Provizyon Nedir?: Provizyondaki İşlemler

Provizyon, bankacılık işlemlerinde para çekme, kredi kartı kullanma ile diğer mali işlemlerin güvenliklerinin sağlanabilmesi amacı ile elektronik ortamda yapılan kontrollerdir. Örnek vermek gerekirse, kredi kartı ile harcama yapmak istediğiniz esnada elektronik ortamda kredi kartına ait limitin olup olmadığı, çalıntı ya da iptal durumunda bulunup bulunmadığı gibi işlemler kontrol altında tutulur. Kullanıcı bu işlemlerin farkında olmasa da, tüm kontroller mutlaka banka tarafından yapılır. Eğer yeterli limit yoksa ya da şüpheli bir durum varsa, bildirim POS cihazı üzerinden geri gelir. Yani provizyon alımı reddolur.  

Geçmişte sıklıkla yapılan provizyon işlemi için kullanıcılara danışılırdı. Yani banka, hesabınızdaki paranın çekilmek istenmesi sırasında hesap sahibine ya da karşı bankaya ulaşır, çekilmek istenen tutarın hesapta olup olmadığı sorulurdu. Ancak günümüzde her şey gibi bankacılık işlemleri de elektronik ortama geçtiği için provizyon alımları hem çok hızlı, hem de kimse fark etmeden online ortamda gerçekleştirilebiliyor.  

Provizyonda Bekleyen İşlemlerin Harcama Dökümüne Geçmesi 

Gelişen teknoloji ile birlikte provizyonda bekleyen işlemlerin onay sürecinin tamamlanması için en fazla 1 gün yeterli olmaktadır. Yani harcama sonrası provizyonda bekleyen işlemler ortalama 24 saat sonra harcama dökümleri arasına girer. İnternet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden kredi kartı harcama dökümlerinize bakarsanız, gün içindeki harcamalarınız halen provizyonda bekleyen işlemler alanında iken, bir gün önce yaptığınız bir işlem varsa, halihazırda harcama dökümü listesine geçmiş olacaktır.  

Provizyonda bekleyen işlemler bazen harcama listesine geçerken, 1 günden fazla zaman alabilir. Bankalar arası mutabakatlarda böyle durumların gerçekleşmesi muhtemeldir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz, bankanız ile görüşebilirsiniz. Ayrıca provizyonda bekleyen işlemler, kredi kartınızdan sizin bilginiz olmadan harcama yapılıp yapılmadığını gösterdiği için de önemlidir. Eğer herhangi bir şüpheli durum gördüyseniz, bankanızın müşteri hizmetlerini hemen arayarak, ilgili işlemi iptal ettirebilirsiniz.  

Provizyonda Bekleyen İşlemler İptal Edilir Mi?  

Kredi kartlarına ait harcama dökümlerinde, harcamalara ait tutar bilgileri provizyonda bekleyen işlemler alanına alınır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi provizyon aslında bir ön onay işlemidir. Bu tür işlemlerin tamamlanması, farklı türdeki POS cihazlarının kullanılması durumunda 2 günü bulabilir. Size ait olmadığını düşündüğünüz bir harcama varsa, müşteri hizmetlerini arayarak harcama iptali talep edebilirsiniz. Gerekli incelemeler ve işlemler yapıldıktan sonra talebiniz uygun görülürse onaylanacak, çekilen ücret size geri iade edilecektir.  

Açık Provizyon Ne Anlama Gelir?  

Açık provizyon, talep edilen işlem tutarının banka tarafından onaylanmasını beklemek demektir. Diğer bir deyişle, kredi kartı limitinden işlem tutarı düşse bile banka tarafından henüz ücret çekilmemiş demektir.  

Yapılan alışverişler sonucu görülen açık provizyon işlemi, genellikle farklı POS cihazından farklı bankaya ait kredi kartlarının kullanılması ile ortaya çıkan bir durumdur. Ödeme işleminin gerçekleşeceği zamana kadar, banka onayının alınması için açık provizyon işlemi askıda bekler. Şayet yapılan işlem iptal edilirse ya da ödeme tahsil edilemezse, açık provizyonda bekleyen işlem 7 (yedi) gün içerisinde zaman aşımına uğrayarak iptal olur.  

Bazı durumlarda açık provizyonlarda bekleyen işlemler kafa karışıklığına neden olabilir. Çünkü ödeme iki kez çekilmiş gibi görünebilir. Ancak bu durumun kredi kartı sahibi ile hiç bir ilgisi yoktur. Bu tür işlemler, tamamen kredi kartı ile güvenli alışveriş yapılabilmesi için kullanılır. Ödeme işlemi sırasında, kullanılan banka kartı ile pos cihazı aynı bankaya ait olursa, açık provizyon işlemleri çok kısa süre içerisinde sonuçlanır. Farklı ise en az 2 en fazla ise 7 gün içerisinde kredi kartından ödeme çekilir ve işlem sonuçlandırılır.  

Banka Kartı / Kredi Kartından Provizyon Almak Ne Anlama Gelir?  

Provizyon almak demek, talep edilen işlem tutarının banka tarafından onaylanması anlamına gelir. Yani kredi kartı ile işlem yapıldıktan sonra harcama tutarı kart limitinden düşer. Buna karşın kredi kartı yerine banka kartı kullanılıyor ise yapılan harcama tutarı kartın bağlı olduğu vadeli hesaptan yani cari hesaptan düşer. 

Kredi kartı ile provizyon alınması demek, yapılan işlemin borç olarak karta direkt yansıması anlamına gelmez. Alınan provizyonlar ilk önce banka tarafından incelenir ve onaylandığı taktirde kredi kartına borç; banka kartına ise hesap düşüşü olarak geçer.  

Provizyon alındığı anda, kredi kartı ya da banka kartından bir mal veya hizmet alımı gerçekleşmiş demektir. Bu durum, ürün/hizmet bedelinin mutlaka kart sahibinden alınacağı ve alışveriş yapılan iş yerine ödeneceği anlamına gelir. Her şey yolunda giderse, provizyon onaylanır ve süreç tamamlanır.  

Çek İşlemlerinde Kredi Kartı Provizyonu Süreci Nasıl İşler?  

Provizyon aslında ekstra bir güvenlik işlemidir. Bu nedenle özellikle çek işlemlerinde provizyon kullanımının daha sık kullanıldığı görülür. Çek ve senet işlemleri, sıkı kontrole tabi olan işlemler olduğu için işlem güvenliği açısından ödeme metotları daha sıkı denetim altındadır.  

Bankanın Provizyon Vermemesi Durumu Nedir?  

Kredi kartı ile online olarak yapılan işlemleri takip etmeye yarayan sistem olarak provizyon takibi kullanılır. Özellikle kredi kartı harcamasını, gerçekten kart sahibinin yapıp yapmadığını anlamak için provizyon verme durumu bazen banka tarafından engellenebilir. Bankanın provizyon vermemesi olarak adlandırılan durum sıklıkla standart dışı bir alışveriş haline olabilir.  

Kullanıcı alışveriş davranışlarını takip eden banka, yapılan işlemin güvenilir olmadığından şüphelendiği durumlarda provizyon vermeyebilir. Özellikle bu durum internet üzerinden yapılan işlemlerde sıklıkla görülür. Böyle işlem girişimlerinde banka provizyon vermez ise, işlem gerçekleşmez ve alışveriş/ödeme iptal olur. Son yıllarda kart kopyalama ya da kat bilgilerinin ele geçirilmesi durumları sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikle yurt dışı kaynaklı bazı web siteleri, standart dışı alışverişlerinizde kart bilgilerinizi kopyalayabilir. Eğer ödeme ya da işlem yurt dışı kaynaklı bir şekilde gerçekleşiyorsa, bankanız bu işlemin güvenli olmadığını saptadığı anda provizyon vermeyecek, ilgili ödeme iptal edilecektir.  

Provizyonun Önemi 

Yukarıda açıklanan tüm bilgiler aslında provizyon ve provizyon almanın tamamen güvenlik maksadı ile yapıldığını açıklar. Tüm bu detaylar göz önüne alındığı zaman, kişisel verilerin güvenliği ile banka hesaplarının kontrol altında tutulması açısından provizyon konusu çok daha önemli hale gelmektedir. Ülkemizde 2017 yılından itibaren yapılan düzenleme ile artık kredi kartı ile yapılan online alışverişlerde, müşterilerin 3 boyutlu güvenlik sistemini kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. Yani alışveriş yaptığınız site, kredi kartı ya da banka kartınızdan provizyon almak istediği anda bankanız 3D güvenlik sistemi gereği işleme onay vermeniz için sizden onay ister. Bunu da kısıtlı bir süre geçerli olan tek kullanımlık bir şifreyi SMS olarak kişisel cep telefonunuza gönderir. Gerçekten işlemi yapan sizseniz, bankanın veri tabanında kayıtlı olan cep telefonunuza gelen şifreyi, ilgili ödeme ekranına girerek işlemin güvenli olduğunu ispatlayabilirsiniz. Aksi durumlarda ödeme işlemi tamamlanamaz ve dolayısıyla provizyon alınamaz. Eğer işlemi yapan sizseniz ve bankanız yaptığınız işlem ile ilgili provizyon vermiyorsa, müşteri hizmetlerini arayarak kimlik doğrulaması yapabilir ve kredi kartınızda / banka kartınızda limit varsa ödeme hakkı elde edebilirsiniz.  

“Provizyon Nedir?: Provizyondaki İşlemler” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın