Hayvancılık Destekleri: Hibe Kredisi

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde tüketilen et ve hayvan ürünlerinin önemli bir kısmı uluslararası sınırlar arasındaki ticaretten kaynaklanmaktadır. Birçok büyük ulus arasındaki tarife engellerinin politik karmaşıklığına rağmen; ulusların biyogüvenliğini korumaya yönelik sıkı gümrük prosedürleri, canlı hayvanların ve hayvansal ürünlerin sınırların ötesine taşınması, sığır eti ve diğer hayvancılık ürünlerinin ihracat değerleri bu talep ile büyümeye devam etmektedir. İşlemlerin değeri ve miktarları büyüdükçe, bu ticaretin geleneksel olarak nakit akışı sorunlarına iyi maruz kalan yüksek sermayeli bir endüstri için yönetimi giderek zorlaşmaktadır.

Bir hayvan sahibi olarak, hayvandan daha fazlasını talep etmezsiniz. Hayvancılık faaliyetlerinizi büyük bir ölçekte, hatta küçük bir ölçekte işletmeniz önemli değildir; dışarıda yetiştiricilere hayvancılık kredisi vermeye hazır birçok banka ve diğer finans kurumu mevcuttur. Hayvancılık destekleri daha fazla hayvan ve bazı hayvancılık ürünleri satın almanıza yardımcı olan kredilerden başka bir şey değildir. Finansal kurumlar tarafından sağlanan hayvancılık kredilerinin çoğu ya faizsizdir ya da çok düşük faiz oranına sahiptir.

Hayvancılık kredileri ile ilgili olarak, borç verme kurumu gibi birçok finansal kurum, domuz, keçi gibi çeşitli çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesi ile uğraşan hayvan yetiştiricilerine hayvancılık destek programı sunmaktadır. Hayvancılık kredisi sağlayan finans kuruluşlarının temel amacı, yetiştiricileri finanse etmeyerek, onlara en iyi şekilde finans desteği sağlamaktır.

Bu finansal kurumlar, daha fazla sığır satın almak, tıbbi ve gıda harcamalarını gözetmek, önceki hayvancılık harcamalarının borçlarını temizlemek için hayvan yetiştiricilerine sermaye sağlamayı kolaylaştıran hayvancılık kredileri sağlamaktadır. Hayvancılık kredileri işlevleri şunlardır; sığırları beslemek, sığır kulübeleri kurmak ve diğer hayvanları koyda tutmak için eskrim seçenekleri.

Hayvancılık kredileri, toprağa, binalara ve diğer kalıcı yapılara, arazi, bina veya yapılara dahil olan veya bunlara kalıcı olarak iliştirilmiş, faydalı ve amaçlanan donanımlar da dahil olmak üzere iyileştirmelerin satın alınması ve kurulması da dahil olmak üzere bir hayvancılık operasyonunda iyileştirmeler anlamına gelir. Ayrıca hayvan yetiştirme amacıyla kullanılabilir.

Hayvancılık kredilerinin en büyük avantajlarından biri, bu kredilere uygulanan faiz oranının düşük olmasıdır. Bunun nedeni, bu faizlerin borçluların gereksinimlerine, yani değişken oranlara, ayarlanabilir oranlara ve sabit faiz oranlarına göre kolayca özelleştirilebilmesidir. Hayvancılık kredilerinin bir diğer avantajı, borçlu tarafından herhangi bir temerrüde düşülmesi durumunda, herhangi bir cezaya tabi olmaması ve ayrıca kredilerin vadesinden önce herhangi bir zamanda ön ödemeli olabilmesidir. Aşağıda hayvancılık kredisi kategorisine giren kredilerden bazıları verilmiştir:

İnek Kredileri: Sığırların satın alınması, yıllık geri ödeme planlarına göre kolayca planlanabilir ve en iyi şey, geri ödeme yönteminin buzağıların doğuşu temelinde de belirlenebilmesi ve böylece geleneksel olanlara alternatif olarak satılabilmeleridir.

Stok / Yemlik Kredisi Seçenekleri: Bu krediler, bireysel programları kapsayan belirli yönler temelinde özel olarak tasarlanmıştır veya tüm yıl için bir geri ödeme planı planlanabilir. Hayvancılık kredi programının kendisinde, hayvancılık damızlıkçı bir süre içinde belirli sayıda sığır satın almak için sabırsızlanıyor olması durumunda mükemmel olan sığır finans programı seçeneği vardır.

Yemlik Sığır Kredi Seçeneği: Yemleme seçeneği olması durumunda, işlem tekrar bireysel bir programın özelliklerine göre yapılandırılır veya yıllık bir geri ödeme şeması da yapılandırılabilir. Bu seçenek aynı zamanda sadece belirli sayıda büyükbaş hayvanın alındığı ve daha sonra besleme grubu işlemine gönderildiği özel bir program sunar.

Hayvancılık kredisi seçeneği, çiftçiler arasında eşitlik yaratmayı ve aynı zamanda adil tarım uygulamalarına bağlı kalmayı, böylece çiftçilere çekici ve zamanında geri ödeme seçenekleri sunmayı amaçlamaktadır.

Finanse Edilen Temel Tarım ve Hayvancılık Ürünleri Şunları İçerir:

 • Süt sığırcılığı,
 • Diğer sığır ve mandalar,
 • Atlar Koyun ve keçiler,
 • Kümes hayvanları,
 • Diğer hayvanlar,
 • Karma tarım faaliyeti,
 • Çiftlik hayvanı yatılı bakımı,
 • Hayvansal üretim için destekleyici faaliyetler (çiftlik hayvanı bakımı ve bakımı hariç),
 • Bitkisel üretim için destekleyici faaliyetler.

Çiftçilik ve Hayvancılık Finans Gereksinimleri

 • İşletmenizde güçlü tedarikçi ilişkileri ile desteklenen güvenilir gelir akışları sağlanır.
 • İşletmeniz güvenilir hale gelir.
 • Finansmanın karlı bir işlem yapmanıza olanak sağlayacağını gösterebilirsiniz.

Hibe Kredisi Nedir?

Hibe ve kredi arasındaki temel fark geri ödemedir. Kredi ödünç aldığınız parayı geri ödemenizi gerektirir, oysa hibe ödemez. Hibeler aslında bir armağandır. Başka bir deyişle, geri ödenemezler. Hibe kredisi devlet daireleri, vakıflar veya şirketler tarafından verilebilir ve bireylere, işletmelere, eğitim kurumlarına veya kar amacı gütmeyen kuruluşlara verilebilir.

Hibe Kredisi Avantajları Nelerdir?

 • Hibeler, fon ihtiyacı olan herhangi bir kişinin dikkate alması gereken bir takım avantajlar sunar.
 • Geri ödeme gerekmez: Hibeler geri ödenemez. Hibe parasını kazandıktan sonra, herhangi bir ip olmadan eklentisi size aittir. Aylık ödemeler veya daha fazla borç birikmesi konusunda endişelenmenize gerek yok. Geri ödeme, hibe ve kredi arasındaki temel farktır ve ayrıca hibeleri kredilerden daha değerli kılan şeydir.
 • Risk yok: Hibeler, ihtiyacınız olan finansmanı elde etmenin risksiz bir yoludur. Bir kredi geri ödenmezse, kredi puanınızı ve varlıklarınızı tehlikeye atarsınız. Hibeler geri ödeme gerektirmez ve yalnızca size veya işletmenize yarar sağlar.
 • Güvenlik, yalnızca satın alınan hayvancılıkta ele geçirilir, böylece bankanızdaki mevcut finans ve güvenlik düzenlemeleriniz etkilenmez.

Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Hayvan destekleri hibe kredisi alabilmek için öncelikle başvuru yapan bireyin kredi notu sorunsuz olmalıdır. Kredi notunuz geçmişte bir banka ile yaşadığınız soruna göre düşer. Bu yüzden kredi notunuzun iyi seviyede olması özellikle aranan şartlardan biridir.

Çifçi Kayıt Sisteminde yer almalısınız yani ÇKS belgeniz olmalıdır.

Banka, çiftçilik yapan vatandaşlardan mal varlığı ister. Yani vatandaşın canlı hayvanları varsa bu hayvanların değeri kadar ya da çiftçi yeni girişimci ise, mutlaka ipotek değeri olan bir mal varlığı sunmalıdır. Banka vatandaşa sağlayacağı hayvan kredisinin güvenliğini sağlamak için, mal varlığını ipotek eder. Vatandaş bankaya ipotek mal gösterirken, sadece kendi üzerindeki malları değil, yakınında bulunan bir bireyinde borcu olmayan değerli bir malını gösterebilir.

Hayvancılık kredisi başvurusunda bulunan vatandaştan en az çalışan, maaşlı ve bordolu 2 kefil talep edilmektedir. Kefil olan bireylerin yanında mutlaka nüfus cüzdanı örnekleri ve maaşlarını gösteren imzalı bir belge olmalıdır. Bu konuda yapılan son düzenlemeye göre, banka kefilin eşininde onayını gösteren bir imza talep etmektedir.

Başvuru yapan vatandaşın devlete ait hiç bir kuruma vergi borcunun olmaması da şartlar arasındadır. Bireyin mutlaka vergi dairesinden borcu yoktur yazısı alması gereklidir.

Hibe Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hayvancılık ülkemizde oldukça talep gören sektörlerden biridir. Köyde bulunan ya da köyü olan hemen hemen bütün vatandaşlar hayvancılık ile ilgilenmektedir. Günümüzde hayvancılık sektörüne bankalar, yatırım ve işletme zamanına bakmadan kredi desteği sağlar. Hibe kredisi veren bankalar aşağıda listelenmiştir:

 • T.C. Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Finansbank
 • Yapı Kredi
 • Türkiye İş Bankası
 • TEB
 • Fibabanka

Listelediğimiz tüm bankalardan uygun faiz oranları ile hibe kredisi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın