QR Kod İle Para Çekme Nasıl Yapılır?

Boyut olarak iki boyutlu bir barkod sistemi olan QR kod’un, en önemli özelliklerinden biri hızlı ve güvenilir bir şekilde işlem yapmayı sağlamaktadır. Diğer anlamıyla çabuk etki anlamında gelen QR kod ATM’ye giderek işlemi yapabilmek için bankanın mobil uygulaması indirilmesi gerekmektedir.

QR kodlar, diğer her sistem gibi bir amaç hedefinde kullanılmalıdır. Bu sistemi çoğunlukla bireyler, kurumlar, şirketler ve bankalar kullanmaktadır. QR kod‘un gereksiz kullanıldığı alanlarda bulunmakta olup bu alanlara örnek verilecek olursa; bir hava limanına gittiğiniz zaman QR kodu asılı bir tabela bulunmakta olup havalimanında ne yapmanız gerektiği yazılmaktadır. Ancak herkesin telefonunda bu QR kodu yakalayabileceği bir uygulama yüklü olmamaktadır.

QR Kod ile Para Çekme Sistemi

Bankaların müşteri çekmek ve potansiyeli artırabilmek için önemli olan hızlılık kavramı ve kabiliyeti bakımından son dönemlerde birçok yeni uygulama çıkarmışlardır. Bu uygulamaların başında en yaygın olarak kullanılan mobil bankacılık hizmetleri yer almaktadır. Bu sistem sayesi ile anında para transferi, ödeme, borç ödeme işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak mobil bankacılığın avantajları sadece bunlar olmamaktadır. Artık mobil bankacılık uygulamanızı kullanarak ATM üzerinden kartsız para çekebilme imkânımız da vardır. Bunun için ihtiyacımız olan şeyler ise; internet bağlantısı, bankanın resmi bir mobil uygulaması ve kameradır. Böylelikle QR kodu ile ATM üzerinden kartsız bir şekilde hızlı para çekebilirsiniz.

Tüketicilere yani kart sahiplerine kartlarına fiziki olarak kullanmalarına ve ATM’de bulunan ekrana şifre girilmesine gerek kalmaksızın para çekme ve yatırma işlemlerin yapılabileceği bir sistemdir. Kart sahibi, ATM ekranında bulunan QR kodu’nu telefonu ile (mobil uygulamadaki sisteme) okutmakta ve kart sahibi olarak kendini bankaya bu şekilde kanıtlamaktadır.

Bahsi geçen bankacılık işlemi, ATM üzerinde kart ve şifre girmeye göre daha güvenilir olduğu düşünülürse uygulama ne yazık ki kötü niyet taşıyan kişiler tarafından bu yöntem söz konusu faaliyetlere araç olabildiği için kişileri maddi zarara uğratabilmektedir. Bu faaliyetler için önlem almanız her zaman iyidir.

QR İşleminin Anında Gerçekleştirilebiliyor Olması

QR kod, marketlerde aldığımız ürünlerin üzerinde bulunan barkodlar gibi eşsiz bir kod olmakta ve telefonlarımızın kamerası aracılığı ile okutulabilmektedir. Bu kod sayesinde para çekme işlemi de bankaların ATM’lerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemi adım adım anlatacağız ve ATM’den QR kodu ile kartsız bir şekilde nasıl para çekilir konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

QR Kod İle Para Çekme İşlemi Yapmak

QR kodu ile temassız bir şekilde para çekebilmeniz için gerekli adımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bankanızın cep telefonları için ortaya çıkarmış olduğu uygulamayı indiriniz.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan para çek / yatır kısmına tıklayınız.
  • Hem hesabınız hem de kredi kartınız mevcut ise ikisinden birini tercih etmelisiniz.
  • Çekilecek para miktarını tutarını belirleyiniz.
  • Kodu telefonunuzda açılan kameraya okutunuz.
  • Kodu okuttuktan sonra paranız hızlı bir şekilde ATM üzerinden verilmekte olup kullanabilirsiniz.

Bazı bankalar ise seçimi hatırla seçeneği sunabilmektedir. Bu seçeneği seçeceğiniz zaman ATM üzerinden hızlı bir şekilde aynı parayı çekebilirsiniz.

Bu işlemler sayesinde artık temassız bir şekilde olarak paranızı çekip kullanabilirsiniz. Ancak bu parayı sadece siz değil karşı tarafa yollama durumunda o kişi de aynı şekilde ATM’ye giderek parayı çekebilmektedir. Bu hızlı sistem bankaların müşteri potansiyelini arttırabilmek ve müşterileri memnun etmek için ortaya çıkarılmış bir sistemdir.

Bir cevap yazın