Kamu Bankalarından Yeni Kredi Paketi Desteği

Dünya üzerinde Covid-19 salgını sebebiyle büyük bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor. Ülkeler vatandaşlarının bu salgının ekonomik sonuçlarından etkilenmesini azaltmak için çeşitli destek paketleri açıklıyor. Ülkemiz de tüm vatandaşlara hitap eden kredi paketlerini bir bir açıklamaya devam ediyor. Kamu bankalarından yeni kredi paketi desteği / ihtiyaç kredisi ve ayrıntıları şu şekilde;

Kamu Bankalarından Konut Destek Kredisi

Kriz döneminde en büyük hasarlardan birisini alan konut sektörü de paket içerisinde unutulmamış görünüyor. Sıfır veya ikinci el olarak alınacak evlerde büyük destek kredisi imkanı sunuluyor. Kamu bankalarından konut destek kredisi 12 ay geri ödemesiz bir şekilde sunuluyor. Toplam olarak vade ise 15 yıl (180 ay) olarak hesaplanıyor.

İmkandan herkesin yararlanması adına bazı limitler getirildi. Büyük şehirler ve küçük şehirlerde kredi kullanmak isteyenlere limit kısıtlamaları ile kredi sağlanıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde konut almak isteyenlere 750 bin TL limite kadar kredi veriliyor. Bu şehirler dışında kredi almak isteyen vatandaşlar 500 bin TL limite kadar kredi alabiliyor. Kredinin alınabilmesi için gerekli olan peşinatın da oldukça düşük olacağı söyleniyor. %10 gibi bir peşinatın ödenmesi bu kampanyada yeterli kabul ediliyor.Sağlanacak kredinin faiz oranı da tarihi bir fırsat barındırıyor. 12 ay her hangi bir şekilde ödemesi olmayan ve 15 yıl gibi uzun bir zaman içerisinde taksitlendirilmiş kredinin faiz oranı 0,64 olarak belirlenmiş.

Kredinin sağlanma amaçları arasında vatandaşların uygun koşullarda ev sahibi olması ve bunun yanı sıra ekonominin temel taşlarından olarak adlandırılan konut piyasasının canlandırılması planlanıyor. Böylelikle virüsten etkilenmiş olan konut piyasasının bir nebze canlanması bekleniyor. Konut kredisine başvuru tarihi ile ilgili şu ana kadar her hangi bir açıklama yapılmadı. Çok kısa bir süre içerisinde konut destek paketine başvuru tarihi ile ilgili bilgilendirmenin yapılması planlanıyor.

Sağlanan tüm krediler ekonomiyi canlandırmak için yapılmış hamleler olarak görünse de vatandaşlar için tarihi bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Konut. Araç, tatil veya sosyal yaşam ile ilgili ihtiyaçları bulunan vatandaşların bu tarihi imkandan faydalanmaları bekleniyor. Kredilerin tahsis edilmesi için gerekli şartların sağlanması, kredi notunun yeterli olması ve gelir düzeyinin krediyi karşılayabilecek tutara olması bekleniyor.

Kamu Bankalarından Yeni Taşıt Kredisi Desteği

Salgının başlaması ile birlikte en büyük darbeyi alan üretimlerden birisi de araba piyasası oldu. Devlet üreticisinin ve vatandaşının krizden daha az etkilenmesi maksadıyla Yeni Taşıt Kredisi Desteği açıkladı.  Açıklanan paket yerli olarak üretim yapmakta olan veya anlaşmalı olarak çalışmakta olan firmalar üzerinden 0 diye tabir edilen araçların alınması ile kullanılabiliyor.

Kapsam içerisine motosikletler de dahil edilmiş durumda. Aynı şartlarda motosiklet alacaklar da bu paket kapsamındaki imkanlardan faydalanabilecek. Aranan şartlar arasında binek araç olması veya ticari maksatla araç alınması ile ilgili her hangi bir şart bulunmuyor. Müşteriler istedikleri alanda kullanmak üzere kredi başvurusunda bulunabiliyor. Talep edilen kredi 0,49-0,69 arasında faiz ile müşterilere sunuluyor. Faiz farkı müşterilerin istemekte oldukları vade farkından dolayı kaynaklanıyor.

İkinci el olarak araç almak isteyenlere de farklı bir kampanya sunuluyor. Gene ticari veya binek olarak tercih edilme şartı bulunmadan müşterilere kredi imkanı sunuluyor. İkinci el araç için başvuru yapacak olanlara faiz oranı 0,82 olacak şekilde teklif sunuluyor. İkinci el araç kapsamına tıpkı 0 kilometre araçlarda olduğu gibi motosiklet de dahil ediliyor.

Desteğin cazip olan taraflarından bir diğeri de her hangi bir şekilde 6 ay süre ile ödeme yapılmıyor olması. Toplamda kredi 60 aya kadar kullanılabiliyor. 2. El olarak tercih edilecek araçlarda 150 bin TL sınırı bulunuyor. İkinci el araçlarda yaş sınırlaması da bulunuyor alınabilecek olan araç yaşı 7 yaşa kadar müsaade ediliyor. Başvurular için ilk tarih ise 5 Haziran 2020 olarak gösteriliyor.

Sosyal Hayatı Destek Kredileri

Sosyal hayat içerisinde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla hazırlanmış pakettir. Sosyal hayatı destek kredileri sadece vatandaşlara nakit olarak sağlanan bir yardım olmayacak. Vatandaşlara sağlanan kredilerin yanı sıra elektronik, mobilya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, bisiklet sektörleri, beyaz eşya, çeyiz, ev tekstil sektörlerini desteklemek ve vatandaşlara daha uygun koşullarda hizmet sağlanması adına bir takım anlaşmalar yapılacak.

Sağlanan kredi minimum 3 bin TL olarak kullanılabilecek. Destek maksimum ise 30 bin TL ile sınırlandırılacak. Süre olarak ise 6 ay her hangi bir ödeme yapılmadan 60 ay vadeli bir şekilde sunulacak. Uygulanacak faiz aylık olarak 0,55 orandan hesaplanacak. Anlaşmaların sağlandığı firmaların isim listesi bankalar tarafından web siteleri tarafından yayımlanacak.

Anlaşma yapılamayan firmalardan da alış veriş yapılması durumunda şartların bir kısmının değişmesi ile birlikte finansman alınabilecek. Yerli üretim yapın firmalar olması şartı ile küçük ev aletleri, mobilya, ev tekstil, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, bisiklet ve çeyiz sektöründen yapılacak alışverişler için 3 bin TL alt sınır 30 bin TL üst sınırla 60 aya kadar vadeli finansman verilebilecek. Uygulanacak faiz ise 0,82 olarak aylık olarak hesaplanacak.

Alınan krediler satıcı adına açılmış olan banka hesaplarına ödenecek. Sosyal hayatı destek kredisi başvuruları 05 Haziren 2020 tarihi itibariyle başlayacak. Başvurular şube kanalıyla yapılabilecek.

Tatil Destek Kredisi

Tatil yapmak isteyen vatandaşlara Kamu Bankalarından Tatil Destek Kredisi desteği sağlanıyor. Yapılan destek hem vatandaşların daha uygun koşullarda tatil yapmalarını ayrıca da tatil sektörünü canlandırmayı planlıyor. Kredinin alınması için bazı şart ve koşullara bakılıyor.

Öncelikle maaş almakta olduğu banka aracılığı ile emekli ve çalışanlar bu krediye başvuru yapabiliyor. Tatil ihtiyacı bulunan vatandaşların devlet tarafından anlaşma yapılan acenteler üzerinden hizmet almak istemeleri durumunda öncelikle finansman sağlanıyor. Kredi 10 bin limit ile verilebiliyor. Diğer destek paketlerinde olduğu gibi 6 ay geri ödemesi bulunmuyor. Ayrıca gene diğer destek paketlerinde sunulmakta olan vade seçeneklerinden farklı olarak 36 ay vade ile veriliyor.

Taksitlerin ilk ikisini firmanın ve bankanın ödemesi planlanıyor. Böylelikle geri ödemeler 9 ay sonun da başlayacak. Aylık olarak müşterilerden alınacak faiz oranı ise 0,67 olarak belirlenmiştir. Anlaşmanın sağlandığı acentelerin listesi bankaların resmi sayfalarından duyurulacağı bilgisi de paylaşıldı.

Ayrıca kampanya içerisinde kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenleri de kapsayacak bir uygulama planmış görünüyor. Ödemelerini sağlanan finans kredisi ile değil kredi kartı ile yapmak isteyenlere 3 ay her hangi bir ödeme yapmalarına gerek kalmadan 18 aya kadar taksitlendirme yapılıyor. Yapılan taksitlendirmeden her hangi bir faiz ve benzeri ücret alınmıyor. Satış tamamen peşin fiyatına 18 ay olarak hesaplanıyor. Kredi kartı kampanyasına dahil olan firmaların da isim listesi aynı şekilde bankaların web sitesi üzerinden yayınlanacak. Krediye başvuru tarihi ile ilgili şuana kadar net bir şey söylenmese de başvuru ile ilgili tarih ve diğer detaylar kısa bir süre içerisinde belirlenerek vatandaşlara duyurusu yapılacak.

Başvuru ve Şartlar

Ziraat Bankası 4 Yeni Paket Desteği Başvuru ve Şartları için tıklayınız.

Halk Bankası ve VakıfBank Paket Desteği başvuru ve şartları 5 haziranda açıklandığında eklenecektir..

Sizlere ve ailenize sağlıklı günler dileriz.

“Kamu Bankalarından Yeni Kredi Paketi Desteği” üzerine 8 yorum.

Bir cevap yazın