IBAN Numarası Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nedir ve Nasıl Öğrenilir?

Günlük yaşamda konu para transferi olunca sıklıkla karşımıza IBAN numarası kavramı çıkar. IBAN numarası aslında her bankaya özel bir takım kodlamalardan oluşan, para transferinin hatasız yapılmasını sağlayan işlemdir. Genellikle EFT işlemlerinde kullanılan IBAN numarası hem yurt içi hem de yurt dışı para transfer işlemlerinde sıklıkla kullanılan numaralar dizinidir.

Herhangi bir bankada hesap açtırdığınız anda hesaba tanımlanan şube kodu ile hesap numarası yanında bir de bunları kapsayan IBAN numarası sahibi olursunuz. Böylece her bir vadesiz hesap için özel tanımlanan IBAN numarası yanı sıra yine ayrı ayrı sahip olunan vadesiz hesap, döviz hesabı, vadeli hesap ve altın hesabı gibi mevduat hesabı türleri için yine IBAN numarası tanımlanır.

IBAN Numarası Nedir?

Para transfer işlemlerinin olmazsa olmazı sayılan özel kodlama sistemi ilk olarak akıllara IBAN nedir sorusunu getirir. İngilizce “International Bank Account Number” kelimesinin ilk harflerinin bileşiminden oluşan kısaltma IBAN, Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılan düzenlemeler gereği her bir banka hesabına verilen kod olarak bilinir.

IBAN numarası 33 Avrupa ülkesi ile birlikte Türkiye’de de uygulanır. IBAN numarasındaki kodlamalara bakılarak, banka hesabının hangi ülkeye ve hangi bankaya ait olduğu belirlenebilir. Zira yurtiçi EFT işlemlerinde şube kodu ya da hesap numarasına ihtiyaç duyulmadan para gönderimi sağlayan IBAN numarası, adeta bankalararası bir sözleşme niteliğindedir.

IBAN Kaç Hanelidir?

Bazı Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren bankalarda IBAN numarasının en çok 34 haneden oluştuğu görülür. Her ülke kendi bankacılık sisteminde belirlediği standartlar dahilinde belirlenen basamak sayısını geçmeden IBAN numaraları oluşturur. Ülkemizdeki düzenlemeler gereği IBAN numaralarının en fazla 26 haneden oluşması gerektiğine karar verilmiştir. Ülkemizdeki IBAN numaralarının açılımı tanımlanırsa, şu şekilde bir tablo oluşturulabilir.

TRÜlke kodu (2 haneden oluşur)
122 haneden oluşan kontrol basamağı
123455 haneli banka kodu
0Tek haneli rezerv numarası
123456789012345616 haneden oluşan hesap numarası

IBAN Numarası Nasıl Yazılır?

IBAN numarasının yazılış ve okunuş stilleri kolaylık sağlaması açısından belirli standartlara sahiptir. Elektronik ortamlarda yani banka hesaplarından para transferi yapılırken, tüm basamaklar arasında hiç boşluk bırakılmaz. Örneğin:

“TR012345678901234567890123”

Ancak belgelere IBAN numarası yazılması gerekiyorsa, soldan dörtlü gruplar halinde ve aralarında boşluk bırakarak yazılması istenir. Böylece okunması daha kolay olacaktır. Örneğin:

“TR01 0123 4567 8901 2345 6789 01”

IBAN Numarası Öğrenme

Hesabınıza ait IBAN numarasını öğrenmek için birden fazla yöntem mevcuttur. Bankaların sağladığı bu yollar şu şekildedir:

Banka Kartı: Bazı bankalar müşterileri için bastırdıkları bankamatik kartlarının üzerine bağlı bulunduğu hesabın IBAN numarasını da yazabilir.

Hesap Cüzdanı: Bankada hesabı bulunan tüm müşterilerin mevduat hesaplarına ait bir hesap cüzdanı bulunur. Bu hesap cüzdanlarında ilgili bankanın adı, şube kodu, hesap kodu, hesap bakiyesi, hesap sahibinin adı ve soyadı ile IBAN numarası bilgisi yer alır.

Bankamatik: Tüm bankalara ait sıklıkla kullanılan ATM (bankamatik) noktalarından IBAN numaraları öğrenilebilir. Bunun için yapılması gereken banka kartı ile ATM’ye gitmek ve şifre ile giriş yaparak hesap bilgilerini görüntülemektir.

İnternet Bankacılığı: Tüm bankaların, müşterilerinin tüm işlemlerini yapabilmesi için sağladıkları bir internet bankacılığı hizmeti vardır. İlgili bankada hesap sahibi olan müşteriler, diledikleri zaman TC kimlik no, şifre ve SMS kodu ile sisteme giriş yaparak IBAN numarasına erişebilir.

Mobil Uygulama: Günümüzde hemen herkes bir akıllı telefon sahibidir. Bunun bilincinde olan bankalar, müşterilerine kolaylık sağlaması açısından banka uygulamasını yükleyerek işlem yapma kolaylığı sağlar. Akıllı cihazlara yüklenen bu uygulamalar sayesinde IBAN numaraları öğrenilebilir. Hesap bilgileri alanında tüm banka bilgileri ile birlikte IBAN numarası da bulunur.

Telefon Bankacılığı Her bankanın müşterilerine sunduğu imkanlardan biri de telefon bankacılığıdır. İlgili bankada hesabı olan müşteriler, bankanın resmi telefon numarasını arayarak hesaplarına ait IBAN numarasını öğrenebilir.

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hemen her bankanın resmi web sayfasında IBAN sorgulama menüsü bulunur. Buna göre her banka kendi sisteminde bağımsız şekilde IBAN sorgulaması yapma olanağı tanır. IBAN numarası sorgulama esnasında sadece şube kodu ile hesap numarası bilgileri gösterilir. Sanılanın aksine IBAN numarasına sahip kişi ya da firma ile ilgili bir bilgiye ulaşılamaz. Başka birine ait IBAN numarasını öğrenmenin tek yolu hesap sahibinden bilgi almaktır.

En çok çalışılan bazı bankaların IBAN sorgulama adresleri ile sistemlerini inceleyecek olursak, şunları söyleyebiliriz:

Garanti BBVA

Garanti BBVA bankasına ait IBAN sorgulama sayfasına şu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz: “https://bit.ly/2Zj0vvl” Şube kodu ya da hesap numarası bilinen kişinin/firmanın IBAN numarasını web sayfasından öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili alanları doldurmaktır.

İş Bankası

İş Bankası’nın resmi internet sayfasında hem IBAN sorgulama hem de IBAN hesaplama işlemi yapılabilir. İlgili sayfaya ulaşmak için tıklayınız: “https://bit.ly/2yXmg9r” Yapmak istediğiniz işlemler için sayfada yer alan formu eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’na ait IBAN sorgulama işlemleri için şu sayfaya tıklayabilirsiniz. “https://bit.ly/2WIiQ36“. Resmi sayfada yer alan şube kodu ve müşteri numarası yanı sıra ek alanları doldurduktan sonra hesapla butonuna tıklamanız yeterlidir.

Vakıfbank

Vakıfbank’a ait resmi web sitesinden IBAN sorgulamak isterseniz şu linki tıklayabilirsiniz: “https://bit.ly/3fYnC4h“. Bu sayfa üzerinden 16 haneli kart numarasını ya da 17 haneli hesap numasını girmek kaydı ile IBAN öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası’nın resmi internet sitesinde IBAN sorgulama işlemi yapmak için şu linki tıklayabilirsiniz: “https://bit.ly/2Tj9DfF“. Açılan sayfada ki formda bankaya ait mevduat hesabının hesap numarası istenir. İstenilen bilgiler girildikten sonra IBAN bulunabilir.

Halk Bankası

Halk Bankası’nın internet sayfasında hem IBAN hesaplama hem de IBAN kontrolü yapmak için şu linke tıklayabilirsiniz: “https://www.halkbank.com.tr/11281-iban_kontrol“. Alt alanda yer alan IBAN hesaplama aracı yardımıyla şube ve hesap numarası girildiğinde ise IBAN numarası öğrenilebilir.

IBAN Numarası ile Banka Bulma

IBAN numarasında bulunan her bir basamağın anlamını daha önce açıklamıştık. Bu basamaklar sayesinde IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğu öğrenilebilir. Aşağıdaki tabloda yer alan IBAN kodları listesinden banka tespit edebilirsiniz.

TC Merkez Bankası1
İller Bankası4
Ziraat Bankası10
Halkbank12
Sınai Kalkınma Bankası14
Vakıflar Bankası15
Türk Ekonomi Bankası32
Akbank46
Şekerbank59
Garanti Bankası62
İş Bankası64
Yapı ve Kredi Bankası67
ING Bank99
Adabank100
Fibabanka103
Turkland Bank108
ICBC Turkey Bank109
QNB Finansbank111
HSBC123
Alternatif Bank124
Burgan Bank125
Denizbank134
Anadolu Bank135
Aktif Yatırım Bankası143
Odea Bank146
Albaraka Türk Katılım Bankası203
Kuveyt Türk Katılım Bankası205
Türkiye Finans Katılım Bankası206
Ziraat Katılım Bankası209
Vakıf Katılım Bankası210
Merkezi Kayıt Kuruluşu806

Bir cevap yazın