Kredi Borcu Erteleme

Müşteriler, bankalarından çektiği kredi borçlarını belirli periyotlar şeklinde öderken, zaman zaman müşteriler bazı nedenler sonucuyla gelen olağanüstü durumlarda ödeyememe zorluğu içerisine girebilmektedir. Öyle ki bu durumlarda kişiler kredi borcunu ertelemek isteyebilmektedir. Sebebi ise belirli bir ayda ödemediğimiz borcun yerini bir faiziyle birlikte yenisi almaktadır. Bu durumda icralık olma söz konusu olabilmektedir.

Kredi borcunuzu ertelemeden önce tüm borç bilgilerini iyi öğrenmelisiniz. Borcunuzun tamamını ödeyemeyecek duruma gelirseniz, icralık olabilirsiniz bankanızın web sitesi üzerinden faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Kredi borcunun ertelenebilmesi için bankalara başvuruda bulunulması gerekmektedir. Diğer deyişle krediyi hangi bankadan çektiyseniz o bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi ile ilgili en önemli olan konulardan biri borcun ertelenmesi konusu olmaktadır. Birçok müşteri bu işlemi tercih edebilmektedir. Kredi borcu erteleme işlemiyle, mevcut olarak bulunan borcun ödemesi için başka bir tarihe ertelenir. Müşteri belirlenen bir tarihte borcunu ödemektedir.

Bu işlem için aranan koşullar bankalara göre de değişebilmektedir. Her birey, kredi borcu hangi bankaya ait ise o bankanın taleplerine göre işlem yapmalıdır. Bu işlemin hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılmaktadır? Konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Kredi borcunuzu ertelemek istiyorsanız, bu işlemi yaparken bazı şartlar olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Kredi notunuza göre banka sizin hakkınızda bir değerlendirme yapabilmekte olup kişiyle ilgili doğrudan ilişkiye sahip olmaktadır. Bankalarla sürekli iletişim kuran kişiler için kredi notu büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kredi notunuz, 0 ile 1900 arasında değişebilen bir değer olmaktadır. Bankalar analiz yapıldığı zaman kredi notunuzun 1900’a yaklaşık değerlerde olması durumu kredi alma ihtimalinizi arttırabilmektedir. Kredi notunun 0 olması durumunda bankalar için ortada var olan bir belirsizlik anlamına gelmektedir.

  • Bankalar ile ilgili yapılan her işlemde hemen hemen kredi notu etkisi mevcut olmaktadır.
  • Müşterilerin kredi notu bankaların işlemlerini doğrudan etkilemektedir. Kredi borcunun ertelenme işleminde de aynı durum söz konusu olmaktadır.
  • Banka, müşterinin kredi notu düşüklüğüne ve borç ödemelerindeki gecikmelere bakmaktadır. Bu durum banka için risk anlamı taşımaktadır. Dolayısıyla, borç erteleme işlemi yapılmasını tercih etmemektedir.
  • Kredi borcu ertelemek için farklı yollar bulunmaktadır. Bu erteleme işlemi genel olarak 3 farklı yerden yapılabilmektedir.
  • Kredi borcunu ertelemek isteyen kişi bankaya şubelerine giderek bu işlemi yapabilmektedir. Diğer deyişle krediyi hangi bankadan çektiyseniz o bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir.
  • Bu işlem internet sitesi üzerinden yapılabilir. İnternet şifrenizi girerek kredi borcu erteleme talebi yapılabilmektedir.
  • Kişi bankasının çağrı merkezini arayarak bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Gerekli numara çevrilerek müşteri temsilcisine bağlanılır ve borç erteleme talebi iletilir. Müşteri temsilcileri talebi işleme alacaktır.

Bu maddelerde açıklanan yöntemlerden herhangi biri seçilebilmektedir. Ancak; kişi talebini hızlı bir şekilde sonuca bağlamak isterse bankanın şubesine giderek talepte bulunması gerekir. Banka şubesinde bulunan memur bu talebi hemen işleme almaktadır. Bu nedenle çok fazla vakit kaybetmeden işleminizi yapabilirsiniz.

Kredi Borcu Ne Kadar Süre İçin Ertelenmektedir?

Kredi borcu ertelenmesi belli süreler içinde gerçekleşmektedir. Bu işlemde süre, genellikle üç ay ile altı ay arasında değişebilmektedir. Ancak; bazı bankalar için bu süre değişebilmekte olup dönemsel kampanyalara göre şekil almaktadır. Ancak; genel olarak en fazla altı aya kadar borcunuzu erteleyebilmeniz mümkündür.

Borcu Ertelemeniz Durumunda Faiz Uygulanır mı?

Erteleme için kullanılan faiz oranları farklılık gösterebilmektedir. Hangi bankanın ne kadar faiz uyguladığını o bankanın resmi web sitesinden görebilirsiniz. Aynı zamanda kişi kredi çekeceği bankanın internet sitesi üzerinden bilgi alabilmesi mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın