PTT Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

PTT kredisi veren bankalar, bu kredileri PTT kurumu ile yapmış oldukları anlaşma doğrultusunda sağlamaktadır. PTT kredisi için anlaşma sağlanan bankaların kredi sağlamak için belirlemiş olduğu genel koşulları ve vade, kredi faiz oranı veya maksimum kredi limiti gibi kredi koşulları, bankaların kendi politikaları gereği kendi nezdinde belirlenmektedir. Bu nedenle her kredinin ayrı ayrı incelenmesi gerekmektedir.

İncelemeye geçmeden önce genel bir çerçeve çizmek gerekirse, PTT kurumu ile anlaşmalı olarak kredi sağlayan bankalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Burgan Bank
 • Aktif Bank
 • Denizbank

PTT kurumu ile bankalar arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda hazırlanan kampanyalar, dönemsel kampanyalardır. Bu nedenle kredi kullanabileceğiniz bankalar farklı dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Önceki dönemlerde ING Bank ve Türk Ekonomi Bankası tarafından da PTT kredisi kullandırıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise her iki bankanın da bu kampanyaları sona ermiştir.

Burgan Bank PTT İhtiyaç Kredisi

Burgan Bank PTT tüketici kredisi sunan bankalardan birisidir. Banka, PTT kurumu ile yapmış olduğu anlaşma doğrultusunda yalnızca ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Bu bakımdan konut veya taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız, bankanın diğer kredi seçeneklerini değerlendirmeniz gerekmektedir. Bankanın PTT kredisi için belirlemiş olduğu genel koşullar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Burgan Bank PTT kredisini yalnızca PTT kurumundan emekli maaşını alan kişilere sağlamaktadır. Bu nedenle kredi kullanabilmek için ilk koşul emekli olmak ve maaşı PTT’den alıyor olmaktır.
 • Bankanın kredi için belirlemiş olduğu azami yaş sınırı 73’tür. Yaş sınırı hesaplaması yapılırken süreye vade de eklenmektedir. Bu kapsamda örneğin 70 yaşındaki bir kişi, azami yaş sınırlaması 73 olduğu için maksimum 3 yıl yani 36 ay vadeli kredi kullanabilecektir.

Burgan Bank’ın PTT kredisinin genel özellikleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bankanın minimum kredi limiti belirlemesi 3 bin TL’dir.
 • PTT kredisi kapsamında kullanılabilecek maksimum kredi tutarı 55 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • Kredi faiz oranı kullanılacak kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda en düşük kredi faiz belirlemesi 20.000 TL – 55.000 TL arası kredi kullanımları için %1,49 olarak belirlenmiştir. En yüksek faiz oranı ise 3.000 TL – 4.999 TL arası kredi kullanımlarına %1,98 olarak belirlenmiştir.
 • Kredi için belirlenen maksimum vade süresi 60 aydır.

Aktif Bank PTT İhtiyaç Kredisi

Aktif Bank PTT tüketici kredisi kullanmak için tercih edebileceğiniz bir diğer bankadır. Bankanın PTT kredi türü, ihtiyaç kredisi olarak belirlenmiştir. Bu bakımdan her türlü bireysel ihtiyacınız için krediyi kullanabilmeniz mümkündür. Aktif Bank PTT kredisi kampanyası kapsamında emeklikler için ve tüm PTT müşterileri için iki ayrı kredi seçeneği sunmaktadır. Tüm PTT müşterilerinin faydalanabileceği kredi için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • Kredi notunun kredi çekmeye uygun olması gerekmektedir.
 • Belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olmak gerekmektedir.

Bankanın kredi için belirlemiş olduğu genel özellikler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Maksimum kredi limiti 1.250 TL olarak belirlenmiştir. Bankanın belirlemiş olduğu maksimum kredi tutarı ise 30.000 TL’dir.
 • Kredi için belirlenen vade süresi 3 – 60 ay aralığındadır.
 • Kredinin faiz oranı %2,69 olarak belirlenmiştir.

Aktif Bank PTT Emekli Kredisi

Aktif Bank emeklilere özel PTT kredisi, banka ile PTT arasında yapılan anlaşma doğrultusunda sunulan Aktif Bank PTT kredisi kampanyalarından bir diğeridir. Bankanın PTT kredisi için belirlemiş olduğu koşullar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Emekli olmak ve emekli maaşını PTT’den alıyor olmak gerekmektedir.
 • Bankanın kredi için belirlemiş olduğu azami yaş sınırı 80’dir. Azami yaş sınırı hesaplanırken vade süresi de dikkate alınmaktadır.

Aktif Bank emeklilere özel PTT kredisi için belirlenen genel özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • PTT emekli kredisi için belirlenen minimum kredi tutarı 1.250 TL’dir. Banka maksimum kredi tutarı belirlemesini ise 80.000 TL şeklinde yapmıştır.
 • Kredinin faiz oranı kredi limiti baz alınarak belirlenmektedir. Buna göre 1.250 TL – 15.000 TL aralığındaki kredi kullanımları için faiz oranı %1,89’dur. 15.001 – 80.000 TL aralığında ise faiz oranı %1,59 olarak belirlenmektedir.
 • Kredi için belirlenen minimum vade süresi 3 ay, maksimum vade süresi ise 60 aydır.
 • Bankanın PTT kredisinden faydalanmak için mutlaka şubeye başvuru koşulu bulunmamaktadır. SMS ile de başvuru yapılabilmektedir.

SMS ile başvuru yapmak için PTT yazıp bir boşluk bırakıp T.C. kimlik numaranızı yazarak 3050’ye kısa mesaj atmanız yeterlidir. Başvurunuz onaylandığında kredi tutarınız doğrudan hesabınıza yatırılmaktadır.

Denizbank PTT İhtiyaç Kredisi

Denizbank PTT tüketici kredisi için başvuru yapabileceğiniz bankalardan birisidir. Bankanın kredi için belirlemiş olduğu kredi koşulları şu şekilde sıralanabilmektedir.

 • Denizbank PTT kredisini maaşını PTT’den alan emekliler için hazırlayan bankalardan birisidir. Bu nedenle bankadan PTT kredisi kullanabilmek için sağlanması gereken ilk koşul emekli olmak, ikinci koşul ise emekli maaşını PTT’den almaktır.
 • Bankanın kredi kullanımı için belirlemiş olduğu azami yaş sınırı 80’dir. Azami yaş sınırı belirlemesine vade de dahil edilmektedir.

Denizbank PTT kredisi için belirlenen genel kredi koşulları ise şu şekildedir:

 • Bankanın PTT kredisi kapsamında kullandırdığı minimum kredi tutarı 2.000 TL’dir. Denizbank PTT kredisi için belirlenen maksimum kredi limiti ise 36.000 TL’dir.
 • Kredi için belirlenen maksimum kredi vadesi 60 aydır.
 • Kredi faiz oranları kullanılan kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda en düşük kredi faiz oran 10.001 TL – 36.000 TL arası kredi kullanımları için %1,56 olarak belirlenmiştir. En yüksek kredi faiz oranı ise 2.000 TL – 5.000 TL kredi kullanımları için %1,89 olarak belirlenmiştir.

PTT Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredisi başvurusu yapmak için herhangi bir evrak veya kefil şartı aranmamaktadır. Bankaların PTT kredisine başvuru yapabilmek için tek yapmanız gereken en yakın PTT şubesine gitmek ve kredi başvuru formunu doldurmaktır. Bu süreçte tarafınızdan talep edilecek tek belge, kimlik belgenizdir. Gelir belgesiz ve evraksız olarak doğrudan başvurunuz alınmakta ve işleme koyulmaktadır.

Başvuruda belge talep edilmemesinin sebebi, emekli kredisi kullanacak kişilerin maaşlarını PTT’den alıyor olmalarıdır. Bu nedenle başvuru yapacağınız kredi türü emekli kredisi değilse, bu durumda PTT başvurusu sırasında tarafınızdan gelir belgesi talep edilebilmektedir.

PTT Kredi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

PTT kredisi başvurunun sonuçlanma süresi, PTT kredisi için başvuru yapmış olduğunuz bankaya göre değişiklik göstermektedir. Kredi başvurunuz işleme koyulduktan sonra banka bilgilerinize değerlendirmekte ve tarafınıza dönüş yapmaktadır. Bu kapsamda maaşını PTT’den alan kişiler için başvuru değerlendirme süreci yaklaşık 1 gün sürmektedir. Maaşını PTT’den almayanlar içinse bu süre 2 iş gününe kadar çıkabilmektedir.

PTT Kredisi Nasıl Kullanılır?

PTT kredisi kullanımı için kredi başvurunuzun banka tarafından olumlu sonuçlandırılması gerekmektedir. PTT kredisi olumlu sonuçlanan kişiler, PTT şubelerine giderek kredilerini kullanabilmektedir. Kredi ödemeleri ise doğrudan emekli maaşından düşmektedir. Emekli değilseniz veya maaşınızı PTT üzerinden almıyorsanız, PTT kredisi ödemelerini havale veya EFT yoluyla gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın