Nasıl Banka Hesabı Açılır?

Banka hesabı açtırmak için yapmanız gereken şey yanınıza nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi kimlik belgesi sayılan herhangi bir belgeyi alarak tercih ettiğiniz bankanın şubesine gitmektir. Bunun yanında şubesine gitmeden internet üzerinden hesap açabileceğiniz bankalar da mevcuttur.

Şubeye Giderek Nasıl Hesap Açabilirim?

Bankaya girdiğiniz zaman öncelikle sıramatikten sıra almanız gerekmektedir. Burada karşınıza birden çok seçenek çıkacaktır. Yapmanız gereken bireysel bankacılık işlemleri butonuna tıklayarak sıra almanızdır. Daha sonrasında sıra size geldiğinde bireysel banka temsilcisine hesap açtırmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Banka görevlisi önünüze form ve sözleşmeler koyarak imzalamanızı isteyecektir. Burada dikkat etmeniz gereken husus önünüze koyulan tüm sözleşme ve formları okuyarak ve anlayarak imza etmenizdir.

Bankanın imzalamanızı istediği formlardan birinci olanı müşteri bilgi formudur. Bu formda kimlik, adres, iletişim ve meslek bilgileriniz yer almaktadır. Müşteri bilgi formundan sonra bankacılık hizmet sözleşmesini imzalamanız istenir. Bu formun bir nüshası tarafınıza banka tarafından verilmek zorundadır. Bankacılık hizmet sözleşmesi bankanın size sunacağı hizmetler vadeli hesap, vadesiz hesap, döviz, altın, kredi kartı gibi temel bankacılık hizmet şartlarını içerir.

Hesap açtırırken imzalamanız gereken bir diğer form bankacılık ürün bilgi formudur. Bu formda bankanın yapmış olduğu hizmetler karşılığında sizden tahsil edeceği komisyon ve ücretlere ilişkin bilgiler mevcuttur.

Hesap Açtırırken Sizden Ücret İstenir mi?

Tüm bu formlar doldurulduktan sonra banka görevlisi sizden kimlik fotokopinizi almak üzere kimliğinizi isteyecektir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken husus bazı bankalar hesap açarken sizden belirli bir ücret talep edebilirler. Bu ücret 50 tl ile 100 tl arası değişiklik gösterebilir.

İnternet Üzerinden Banka Hesabı Açmak Bankaların günümüzde ki rekabet koşullarında finans piyasalarında daha aktif rol oynayabilmesi için müşterilere şubeye kadar yorulmadan internet üzerinden hesap açma gibi bir opsiyon sunmaktadır. Banka dijital ortamda banka hesap açılış sözleşmesini tarafınıza sunmakta daha sonrasında kurye aracılığı ile adresinize sözleşme ve formları imza edilmek üzere göndermektedir. Dijital sistem reel ekonomi dünyasının finans piyasalarıyla daha da bütünleşmesine ve müşterilerin daha az enerji sarf ederek paralarını banka kanallarına transfer etmelerine yardımcı olmaktadır.

Hesabı Açtırmak İçin Kaç Yaşını Doldurmak Gerekir?

18 yaşını dolduran herkes bankalarda hesap açtırabilir. 18 yaşını doldurmamış olanlar ise velileriyle beraber banka şubesine giderek hesap açtırabilir.

Bir cevap yazın