ettiğiniz işlem kanalına göre değişiklik gösterecektir. Bu kapsamda EFT saatleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kuveyt Türk ATM’lerini, Senin Bankan dijital bankacılık kanalını ve mobil şubesini kullanarak gerçekleştirilecek EFT işlemleri 17.20’de sona ermektedir.
 • Kuveyt Türk şubelerini kullanarak işlem gerçekleştirmek istiyorsanız, işleminizi 17.00’a kadar gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

CEPTETEB Ücretsiz Havale ve EFT

CEPTETEB havale ve EFT ücreti ödemeden para transferleri gerçekleştirmek için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenektir. CEPTETEB, Türk Ekonomi Bankası kuruluşudur. Dijital bankacılık hizmeti sağlamaktadır. Bankanın Türk Ekonomi Bankası kuruluşu olmasının bir sonucu olarak TEB ATM’lerini işlemleriniz için kullanma imkanınız bulunmaktadır. Bankanın en önemli avantajı ise havale ve EFT ücreti talep etmemesidir. Bankanın bu avantajını kullanabilmek için Marifetli Hesap kullanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte dijital olarak hizmet verdiği için havale ve EFT ücretlerinin genel olarak oldukça düşük olduğu söylenebilmektedir.

CEPTETEB Havale ve EFT Saatleri

CEPTETEB para transferi saatleri belirlemesi, havale ve EFT işlemleri için ayrı ayrı yapılmıştır. Buna göre bankadan havale işlemini 7 gün 24 saat süreyle gerçekleştirebilmeniz mümkündür. EFT işlemleri ise mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bankanın internet şubesi için belirlemiş olduğu mesai saatleri hafta içi 09.00 – 17.15 saat aralığıdır.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ve havale arasındaki fark, bankaların EFT ve havale ücretinin neden farklı şekilde belirlenebildiğinin anlaşılabilmesi için önemlidir. İki işlem arasındaki fark transfer işlemini gerçekleştireceğiniz bankalardan kaynaklanmaktadır.

Havale işlemi mevcut bankanın kendi hesapları arasında gerçekleştirdiğiniz bir işlemdir. Bu sayede otomatik olarak ve 7 gün 24 saat süreyle işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. EFT işlemi ise farklı bankalar arasında gerçekleştirilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirebilmesi için manuel olarak onay verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yalnızca mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilen ve daha maliyetli olan bir işlemdir.

Türkiye İş Bankası EFT ve Havale Ücretleri

İş Bankası EFT ve havale ücretleri, gerçekleştirmek istediğiniz para transferi işlemine ve işlemi gerçekleştireceğiniz kanala göre değişiklik göstermektedir. Bankanın EFT işlemi için belirlemiş olduğu ücretler şu şekildedir:

 • Mobil Bankacılık : 6 TL
 • Telefon Bankacılığı : 5 TL
 • İnternet Bankacılığı : 5,1 TL
 • İş Bankası Şubeleri : Minimum ücret 55 TL’dir. Maksimum işlem ücreti ise 525 TL olarak belirlenmiştir.

Bankanın havale işlemi için belirlemiş olduğu ücretler ise şu şekildedir:

 • Mobil Bankacılık : 1,7 TL
 • Telefon Bankacılığı : 4 TL
 • İnternet Bankacılığı 1,7 TL
 • İş Bankası Şubeleri : Minimum ücret 55 TL olarak belirlenmiştir.

İş Bankası havale işlemleri haftanın 7 günü 24 saat gerçekleştirilebilmektedir. EFT işlemi ise hafta içi 09.00 – 16.00 saat aralığında gerçekleştirilmektedir.

Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücretleri

Ziraat Bankası para transferi ücretleri, havale ve EFT işlemleri için ayrı ayrı belirlenmiştir. Buna göre EFT işlemi için belirlenen ücretler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Telefon Bankacılığı : 3,5 TL
 • İnternet Bankacılığı : 3,5 TL
 • Mobil Bankacılık : 2,5 L
 • Ziraat Bankası Şubeleri : Minimum ücret 55 TL olarak belirlenmiştir.

Bankadan gerçekleştirilecek havale işlemleri için belirlenen ücret tarifesi ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İnternet Bankacılığı : 2 TL
 • Ziraat Bankası ATM’leri : 7 TL
 • Mobil Bankacılık : 1,75 TL
 • Ziraat Bankası Şubeleri : Minimum ücret 30 TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası havale işlemini gerçekleştirmek için herhangi bir  süre sınırlaması bulunmamaktadır. Haftanın 7 günü 24 saat havale işlemleri banka kanalları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. EFT işlemi ise hafta içi 09.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilmektedir. Bankada bu saat aralığının dışında EFT işlemi gerçekleştirdiğinizde bu işlem “Geç EFT” olarak algılanacak ve bir sonraki gün mesai saatleri içerisinde işleme koyulacaktır. Havale ve EFT ücreti belirlemeleri yapılırken öngörülen “Geç EFT” ücreti standart EFT ücretinden fazla olabilmektedir.

Bir cevap yazın