Kuveyt Türk Hesap Açma ve Kredi Kartı Başvurusu

Kuveyt Türk Katılım Bankası, ülkemizde hizmet veren ve İslâm bankacılığı usullerini benimseyen bir katılım bankasıdır. Kuveyt Türk bankasında tüm bireysel, ticarî ve KOBİ kategorileri altında finansman ve bankacılık işlemleri yapabilirsiniz. Kuveyt Türk bankasından hem kendiniz hem de iş yeriniz için hesap açabilirsiniz. Helal bankacılık prensibi doğrultusunda çalışan banka, hiç bir şekilde faiz uygulaması yoluna gitmez. Bu nedenle diğer tüm bankacılık işlemlerinde olduğu gibi cari hesap ve katılım hesaplarında sadece kâr payı oranları ile hizmet verilir.

Kuveyt Türk Bireysel Cari Hesapları

Kuveyt Türk bankasına ait carî hesaplar, TL üzerinden açılabildiği gibi altın ve döviz üzerinden de açılabilir. Bu tür hesaplarda, yatırımlarınızın karşılığında bir kâr payı alınmamaktadır. Kuveyt Türk bankasında sahip olduğunuz özel cari hesaplarınız ile şu işlemleri yapabilirsiniz:

 • Havale / EFT gibi para transferi işlemleri,
 • Dolar ve Euro gibi tüm döviz ve kıymetli maden işlemleri,
 • Finansman ve kredi ödemeleri,
 • Kredi kartlarına ait ödemeler,
 • Vergi ve diğer fatura ödemeleri,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait prim ödemeleri,
 • Çek karnesi işlemleri,
 • Senet ve çek tahsilatları

Kuveyt Türk Katılım Hesapları ve Özellikleri

Kuveyt Türk bankasından açabileceğiniz diğer hesap çeşitleri ile birikim yapabilirsiniz. Bu hesapları kısaca incelemek istersek;

1. Katılım Hesabı: TL ve Dolar/Euro olmak üzere iki türlü katılım hesabı mevcuttur. Bu hesabı açtığınızda, Kuveyt Türk bankası ile sizin aranızda kâr ve zarar ortaklığı oluşur. Yani bu ortaklık çerçevesinde yeni fonlar oluşturulur ve paylaşılır. Hesap üzerinden toplanan tüm kâr paylarına ait fonlar faizsiz bankacılık usullerine göre sanayi, ticaret ve hizmet sektörüne ait finansmanlar için kullanılır.

2. Güvenceli Birikim Hesabı: Uzun vadelerde birikim yapan kişiler için maluliyet ya da vefat gibi durumlarda birikimlerin katlandığı ve ekleriyle birlikte ödendiği hesaptır. En az 3 sene, en fazla ise 10 yıl olacak şekilde vadeli açılan bu hesap sadece TL üzerinden açılabilir. Tüzel kişiler güvenceli birikim hesabı sahibi olamayacağı için sadece gerçek kişiler adına hesap açılabilir. Hesap sahibi olabilmek için minimum 18, maksimum ise 50 yaşında olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi şartlar vardır.

3. Ara Dönem Kâr Payı Hesapları: Vadeli olarak 372 gün için açılabilecek hesaplardır. 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay için oluşturulan vadeler ya da dönem sonu ödemeli olarak açılabilir. Bu hesapta yapılan birikimler uzun vadelidir, bu nedenle daha yüksek kâr payları elde edilir.

4. Birikimli Katılım Hesabı: Küçük birikimli ya da uzun vadeli katılım hesaplarıdır. En az 3 yıl, en fazla da 10 yıllık açılabilen bu hesaplara aylık ya da 3 aylık dönemlerde para yatırmanız gerekir. Hesaba yatırılması gereken tutarlar en az 50 TL, 50 Euro, 50 Dolar ya da 1 gram altındır.

5. Konut Hesabı: Üzerinde konut tapusu olmayan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu hesaptan faydalanabilir. Her sene kâr payı elde eden bu hesaplar, en az 3 yıllık dönem için açılır. Elde edilen birikimler sadece TL cinsinden yapılır ve bir müşteri için yalnızca 1 tane konut hesabı açma hakkı mevcuttur.

6. Çeyiz Hesabı: Evlilik hazırlığında olan kişiler için uzun vadeli açılan bir hesaptır. Aynı zamanda devlet katkılı bir birikim hesabı olarak bilinir. Bu hesaptan yararlanmak isteyen kişinin 24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş olması gerekir. Hem kadınlar hem de erkekler için çeyiz hesabı açılabilir.

Kuveyt Türk Hesap Açma Şartları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından belirlenmiş hesap açma koşulları, tüm bankalarda olduğu gibi Kuveyt Türk bankası için de geçerlidir. Bu koşullara göre 18 yaşını dolduran herkes banka şubelerinden hesap açma işlemi gerçekleştirebilir. 18 yaşından küçüklerin hesap sahibi olabilmesi için velisi ile banka şubesine gitmesi gerekir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası İnternet Üzerinden Vadesiz Hesap Açma

Kuveyt Türk Bankası, hesap açma işlemleri için müşterilerine her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Şayet bankada ilk kez hesap açacaksanız, en kolay yöntemlerden biri de internet üzerinden online hesap açma işlemine başvurmaktır.

İnternet üzerinden hesap açmak için Kuveyt Türk Bankası’nın resmi web sitesine https://www.kuveytturk.com.tr adresinden ulaşabilir, “Müşteri Ol” seçeneğinden hesap açabilirsiniz. Açılan ekranda istenilen bilgiler girildikten sonra sistem yönlendirmesini takip edebilir ve ön başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra müşteri temsilcisi aracılığı ile başvurunuz tamamlanacak ve Kuveyt Türk Bankası’nda hesap sahibi olacaksınız.

Kuveyt Türk Bankası Şubeden Hesap Açma

Kuveyt Türk Bankası’ndan hesap sahibi olma yöntemlerinden biri de banka şubeleri aracılığı ile hesap açma işlemidir. Size en yakın Kuveyt Türk şubesine kimlik belgeniz ile gidebilir, bireysel müşteri temsilcisinden sıra alarak hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hesap açma için size bir form verilecektir. Bu form ile birlikte T.C. kimlik belgenizin fotokopisi de alınır ve hesap açma işlemi tamamlanır. Hesabınıza ait banka kartı 10 gün içinde belirtilen adrese teslim edilir. Kartınıza ait şifre belirleme işlemi için 444 7 323 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Daha sonra herhangi bir Kuveyt Türk ATM’sinden işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvurusu

Bir katılım bankası olan Kuveyt Türk bünyesinde tek bir kredi kartı mevcuttur o da “Sağlam Kart” olarak adlandırılır. Bu kredi kartına ait özellikler şu şekildedir:

 • Sağlam Kart üzerinden herhangi bir yıllık aidat bedeli alınmaz.
 • Her harcama bedelinin %0.1’i altın puan olarak kaydedilir ve düzenli harcamalarda 50 TL değerinde altın puan kazanılabilir.
 • Sağlam Kart ile sağlık ve eğitim sektörlerinde vade farkı olmadan tam5 taksit ile alışveriş yapılabilir. Ayrıca her alışverişi online olarak 12 aya taksitlendirme seçeneği mevcuttur.
 • Acil nakit ihtiyaçlarında, tüm Kuveyt Türk ATM’lerinden nakit avans çekilebilir.

Sağlam Kart’a başvuru yapmak ve diğer detayları için kısaca şu bilgileri not edebilirsiniz:

 • İnternet Şubesi / Mobil Şube: Eğer Kuveyt Türk’te bir banka hesabınız varsa yani banka müşterisiyseniz, online işlemler üzerinden “Başvurular” alanına tıklayarak, Sağlam Kart başvurusu yapabilirsiniz.
 • Türkiye’de bulunan herhangi bir banka şubesinden de sadece kimlik kartı ile başvuru yapılabilir.
 • Kredi kartı başvurusunu sorgulamak için 444 0 123 numaralı telefondan çağrı merkezini arayabilirsiniz.
 • Kredi kartı başvurunuz değerlendirme aşamasında iken başvuru yapılan şubeye giderek ya da çağrı merkezini arayarak kredi kartı başvurunuzu iptal ettirebilirsiniz. Ancak kart onayından sonra, ancak kartı teslim aldığınızda iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sağlam Kart’tan acil nakit ihtiyaçlarınız için çektiğiniz para için hiçbir ek ücret ya da hizmet ücreti ödemezsiniz. Ödeyeceğiniz tek ücret devlet tarafından belirlenen vergi komisyonları ve 1.25 TL sabit ücrettir.
 • Kredi kartınıza ait kayıp ve/veya çalıntı bildirimleri için 444 0 123 no’lu telefonu arayabilir, ilk seçenekte yer alan uygun tuşlamayı yaparak kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın