Kredi Kartı Yapılandırma & Erteleme

Alışveriş sırasında büyük avantaj sağlayan kredi kartları özellikle taksitli alışverişler için daha çok tercih edilir. Ancak yanlış kullanıldığında yani gerektiğinden daha fazla harcama yapıldığında biriken borç ödenemeyecek seviyelere gelebilir. Bu nedenle de kredi kartı borcunun sadece asgari tutarı ödenir ancak kalan ana para üzerinden faiz işlemeye devam eder. Zamanla biriken toplam borç miktarı artık ödenemeyecek seviyeye geldiyse, kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemleri, kartın ait olduğu bankanın şartlarına göre yapılır. Bu konuda her bankanın kredi kartı yapılandırması için belirlediği faiz oranı farklı olabilir. Net bir bilgi almak ve yapılandırma sonrası borcunuzu hesaplamak için bankanızla görüşmeniz gereklidir. Özellikle 12 aydan daha fazla süren yapılandırma işlemlerinde yüksek faiz oranına takılmadan, ihtiyaç kredi kullanarak da kredi kartınızı ödemeyi teklif edebilirsiniz. Bu tür durumlarda kısa vadede yüksek meblağ ödemektense, ihtiyaç kredisini 60 ay vade ile daha düşük taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Kredi kartı borcunuz artık ödenemeyecek duruma geldiyse, bankanız ile görüşerek eşit taksitler halinde ödemeyi teklif edebilirsiniz. Eğer 12 aylık ödeme gücünüz varsa, bu teklifi yapmanız önerilir. Çünkü kredi kartları borçlarının taksitlendirme işlemi en az 12 ay vade ile yapılmaktadır. Aksi durumlarda ihtiyaç kredi kullanmanız gereklidir. Fakat kredi kartınızı ödeyemediğiniz için kredi notunuz da düşeceği için ihtiyaç kredi şartlarını ve kredi kartınızı kapatmak için ihtiyaç kredisine başvurduğunuzu yine bankanız ile görüşmeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Borcu Ödenemezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusu tüm kredi kartı kullanıcılarının kafasını kurcalayan sorular arasındadır. Maalesef kredi kartı borcunu ödememenin ciddi sonuçları ortaya çıkabilir. Bunlar:

 • Bir yıl içerisinde, kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 3 kez ödenmezse kredi kartınız kullanıma kapatılır. Ancak borcun tamamı ödendiğinde kullanılabilir hale gelir.
 • Borcun asgarisini ya da toplam borcu ödemediğiniz her gün için borç üzerinden gecikme faizi uygulanır.
 • Şayet kredi kartı borcunuzu üst üste 3 kez ödemezseniz, kartınız tamamen kullanıma kapatılacaktır. Borcun tamamının ödenmesi durumunda kart kullanıma açılır ancak yine ödenmez ise yasal takip süreci başlatılır. Ayrıca ödenmeyen borçlar nedeniyle kredi notunuz da ciddi oranda düşüş yaşanır.

Diğer kredi kullanımlarında olduğu gibi borcunuz ile ilgili 90 günlük süreci aştığınız zaman, bankanız tarafından ödeme yapmanız için 7 günlük süre tanınır. Bu 7 gün içerisinde borcunuzu öderseniz, hakkınızda yasal takip başlatılmayacaktır. Ancak 7 gün sonunda halen ödeme yapmazsanız, sonuç yasal sürece yansır. Yasal takip sonuçlandığında bu sonuç genellikle maaş haczi olarak karara bağlanır. Maaş haczi ise yasa gereği aldığınız maaşın dörtte birine el konularak bankaya aktarılması demektir. Kesintiler, toplam borcunuz kapanıncaya kadar devam eder.

Kredi Kartı Borcunu 60 Aya Kadar Yapılandırma

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun geçen yıl hazırladığı yönetmelik ile birlikte kredi ve kredi kartı yapılandırması maksimum 60 aya çıkarıldı. Yani 5 sene içinde kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilecek ve eşit miktarlarda ödeyebileceksiniz. Üstelik yasal takibe alınmayacağınızdan bu durum kredi notunuzu da çok fazla etkilemeyecektir. Ancak yönetmelikteki şartları karşılamanız gerekiyor. Bu şartlar:

 • Borçlu kişi, bizzat bankaya başvuru yaparak yapılandırma isteğinde bulunmalıdır.
 • Kredi notu, belirli bir seviyenin üzerinde olmalıdır.
 • Borç, ilgili yönetmelik maddesinin yürürlük tarihinden önceye ait olmalıdır.
 • Borçlu kişi bankaya belgelendirdiği gelir durumunu sunmalıdır.

Kredi Kartı Borcu Taksitli Nakit Avans ile Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı yapılandırmasına olan başvurunuz kabul edilmezse ya da ihtiyaç kredisi çekmek istemezseniz, kredi kartınızdan taksitli nakit avans çekere de kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bunun için kredi kartı limitinizin, borcunuzu kapatacak kadar yüksek olması gerekir. Yani 10000 TL limitiniz varsa ve 5000 TL borcunuz varsa, kalan 5000 TL’lik limitiniz’den taksitli nakit avans kullanarak, toplam 5000 TL’lik borcunuzu ödeyebilirsiniz. Daha sonra kullandığınız taksitli nakit avansı da aylık belirli taksitler halinde ödeyerek kapatabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Yapılandırmanın Faydaları Nelerdir?

Kredi kartı yapılandırma imkanı, kredi kartına ait toplam borcunu ödeyemeyen kişilere rahat bir nefes aldıran işlemdir. Bu işlem sonunda hem borçlu kişi borcunu daha rahat öder, hem de banka ekstra faiz imkanı sağladığı için karlı çıkar. Üstelik borç yapılandırıldığında, ödenemeyen miktarların gecikmesinden kurtulacağınız için bankaların kara listesine girmekten kurtulabilir, kredi notunuzu yine yüksek seviyede tutabilirsiniz.

Kredi kartı yapılandırması yaptığınızda taksitlerinizi düzenli olarak öderseniz, kredi notunuz da düşmeyeceğinden ve yine düzenli olarak taksitli de olsa borçlarınızı ödediğinizden olumsuz bir imaja sahip olmazsınız. Ayrıca aylık ödeyeceğiniz taksit miktarları daha düşük olacağı için, diğer ihtiyaçlarınızı daha kolay karşılayabilecek duruma gelirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartınıza ait borcun ödemesini geciktirdiğiniz zaman borcunuz üzerinden faiz işlemeye başlar. Kredi kartı borcuna işlenen iki adet faiz çeşidi vardır. Birincisi gecikme faizi, diğeri ise akdi faizdir. Gecikme faizi, dönem borcuna ait asgari ödeme tutarına kadar olan kısmını ifade eder. Akdi faiz ise dönem borcuna ait asgari tutar dışında kalan kısmına uygulanan faizdir.

Örnek vererek açıklamak gerekirse, birim döneme ait kredi kartı borcunun sadece asgari tutarını öderseniz, kalan borcunuz üzerinden sadece akdi faiz hesaplaması yapılır. Eğer asgari tutarın altında bir ödeme yaparsanız, o zaman hem akdi hem de gecikme faizi uygulanacaktır.

Kredi Kartı Borç Erteleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzu yapılandırma imkanınız yoksa, karta ait o dönem ya da ekstre borcu, bankaların sunduğu vade süresince ertelenebilir. Bu hizmet, kredi notunuzun düşmemesi ve yasal takibe alınmamanız için sunulan bir hizmettir. Tabii ki bankalar bu hizmet karşılığında taksit erteleme yaptıkları zaman, borç üzerinden farklı faiz oranları uygular.

Bu hizmetten faydalanmak için o döneme ait borcun gecikmeye girmemesi gerekir. Diğer bir deyişle borcun ödeneceği son tarihin geciktirilmemesi gereklidir. Uygulanacak faiz oranları ve vade sayısı her banka için farklı olduğundan, kredi kartı taksit erteleme imkanından yararlanmak istiyorsanız, bankanız ile direkt olarak görüşmeniz tavsiye edilir.

Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Kredi Veren Bankalar

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak yerine, ihtiyaç kredisi çekerek uzun vadede daha küçük miktarlarda ödemek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kredi başvurusunda bulunmanız gerekir. Ancak kredi kartını ödeyemediğiniz için kredi notunuz düşeceğinden, kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankadan kredi alamayabilirsiniz. Diğer bir deyişle, Ziraat Bankası’na ait kredi kartınız varsa ve borcunuzu ödeyemediyseniz, aynı bankadan ihtiyaç kredisi çekmek suretiyle de ödeme yapmak isteyebilirsiniz. Ancak Ziraat Bankası, kredi notunuz düşük olduğu için size ihtiyaç kredi vermek istemeyeceğinden, kredi başvurunuzu başka banka

üzerinden yapmanız gereklidir. Bu durumda daha kolay kredi veren diğer bankalar imdadınıza yetişebilir. İşte kredi notu düşük ancak geliri yüksek olan kişilere kredi veren diğer bankalar:

 • Garanti BBV
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Enpara.com
 • Yapı Kredi
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Bir cevap yazın