Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Mümkün olduğunca az harcama” bütçeleme için iyi bir yçntem olabilir, ancak kredi kartı bakiyelerinizi asgaride ödemek için korkunç bir stratejidir. Kredi kartınızdan yalnızca minimum ödeme yaptığınızda, kendinize geçici bir rahatlama veriyorsunuzdur. Ancak, daha sonra faiz giderlerinde daha fazla ödeme yapmayı taahhüt ediyorsunuz. Bu takas, özellikle kartınız yüksek bir faiz oranı talep ederse, zaman içinde ciddi finansal sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.Her ay bakiyenize minimum tutarı ödüyorsanız, gerçekleşmesini beklediğiniz şey şu şekildedir:

  • Borcunu ödemek çok uzun sürecek.
  • Daha büyük faiz masrafları alacaksınız.
  • Kredi puanınız bir düşüş yaşayabilir.

Nedenlerine bir göz atalım.

Borcunuzu Ödemek Çok Uzun Sürecek

Kredi kartınızdan minimum tutarı ödediğinizde borcunuza “Gelecek ay görüşürüz” diyorsunuz.Kredi kartı ihraççıları en düşük seviyelerde minimum ödeme gereksinimleri belirleme eğilimindedir. Genellikle hangisi daha büyükse, sabit bir tutarı (genellikle 100 TL) veya bakiyenin bir yüzdesini borçlusunuz. Bazı kartlar, her ay bakiyenin yalnızca % 1 veya % 2’sini, ayrıca tüm ücretleri ve tahakkuk eden faizleri ödemenizi gerektirir. Bu küçük ödemeleri zamanında yapmak, gecikmiş ücretlerden kaçınmanıza yardımcı olur, ancak bakiyenizi ödemek konusunda herhangi bir gerçek ilerleme kaydetmezsiniz.Asgari tutarın iki katı ödüyorsanız, geri ödeme süresi yarıya iner.

Daha Büyük Faiz Masrafları Üstleneceksiniz

Asgari ödemelerle faiz masraflarınız bakiyelerinizle birlikte artacaktır. Yalnızca minimum ödemeyi yapın; geçen ayın sıkıntılarını zar zor sileceksiniz. Ve alışverişlerinizi karta şarj etmeye devam ederseniz, daha çok bunalacak gelecek aylarda daha da sıkıntılı günler yaşayacağınızı unutmamalısınız

Kredi Notunuz Çok Etkilenebilir

Kredi kartı bakiyeleriniz yükseldiğinde, kredi kullanım oranınız, kullandığınız kredinizin yüzdesi. Ve kredi kullanım oranınız, kredi notunuzda önemli bir faktör olduğundan, yüksek bakiyeler kredinize çok zarar verebilir. Bu, uygun şartlarda ve en iyi koşullarda kredi kartlarına hak kazanmayı zorlaştırır. Herhangi bir kartta, kredi limitinizin % 30’undan azını kullanmanız en iyisidir. Daha az kullanabiliyorsanız, bu daha da iyidir.

Asgari Tutardan Daha Fazlasını Karşılayamıyorsanız, Yardım İsteyin

Kredi kartlarında Asgari ücreti ödemek, gecikmeli ücretleri artırmaktan daha iyidir. Geç ödemeler kredi puanınıza zarar verebileceğinden, en azından asgari tutarı ödemek esastır. Ama bunu da sonsuza dek yapmamalısınız. Borcunuz yıllık gelirinizin yarısından fazla ise, bunu beş yıl içinde ödeyemezsiniz ve bu hayatınızdaki en büyük stres kaynağı haline gelebilir. Bu durumda kredi kartınızı kapatarak bir tüketici kredisi kullanmanız ve uzun vadede küçük ödemelerle borçtan kurtulmanız en iyisidir.

Bir cevap yazın