Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak için birtakım şartları yerine getiriyor olmak gerekir. Bu şartları sağlayan kişiler mantar yetiştiriciliği hibe desteği alabilir. Öncelikle mantar yetiştiriciliği ile uğraşmak isteyen kişiler yapacakları mantar yetiştiriciliğini 100 metrekarelik bir alanda rahatlıkla gerçekleştirebilir. Fakat mantar yetiştiriciliği işlemlerinin çevreye rahatsız edici kokular saçacağından dolayı olarak yerleşim alanlarından uzak bölgelerde yapılması gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen şartları karşılayan kişiler başvuruda bulunarak kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında mantar yetiştiriciliği için hibe desteğine başvurabilirler. Fakat bu şartları karşılamayan kişiler mantar yetiştiriciliği hibe desteğine başvuruda bulunsalar dahi yapılan incelemeler akabinde başvurunun olumlu olarak değerlendirilmesi olanaksızdır. Şartları karşılayan kişiler ise söz konusu olan mantar yetiştiriciliği hibe desteğinden yararlanmak için gerekli belgelerle birlikte Tarım İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilir. Yapılan incelemeler akabinde başvuru sahiplerinin mantar yetiştiriciliği hibe desteğinden yararlanıp yararlanamayacağı belirlenir ve başvuru sahipleri bu konu hakkında bilgilendirilir.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Şartları

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak isteyenler ilgili kurum tarafından belirlenen koşullara uygun olmalıdır. Bu şartları karşılayamayan kişiler başvuruda bulunsalar dahi olumlu yanıt almaları düşük bir ihtimaldir. Dolayısıyla başvuruda bulunmak isteyen kişilerin başvuru yapmadan evvel ilgili kurum tarafından belirlenen şartları karşılayıp karşılayamadığından emin olmaları gerekir. Öncelikle çiftçilerin yetiştiriciliğini yapmalarına izin verilen mantar türleri kültür mantarı ve istiridyedir. Bunlar dışındaki herhangi bir yetiştiricilik için henüz herhangi bir şekilde mantar yetiştiriciliği hibe desteği sunulmamaktadır. Ayrıca mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin en az 100 metrekarelik bir alanda mantar yetiştiriciliği yapması gerekir. 100 metrekarenin altında bir alanda mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlere hibe desteği sunmaktadır. Buna ek olarak mantar yetiştiriciliği için uygulanması gereken sistem içeriğinde yılda 15 ya da 20 ton kompost ve 3 katlı ranza sistemi gibi sistemler bulunmalıdır. Kurulması gereken sistemim içinde yer alması zorunlu olan malzemeler ise şunlardır:

 • Higrometre
 • Vantilatör
 • Aspiratör
 • Sırt pompası
 • Termometre

Geçtiğimiz yıl yukarıda yer alan şartlara uyan mantar yetiştiricileri me yaklaşık olarak 30.000 TL kadar hibe desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Bu hibe desteğine ek olarak T.C. Ziraat Bankası da mantar yetiştiricilerine tarımsal kredi desteği sunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mantar yetiştiriciliği hibe desteği alan kişiler aldıkları hibe desteğinin tutarının 3 katı kadar tarımsal kredi desteği almak için T.C. Ziraat Bankası’na kredi başvurusunda bulunabilir. T.C. Ziraat Bankası’ndan çekilen tarımsal kredi ile çiftçiler dilerse çalışan ihtiyacını karşılayabilir dilerse de bu kredi tutarıyla mantar yetiştiriciliği için gerekli olan makine ve ekipmanlar satın alabilir. T.C. Ziraat Bankası bu hususta müşterilerine hem düşük faiz oranı hem de 1 yıl ile 4 yıl arasında vade olanağı sunmaktadır.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Almak İçin Sertifika Gerekir Mi?

Mantar yetiştiriciliği için hibe desteği almak isteyenler mutlaka girişimcilik sertifikasına sahip olmalıdır. Girişimcilik sertifikası bulunmayan kişilerin mantar yetiştiriciliği hibe desteği alması gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak istiyorsanız girişimcilik sertifikasına sahip olmalısınız. Girişimcilik sertifikası içinse İŞKUR ile iletişime geçebilir ya da ticaret odasına müracaat ederek bu konu hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz. İŞKUR ya da ticaret odasından girişimcilik sertifikası için gereken eğitimin hangi tarihler aradığında yapılacağını öğrenerek bu tarihler arasında girişimcilik eğitim programına katılabilir ve girişimcilik belgenizi alabilirsiniz. Fakat girişimcilik belgesi mantar yetiştiriciliği için hibe desteği almaya yeterli değildir. Aynı zamanda mantar belgesi almanız gerekmektedir. Bu konu hakkında da İŞKUR ya da ticaret odasıyla iletişime geçip mantar belgesi eğitim programının tarihlerini öğrenebilirsiniz. Bu tarihler öğrenmeniz in ardından eğitim programını tamamlayarak mantar belgenizi ve girişimcilik belgenizi almanızın ardından mantar yetiştiriciliği hibe desteği başvurusu yapabilirsiniz.

Mantar yetiştiriciliği hibe programı için ortalama olarak 10 ile 12 kişilik bir sınıf açılmaktadır. Dolayısıyla mantar belgesi verilen eğitim sınıfında açılması için sizinle birlikte en az 9 – 10 kişinin mantar belgesi almak için bu eğitim programına kaydolması gerekmektedir. Bu eğitim programına kaybolan kişilerin sayısı sınıf açma yetecek düzeyde olmasının ardından mantar belgesi eğitim programı Halk eğitim merkezinde başlar. Bu hususta eğitim saati toplamda 190 ile 200 saat arasıdır. Eğitiminizi tamam namazın ardından mantar belgenizi alabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Kursuna Nasıl Kayıt Olunur?

Mantar yetiştiriciliği kursuna kayıt olmak için öncelikle halk eğitim merkezini ziyaret edebilirsiniz. Halk eğitim merkezinde size kursa dair bilgilendirme yapılır. Ayrıca online yollarla mantar yetiştiriciliği kursuna kayıt olmak mümkündür. Bunun için e-devlet şifresini ihtiyacınız vardır. Eğer e-devlet şifreniz varsa T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-yaygın sistemi üzerinden mantar yetiştiriciliği kursuna kayıt olabilirsiniz. E-yaygın sistemi üzerinden mantar yetiştiriciliği kursuna kayıt olmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-yaygın sistemine girin.
 • Sağ üst kısımda yer alan “e-devlet Girişi” seçeneğini tıklayın.
 • C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet sisteminize giriş yapın.
 • Akabinde tekrar T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-yaygın sistemine aktarılacaksınız.
 • E-yaygın sistem içerisinde sol üst kısımda bulunan “Kurs Ön Başvurusu Yap” seçeneğini tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menüden il ve ilçe seçeneklerini yaşadığınız bölge olarak işaretleyin.
 • Bu işlemin ardından “Ara” butonuna basın.
 • Karşınıza çıkan Halk Eğitim Merkezi kurs seçenekleri arasında “Mantar Yetiştiriciliği Kursu” varsa bu seçeneği tıklayın ve “Kayıt Ol” tuşuna basarak kayıt işlemlerinizi tamamlayın.
 • Eğer konusu olan Halk Eğitim Merkezi’nde “Mantar Yetiştiriciliği Kursu” bulunmuyorsa sol üst kısımda yer alan “Kurs Açılması Talebi” seçeneğini tıklayın.
 • Açılan sayfada arama kısmına anahtar kelimemiz olan “mantar” kelimesini yazın ve hemen altında bulunan “Kurs Talep Et” butonuna basın.
 • Bu işlemin ardından mantar yetiştiriciliği kursu açıldığında kaydınız yaptırılacaktır.

E-Devlet Şifresi Temin Etme Nasıl Olur?

E-devlet şifresi oluşturmak için PTT şubelerine bizzat müracaat etmeniz gerekir. PTT beldelerinde yapılacak olan kısa işlemin ardından e-devlet şifreniz oluşturulur. PTT veznelerinden yapılacak olan e-devlet şifresi oluşturma işlemlerinin hizmet bedeli 2 TL’dir. Eğer şifreniz varsa fakat şifrenizi unuttuysanız şifrenizi yenilemek için önümüzde iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki e-devlet sisteminin giriş menüsünden yapılmaktadır. Giriş menüsü üzerinde yer alan “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayarak ve sizden istenilen bilgileri doğru girerek şifrenizi dinleyebilirsiniz. Fakat bu yolla şifre yenilemek için cep telefonu numaranızı e-devlet sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir. eğer cep telefon numaranızı e-devlet sisteminde kayıtlı değilse yapmanız gereken PTT şubelerine tekrar müracaat etmek ve şifre yenileme işlemi yapmak istediğinizi söylemektir. PTT şubeler üzerinden yapacağınız şifre yenileme işlemlerinin hizmet bedeli ise 4 TL’dir.

E-devlet şifrenizi yenilemenizin ya da oluşturmanızın ardından T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-yaygın sistemine giriş yapabilir ve mantar yetiştiriciliği kursuna online olarak başvurabilirsiniz. Akabinde mantar yetiştiriciliği kursunu ve girişimcilik kursunu tamamlayarak mantar yetiştiriciliği hibe desteği başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın