Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi ve kredi kartı borcu ödenemediği takdirde neler olabilir? Kredi kullananların ve ödemekte zorluk çekenlerin en fazla merak ettiği soru budur kuşkusuz. Kredi ve kredi kartları hayatımızda birçok sıkıntımızı aşmamızı kolaylaştıran, isteklerimize beklemeden sahip olma imkânı sunan bankaların bizlere sunduğu imkânlardır.

Borçlarımızı ödeyebilmek veya acil nakit gereksinimlerimizi karşılamak amaçlı başvurduğumuz ilk çözüm yolu genellikle banka kredileridir. Eskiden bir tanıdıktan ya da etraftan imkânlı birinden borç istemenin yerini günümüz koşullarında banka kredileri almış görünmekte. Kredi kartları da alışveriş yapmayı kolaylaştırdığı gibi tüketiciye çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bilinçli kullanıldığı takdirde bankaların hayatımızı gerek idame ettirirken kolaylık adına, gerekse ihtiyaç olarak sunduğu bu imkânlar çok faydalı sonuçlar vermektedir. Kredi kullanımları birikim yaparak yıllar sonrası sahip olabileceğimiz örneğin; ev, araba gibi mülkleri daha erken alıp kullanım esnasında ödeme kolaylığı sağlarken hayallerimize daha erken sahip olmanın mutluluğunu da yaşatan araçlardır. Burada en önemli detay bizlere sunulan bu imkânları gelirimiz doğrultusunda kullanmayı hedefleyip hesaplı bir şekilde bunu başarıp idame ettirmektir. Günümüz koşullarında bunu başarabilmek gerçekten her geçen gün daha da zorlaşmaktadır.

Artan tüketim ve farklılaşan alışveriş alışkanlıkları ile birlikte özellikle de kredi kartı kullanımı çok fazla artmış bulunmaktadır. Gelirinizin size yetmediğini düşünerek çözümü kredi ile halletmeye çalışmak sizi rahatlamaya değil, çıkmaz bir yola sürükleyebilir. Bu sebeple ödeyebileceğiniz tutarlarda ve sıklıkta üst üste olmamak kaydıyla kredi kullanmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira kredi borcunuzu ödemezseniz ya da ödeyemez hale gelirseniz sizi zor günlerin beklediğini bilmenizde fayda var. Kullanırken cazip gelen kredi ve kredi kartları onlara sahip olduğumuz andan itibaren bankanın bizlere sunmuş olduğu şartlar ve yükümlülükler gereği gününde ödememiz gereken araçlardır. Sözleşmelerde de belirtildiği üzere her ay belirlenen miktarı ödeyeceğimizi taahhüt etmemiz karşılığında banka kredi ve kredi kartı gibi ürünlerini vermektedir. Ödeyemediğimiz takdirde ihtar ve uyarı verilerek başlayarak bankaların izleyeceği çeşitli yollar bulunmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Birçok kişi kredi kartı ile harcama yaparken ne kadar harcadığının farkına varamaz. Ancak ay sonu gelen hesap özeti ile gelir gider dengesinin bozulduğunu fark eder. En çok tercih edilen ödeme yöntemi aracı olan kredi kartları hesapsız kullanıldığında tüm cazipliğini yitirip hayatımızı büyük bir çıkmaza sokabilir. Ay içerisinde ne kadar harcama yapması gerektiğini gelirine göre değil kart limitine göre yapanlar,  farkında olmadan bütçelerini aşarak alışveriş yapan kişiler kredi kartı borçlarını ödeyemeyebilir duruma gelebilirler. Böyle bir durumda kredi kartı borcu gününde ödenmezse ne olur? Ya da yalnızca asgari tutar ödenirse ne olur? Bu gibi durumlarda gününde ödenmeyen kredi kartı borçları kullanıcılarına ilk olarak faiz yaptırımı uygulanmakta olup, bunun dışında geciken ödemeler için çeşitli hukuki işlemler başlatılır. Kredi kullanmak istediğiniz takdirde bankalar nezdinde kredi notunuzu da olumsuz etkilemektedir.

Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Kadar Faiz Gelir?

Yasal takip durumu dâhil kredilerde, kullanılan kredideki faiz oranının yüzde otuz fazlası bir gecikme faizi uygulanabiliyor. Kredi kartlarında ise bu durum hesap özetinde yansıyan dönem borcu üzerinden gecikme faizi olarak tahsil edilir. Böyle durumlarda ilk tedbir olarak tasarrufa gitmenin haricinde neler yapabiliriz? Tamamını ödeyemediğimiz kredi kartımızın sadece asgari ödeme tutarlarını birkaç ay ödemek ilk etapta gelir dengemizi düzenlemek açısından uygulanabilecek ek bir tedbir olabilir. Asgari ödeme gününde yapıldığı takdirde bir sıkıntı ortaya çıkmamaktadır. Ancak süreklilik haline gelip devamlı olarak kredi kartınıza asgarisini yatırıp bu ödediğiniz tutarı da aylık olarak tekrar harcıyorsanız bu büyük bir sıkıntı demektir. Çünkü bu yöntemle her ay yükselen faiz ödemeleriniz doğrultusunda kredi kartı borcunuzu kapatmanız mümkün olamaz. Her ay asgari ödeme tutarını ödeyip başka bir alışveriş yapmadığınız takdirde yinede kısmi olarak faiz ödemekle birlikte borcunuzu kapatmak mümkün olabilir.

Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Yasal Takip Nasıl Olur?

Kredi ve kredi kartı borçları da ödenmediği takdirde hukuki yollar ile tahsil edilebilmektedir. Bankalar, öncelikli olarak kişilere borçlarını hatırlatmak amaçlı mesaj atıp ya da arayarak bilgilendirme yaparlar. Bankaların ilgili birimi müşteri hizmetleri tarafından belli arlıklarla bu süreçte aranmaya başlarsınız. Aramalar neticesinde müşteri detaylı bilgilendirilerek borçlarını ödemek için kendilerinden bir tarih taahhüt edilmesi istenilmektedir. İmkânsızlıklar dolayısıyla ödeme yapamadığınız takdirde bu aramalar her gün için de olabilmektedir. Ancak geciken borç ödendiği takdirde aramalar yani sözlü uyarılar kesilecek olup aksi takdirde banka borcu kapanana dek aranmaya devam edeceksiniz. Borçlu kişi kredi ya da kredi kartı borcunu iki ay boyunca ödememişse idari takip süreci başlatılabilmektedir. Bu takip süresince borçlu kişiden minimum ödeme tutarı talep edilmektedir. Borçlu olan kişi banka ile görüşerek mevcut koşullar ile ödeme imkânı yok ise borcunu ödeyemediğini ileterek yapılandırma talep edebilir. Yapılandırma için görüşmeler doğrultusunda banka ile anlaşma sağlanamazsa ve borçlu doksan günlük idari takip süresinde kredi ve ya kredi kartı borcunu bankaya ödeyemezse borçlu hakkında yasal takip süreci başlar. İdari takip özetle artık avukatların borcun tahsili için uğraşması anlamına gelmektedir.

Kişinin kredi sicilinde böyle bir takip sürecinin başladığını gören bankalar bu kişiye kredi vermek istemeyecektir. Daha önce çekmiş olduğunuz kredileri düzenli ödemiş olsanız bile kredi kartı borcu gecikmenizden düşen kredi notunuzun sizin yeni kredi talebinizin olumsuz etkilenmesine sebep olacağını da unutmamalı. İdari takibe düşüldüğünde bozulan kredi sicili beş yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alamamanıza sebep olmaktadır. Düzenli kredi ve kredi kartı ödeyen kişi ile sadece asgari tutarları yatıran ya da düzensiz yatıran müşterilerin kredi notları farklı olmaktadır. Bu fark banka nezdinde ihtiyaç, konut, araba ve diğer kredi taleplerinizin değerlendirilmesinde önem arz etmektedir. Bu nedenlerle kredi borcunuzu idari takip sürecine gelmeden ödemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Yasal takip süresinde bankalar borçlulardan alacaklarını hukuki yollar ile tahsil edebilmektedirler. Eğer borçlu kişiler bu dönem zarfında yasal takip sürecinde de borçlarını ödeyemez ise ya da banka ile anlaşma sağlayıp yapılandırmaya gidilmez ise icra takip süreci başlar. İcra takibi başlatılırken icra dairesinden bir ödeme emri gönderilir. Bu ödeme emri gönderildikten sonra on gün içerisinde borçlunun bankaya ödeme yapması ya da yapılandırma sürecini başlatması gerekmektedir. Borç ödenmez ise yapılandırma için bir anlaşmaya da varılmadığı takdirde borçlu için haciz başlatılır. Haciz başlatıldıktan sonra üç gün içerisinde borçlunun mal beyanında bulunması zorunludur. Mal beyanı sonrası borçlunun mal varlığının borcu kadar kısmına ya da maaşına el konulabilir. Maaşın tümüne el konulması söz konusu değildir. En fazla maaşın dörtte birine el koyulabilmektedir.

Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Yasal takip süreci sonrasında borçlu kişinin haczedilecek bir maaşı ya da mal varlığı yok ise bu durumda yapılabilecek bir şey yoktur. Kredi kartı borçları için hapis cezası uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın