İş Bankası Müşteri Hizmetleri

Türkiye İŞ Bankası Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankasıdır. Atatürk’ün emri ile İzmir 1.İktisat Kongresi’nde alınan karar ile İzmir’de 26 Ağustos 1924 yılında kurulmuştur. İlk sermayesi 1 milyon olan bankanın 250 bin lirasını Atatürk vermiş, kalan parada Atatürk’ün ve Celal Bayar’ın nüfusu kullanılarak toplanmıştır. O yüzden İş Bankası hem Ulusal bankacılığın başlamasında hem de halkın yanında olması açısından Türk Bankacılık tarihinde önemli bir yere sahiptir.

95 yıllık bir tarihi olan İş Bankası Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olmasının yanı sıra bankacılık sektöründe birçok ilkede imza atmıştır. İş Bankası, halkı birikime yönlendirmek adına ilk kumbara kullanımından elektronik bankacılığa geçişin habercisi bankamatik kavramına, Avrupa ve Kıbrıs’ta açılan ilk Türk bankası olmasından interaktif telefon bankacılığına kadar birçok ilkin başlangıcıdır. 1997 yılında ilk internet bankacılığını uygulayan İş Bankası daha sonra WAP teknolojisi ile bankacılığı cep telefonlarına taşımıştır. İş Bankası Parmak damar tanıma teknolojisni de Türkiye’ye getiren şimdilerde ise QR yani hızlı işlem ödeme sistemi Parakod’u hizmeti ile adından sıkça söz ettirmektedir.

İş Bankası Müşteri Hizmetleri’ne Nasıl Ulaşılır?

İş Bankası’nın “bankanız hattınızın ucunda” sloganı ile geliştirdiği Telefon Bankacılığı hizmeti ile şubeye gitmenize gerek kalmadan bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İş Bankası’na ait 0850 724 0 724 numarası ile müşteri hizmetlerine bağlanarak tüm bankacılık işlemlerinizi müşteri temsilcinizi yönlendirerek halletmeniz mümkün…

İş Bankası Müşteri Hizmetleri İle Anında Bankacılık

İş Bankası’nın telefon bankacılığı hizmetini kullanmak için öncelikle kişilerin İş Bankası’nın oluşturduğu müşteri numaralarını ve verilen 6 haneli müşteri şifrelerini bilmeleri gerekmektedir. Henüz şifre almadıysanız ve telefon bankacılığını kullanarak oluşturabilirsiniz. Bunun için 0 850 724 0 724 telefonunu aradıktan sonra sırasıyla önce 5’i ardından 1 ve son olarak tekrar 1’i tuşlayarak şifrenizi oluşturabilir ardından diğer işlemlerinizi telefonunuzun tuşlarını kullanıp doğrulama yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İş Bankası müşterileri “Anında Bankacılık” ilkesi ile oluşturulan telefon bankacılığı hizmetini kullanabilmek için 4 önemli bilgiye sahip olması gerekiyor.

İş Bankası müşteri numaranız, ticari şifre veya müşteri şifreniz,
İş Bankası 16 haneli olan banka kartı veya banka kart şifreniz,
İş Bankası 16 haneli olan kredi kartı veya kredi kart şifreniz,
İş Bankası 11 haneli hesap numaranız ve o hesaba ait bankamatik kartının numarası mutlaka yanınızda olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın