Kredi Kartı: Mobil Temassız Ödeme

Teknolojinin hızla gelişmesi alışveriş ve ödeme alışkanlıklarını değiştirdi. Sanal aleme taşınan alışveriş ile havale, EFT, kredi kartı ya da kapıda ödeme derken artık mobil ödeme yöntemi de kullanılmaya başlandı. Henüz çok yeni bir yöntem olsa da, hem hızlı hem de kolay olması nedeniyle şimdiden dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlandı bile.

Türkiye’de bankalar da bu konu ile ilgili alt yapılarını geliştirmeye başlayarak, mobil ödeme nedir diye merak eden müşterilerine yanıt vermeye çalışıyor. Mobil ödeme olarak bilinen kavram aslında akıllı telefon, tablet ve hatta akıllı saatler üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılmasını sağlayan teknolojik yöntemdir. Bu sistem sayesinde mobil cihazınız üzerinden kredi kartınızı kullanabilir, üye iş yerinden ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça hızlı ödeme imkanı sunan bu sistem ile artık kredi kartınızı yanınızda taşımaya gerek kalmayacak.

Mobil Ödeme Yöntemleri

Kullanılan teknolojiye göre mobil ödeme yöntemleri farklılık göstermektedir. En güvenli ve yaygın mobil ödeme yöntemleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Temassız Ödeme (NFC ile): Kredi kartları ve banka kartlarının özellikleri arasında yer alan temassız ödeme yöntemi şu sıralar pek çok banka reklamında bulunuyor. İlgili kart bilgilerinin mobil cihaz üzerine yüklendiği uygulama sayesine ödeme yapılabilir. En bilinen yöntemi ile akıllı cihazı sadece pos makinesine yaklaştırmak. NFC (Near Field Communication) sistemi, ödeme yapmayı sağlayan alt yapı hizmeti veriyor. Böylece mobil cihaz kullanılarak, kolayca ödeme yapılabiliyor. Ancak bunun için hem kartınızın hem de mobil cihazınızın NFC özelliğine sahip olması gerekiyor.
  • GSM Ödemesi (Taşıyıcı fatura): Mobil ödemenin en yaygın kullanılan, ilk ödeme yöntemlerinden biridir. Bu yöntem sayesinde ödeme yaptığınız tutar, faturalı hattınıza eklenir ve ödeme günü geldiğinde harcadığınız tutar ile birlikte faturanızı da ödeyebilirsiniz. Ülkemizde Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom mobil ödeme sistemini destekleyen operatörlerdir. Genel alışverişlerde çok yaygın olmasa da Google Play üzerinden satın alınan uygulamalar için mobil ödeme kullanılabilir.
  • SMS ile ödeme: Cep telefonu ile kısa mesaj göndererek ödeme yapma da mobil ödeme yöntemlerinden biri olara bilinir. Özellikle yardım dernekleri bu yöntem ile bağış toplar. Ödeme yapılan tutar, ay sonu faturanıza eklenir.
  • Kare kod ile ödeme: Alışveriş için özel olarak üretilen QR barkodlar, telefon kamerasına tutularak ödeme yapılabilir. QR kodlarını okuyan sistem aslında bankanızın uygulamasıdır. Yurt dışında oldukça yaygın olan bu sistem, ülkemizde henüz geçerlilik kazanmamıştır.
  • RFID ile ödeme: Radio Frequency Identification olarak bilinen RFID yöntemi, radyo frekansları ile ödenecek olan miktarı belirler ve ödemeyi gerçekleştirir. Çok yeni bir sistem olan bu ödeme yöntemi, henüz güvenlik sorununu çözmediği için yaygınlaşmamıştır. Dünyada sadece Japonya’da birkaç tane süpermarkette kullanılan sistem henüz Türkiye’ye gelmemiştir.
  • Mobil cüzdan ile ödeme: Apple Pay, Windows Cüzdan, Google Pay, Vodafone Cep Cüzdan gibi servisler mobil cüzdan ile ödeme yöntemi sunan altyapılar arasındadır. Mobil cüzdanlar da aslında ödeme yapmak için NFC teknolojisini kullanılır. Kart bilgilerinizi bu cüzdanlara taşıyarak mobil ödemelerinizi tamamlayabilirsiniz. İstisna olarak Apple Pay ile ödeme ülkemizde sadece lüks restoranlarda geçerli iken, Google Pay ve Windows Cüzdan halen geçerli bir ödeme yöntemi değildir.

Mobil Ödeme Nerelerde Kullanılır?

Ülkemiz mobil ödeme altyapısına uyum sağlamaya çalışıyor. Halen bankalar, güvenli sistemleri geliştirmeye devam ediyor. İlk başta büyük süpermarketlerde ortaya çıkan mobil ödeme yöntemi, şu an pek çok şehirde toplu taşıma araçlarına ait bilet makinelerinde kullanılıyor. Temassız ödeme yöntemi ile mobil cihazlar ile kolay ve hızlı şekilde ödeme yapılabiliyor. Bu sistem ilerlerse belki de gelecek yıllarda tamamen kartlar ortadan kalkacak ve onların yerine temassız ödeme sistemi kullanılacak.

GSM ödemesi yöntemi ile genellikle e-ticaret platformlarında kullanılabiliyor. Özellikle Google Play uygulamalarına ait alışverişler genellikle küçük miktarlarda olduğu için hemen satın alınabiliyor. Yine bazı ünlü e-ticaret platformları limitli bir miktara kadar mobil ödeme seçeneği sunuyor.

Mobil Ödeme İşlem Limiti

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin verilerine göre Türkiye’de temassız işlem sayısı 45 milyona, temassız terminal sayısı ise 1 milyona yaklaşmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda işlem limiti 50 TL ile sınırlı iken, artan talep doğrultusunda bu limit 90 TL olarak güncellenmiştir.

Eğer siz de mobil ödeme imkanından yararlanmak istiyorsanız, temassız ödemelerde bankanızın izin verdiği limitler içerisinde kendi limitinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Yine işlem limitini değiştirmek ya da yükseltmek için bankanız ile iletişim kurmanız gereklidir.

GSM Hattı Üzerinden Mobil Ödemeye Başvurma

GSM hattınızın mobil ödemeye açık ya da kapalı olduğunu, ilgili müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Pek çok kişi kendi hatlarının bu özelliğe sahip olup olmadığını bilmediği için mağdur olabiliyor ya da bu özelliği hiç kullanamıyor. Farklı operatörler üzerinden tek bir SMS ile açma ya da kapatma işlemi de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Vodafone Mobil Ödeme

Mobil ödeme işlemine başvurmak için “MOBILODEME AC” yazarak 7878’e kısa mesaj atmanız yeterlidir. Bu kısa mesaj için gönderdiğiniz SMS 0,41 TL olarak ücretlendirilir. Buna karşın kapatmak için ise “MOBILODEME KAPAT” yazabilir, 7878’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Turkcell Mobil Ödeme

Turkcell için mobil ödeme işlemleri SMS ile açılıp kapatılamıyor. Bu sistemi kullanmanın tek yolu çağrı merkezini arayabilir, mobil ödeme sistemi açtırma isteğinizi iletebilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme

Türk Telekom mobil servisi için mobil ödemeyi açmak için “MOBILODEME KAYIT” yazarak 5555’e SMS gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz SMS bedeli için operatörünüz 0,50 TL ücret alabilir. Buna karşın mobil ödeme hizmetini kapatmak için “MOBILODEME IPTAL” yazarak 5555’e SMS gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın