Kredi Kartı Limit İşlemleri

Kredi kartı limit işleminin nasıl belirlendiği ile alakalı birkaç şey söyleyerek başlamak istedik. Kredi kartı, uzun senelerdir birçok kişi tarafından kullanılmakta olan bir ödeme aracıdır. Kişilerin satın alma ile alakalı alışkanlıklarını fazlasıyla değiştiren kredi kartı, alışverişi daha çekici hale getirdiğinden olsa gerek, sık sık kullanılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra birçok banka da bu durumu göz önünde bulundurarak kredi kartı ile ilgili birçok fırsat ve kampanya oluşturmuştur. Kişiler bu kampanyaların büyüsüne kapılarak kredi kartı kullanımını daha da arttırmaya başlamıştır.

Kredi kartı kullanımı alışıldık bir durum haline gelmiş olsa bile birtakım durumlar sonucunda kredi kartı kullanmak zorlaşabilir. Bu durumların başında kredi kartındaki limitin yetersiz hale gelmesi yer alıyor. Kredi kartı limiti yetersiz kalanlar genelde bu durumu nasıl çözebileceklerinin türlü yollarını arar. Kredi notu, kredi kartı limitini belirleyen bir başka durum olmaktadır.

Kredi Kartının Limiti Nasıl Arttırılır? Hangi Faktörler Devreye Girer?

Kişiler bankada kredi kartı başvurusu yaparlar. Bu başvuru gerçekleşirken birtakım bilgiler sunulur. Bu bilgilere göre ise bir limit belirlenir. Ayda 5 bin TL geliri olan biriyle ayda 20 bin TL olan birinin kredi kartı limiti aynı olamaz, çünkü ödeme güçleri birbirinden farklıdır. Bankalar da bu durumu göz önünde bulundurarak bu bilgiler dahilinde bir limit belirler.

Kredi kartı limiti, kişilerin borçlarını tamamen düzenli ve zamanında ödeyebileceği hususta her ay harcayabileceği meblağı belirleyen limit olmaktadır.

Kredi kartı limiti belirlenirken kişinin aylık ne kadar geliri olduğuna ve kredi notuna bakılır. Bu iki durum da kontrol edilir. Gelir elbette bu hususta önem arz eden ilk şeydir fakat kredi notunu da es geçmemek gerekir, bu da önemli bir durum olmaktadır. Kredi notu, önceki borçlarınız sebebiyle açılmış bir kanuni takip varsa bunu ortaya çıkarır, önceki borçlarınızı inceler, ödeme düzeninizin nasıl olduğunu takip eder ve riskli bir durum varsa bunu araştırmış olur. Bu bilgilerin incelemesi bittikten sonra kredi kartınız için bir limit belirlemesi işlemi yapılır. Her banka aynı limiti belirlemeyecektir. Her banka birbirinden bağımsız hareket edebilir, birbirleri ile bağlayıcı özellik arz eden bir durumları bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Limit Belirleme İşlemi

Kredi limiti hesaplama şu şekilde gerçekleşir; size verilecek olan kredi kartının ilk sene için gelirinizin maksimum 2 katı olarak belirlenir. İlk sene bittikten sonra ise gelirinizin maksimum 4 katı şeklinde belirlenir. Her sene zam alarak gelirinizin artacağına kanaat getirmiş olur isek, kredi kartı limitiniz de her sene artmış olacak.

Kredi Kartı Limit Arttırma İşlemi

Yetersiz bakiye uyarısı kredi kartı kullanan kişilerin çoğu zaman korkulu rüyası olabilir. Bunun tek çözümü ise kredi kartı limit arttırma işlemi olmaktadır.

Kredi kartı limitinizin yükseltilmesi için kredi notunuzun yüksek olması önem arz eder. Bunun yanı sıra, gelir durumunuzun daha iyiye gittiğine dair bir belge almanız gerekmektedir. Kredi borçlarınızı zamanında ödemeye özen göstermelisiniz. Eğer zamanında ödeme yapmazsanız kredi notunuz düşer. Hesabınızı tamamen aktif tutmanız da önem taşır. Banka hesabınıza yüksek meblağlarda para girip çıkarsa bankanın size olan güveni de aynı oranda artmaya başlayacaktır. Kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını sürekli olarak ödüyor ve toplam borcunuzu her zaman diğer aya bırakıyorsanız bu da kredi notunuzu düşürmeye başlar, buna da dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm bunlar dikkat ettikten sonra limit arttırmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın