Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

İnternetten alışveriş yapmak, günümüzde en çok tercih edilen bir alışveriş yöntemidir. Çünkü internetteki alışveriş sitelerinin ve alışveriş sayfalarının sunduğu fırsatlar, fiyat indirimleri ve düzenledikleri kampanyalar internetten alışveriş yapmayı daha tercih edilebilir hale getirmektedir. Fakat bu alışveriş yönteminin bir kısıtlılığı bulunmaktadır, bu kısıtlılık nakit alışverişin mümkün olmadığı için kredi kartlarının kullanımının zorunlu olmasıdır. İnternet üzerinden yapılacak olan alışverişlerde kapıda ödeme seçeneği de bulunmaktadır fakat bu ödeme şekli, çoğu zaman beraberinde ekstra ödeme gerektirir. Bu nedenle, internet alışverişlerinde kredi kartı kullanımı daha mantıklı olmaktadır.

İnternet üzerindeki alışveriş sitelerinden kredi kartı ile alışveriş yapmak mümkündür fakat bu işlem için öncelikle kredi kartını internet alışverişlerindeki kullanıma açtırmak gerekmektedir. Daha önce hiç online olarak alışveriş yapmamış ve kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır diye merak edenler için bu yazıyı derledik.

Online Alışveriş İçin Kredi Kartı Onayı

Ülkemizde, 2018 yılının şubat ayı itibari ile kredi kartlarının internet alışverişlerinde kullanımı, kart sahiplerinin onayı olmadan kullanılamamaya başlamıştır. Bu onaya bağlı olan uygulama, internet üzerinde gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerine önlem almak ve güvenliği sağlamak amacıyla başlatılmıştır. Dolayısı ile bu tarihten itibaren, online olarak alışveriş yapmak isteyen kredi kartı kullanıcılarının kartları için onay verme zorunluluğu doğmuştur. Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır sorusunun cevabı ise çok basittir ve bunun için birbirinden farklı üç yol bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, her bankanın bu işlem süreci farklılık gösterebilir fakat genel olarak üç yöntem bulunmaktadır.

  • Bankanın şubesine giderek kredi kartını internet alışverişine açtırmak
  • Bankanın mobil uygulamaya ya da internet bankacılığını kullanarak kredi kartını internet alışverişine açtırmak
  • SMS ya da telefon bankacılığını kullanarak kredi kartını internet alışverişine açtırmak

Kredi kartı kullanıcıları, tercih edecekleri herhangi bir yöntem ile kredi kartlarını, online alışverişlerde kullanmak için onayı gerçekleştirebilirler.

İş Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açtırmak

İş Bankası’nın SMS yöntemini kullanarak, bir kredi kartını online alışverişlere açtırmak için; ONAY yazıp boşluk bırakarak sahip olunan kredi kartının son altı hanesini yazıp 4402’ye yollamanız yeterlidir.

İş Bankası’nın Maximum Mobil uygulamasını kullanarak, sahip olunan kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak için uygulamadaki; kartlarım-kart seçimi- kart ayarları ve buradan da kart ayarları yöntemi sırasını izleyerek onay verme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası’nın İşCep’ini kullanarak, sahip olunan kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak için; kartlarım-kart ayarlarım-kart seçimi ve internetten alışveriş adımlarını takip ederek onay verme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası’nın internet şubesini de kullanarak onay verme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için; kartlarım-kart ayarlarım-alışveriş tercihlerim-kart seçimi ve internetten alışveriş adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca, eğer bu yöntemlerden hiçbirini kullanmak istemiyorsanız, İş Bankası’nın herhangi bir şubesine giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilrisiniz.

Garanti Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açtırmak

Garanti Bankası’nda, BonusFlaş kullanarak sahip olunan kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak için; ayarlar-kart ayarları-internet üzerinden alışveriş adımlarını takip ederek onay verme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SMS aracılığı ile onay vermek için; ONAY yazıp, kartınızın son altı hanesini girerek 3340’a yollayabilirsiniz.

Granti Bankası’nın Garanti Cep uygulamasını kullanarak, sahip olunan kredi kartını internet alışverişine açtırmak için; hesap ve kart- kartlar- ilgili kart- internet üzerinden alışveriş adımlarını takip ederek onay verme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Garanti İnternet’i kullanarak sahip olunan kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak için; kart-kredi kartı- ilgili kart-kart bilgileri-güvenlik bilgileri ve internetten alışveriş adımlarını takip ederek onay verebilirsiniz.

Ayrıca, bankanın şubelerinden birine giderek de bu işlemleri gerçekleştirebilme imkanınız da vardır.

Bir cevap yazın