Kredi Kartıyla Altın Almak Ne Kadar Doğru Bir Tercihtir?

Kredi kartıyla altın alınmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri öğrenek daha sağlıklı alışverişler yapılabilir. Oldukça uzun zamandır kredi kartları aklımıza gelebilecek her alanda kullanılabiliyor. Bununla beraber limitlerin dolması ve ödemelerin aksaması gibi problemlerde beraberinde geliyor. Kredi kartı kullanılma nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Bu durumla birlikte sürekli olarak nakit para ihtiyacı katlanmaya devam etmektedir.

Birçok kart kullanıcısı ani durumlarda yapması gereken ödemeleri gerçekleştirmek için kartlarını hazırda bulunduruyor. Zaman içinde bankalar kredi kartından nakit avans çekme konusunda taleplerin arttığını gördükçe daha fazla hesap ücreti kesmeye başladılar. Vatandaşlar aynı paraları elde ederek daha az faiz ödemek için araştırma yaparken, kredi kartıyla altın alınabileceğini fark ettiler. Bu evreden sonra çok daha az kesintiye uğrayıp nakit ihtiyaçlarını karşılamayı başardılar.

Kredi Kartıyla Altın Almak Ne Kadar Mantıklı?

Kredi kartıyla altın almak adına bilinmesi zorunlu olan temel bilgileri elde etmek çok önemlidir. Özellikle kredi kartları üzerinde yaşanan problemler ve bilinmeyen noktaları yıllar geçtikçe artmaya devam ediyor. Çünkü bankalar gelişmeye devam etmek için sürekli olarak yeni kampanyalar yapıyorlar. Böylelikle ATM’ler dahil para tahsil edilecek tüm noktalara yeni nitelikler eklenmek zorunda. Son yılların en çok tercih edilen nakit para elde etme yöntemi tartışmasız nakit avanstır. Bu sistem sayesinde kredi çekmek yerine kartların limitleri oranında gelişim sağlamak mümkün oluyor. Durum böyle olunca ödemelerinde kart kullanamayanlar direk olarak bu alandan faydalanıyor. Bankaların nakit avansa uyguladıkları faiz oranları artık birçok kişi için zorlayıcı bir hal aldı. Taksit yapılması durumunda çok daha yüksek miktarda paralar ödenmektedir.

Yapılması planlanan her ödeme için kesinti yapılıyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde vatandaşların birçoğu bu sistem yerine altın almayı daha mantıklı bulmaya başladılar. Kuyumcular genel olarak bu konuda oldukça memnun çünkü nakit ihtiyacının karşılanıyor olması insanlara da cazip gelmektedir.

Kredi Kartından Altın Alınması Neden Bu Kadar İlgi Görüyor?

Kredi kartından altın alınmasına gösterilen talep zaman geçtikçe daha fazla artacaktır. Çünkü çoğu kişi hala böyle bir kolaylıktan faydalanmaktan habersizdir. İnternet üzerinde yapılan araştırma sayısı arttıkça ilgi büyüyecektir. Başlıca neden olarak para kesintisinin az olmasıdır. 3-5 lira farkla nakit para elde etmek varken kredi kartından nakit avans çekmenin dezavantajları yerine tercih edilecektir.

Kuyumcudan alınacak bir çeyrek altın değeri şu an için 400TL civarındadır. Bozdurulması yine çoğu ödemeyi veya kartın geçmediği bir alışverişi yapmak için yeterli olacaktır. Özellikle kredi kartı kullanılmayan alanlarda ödeme yapmak insanları mecbur olarak böyle yöntemlere iletmektedir.

Kredi Kartından Altın Alındığında Komisyon Alınıyor mu?

Kredi kartlarından altın alındığında kesilen komisyon bedelleri miktara göre değişiklik gösterecektir. Bankalarda bu durumun farkındalar. Bu nedenle nakit avanstan gelecek olan geliri farklı noktalara kaydırmak istemeseler de altın alımı kadar avantaj sunamamaktalar. Komisyon bedeli bankadan bankaya değişse de ortalama olarak 1000TL’lik alışverişe 10TL gibi bir ücret kesilecektir.

Kredi kartından altın alımına taksit imkanı yüksek miktarlarda uygulanmaktadır. Taksit sayısı da 2, 3 veya 6 olarak belirlenmektedir. 5.000TL’lik kuyumculuk alışverişinde kesinlikle taksit yapılacaktır. Kredi kartıyla altın alınmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri bilerek hareket edilmesi her zaman daha mantıklı bir adım olacaktır.

Bir cevap yazın