Sicili Bozuk Olanlar Kredi Kartı Alabilir mi?

Günümüzde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinin başında kredi kartı yer almaktadır. Gerek nakit taşıma zorunluluğuna son vermesi gerekse de kolaylıkla taksitle ödeme imkânı sunulması gibi nedenlere bağlı olarak kredi kartı kullanım oranı her geçen gün artmaktadır.
Ancak bankaların kredi kartı başvurularını değerlendirirken dikkate aldığı bazı önemli kriterler vardır. Kredi kartı başvuru şartları olarak isimlendirilen bu şartları taşımayan kişilere kredi kartı başvuru reddi kararı iletilerek kredi kartı almaları engellenmektedir. Peki, sicili bozuk olanlar kredi kartı alabilir mi?

Sicili Bozuk Olana Kredi Kartı Hakkı Verilir Mi?

Bankaların kredi kartı başvurusu konusunda en hassas oldukları noktaların başında kişinin ödeme güvenirliğidir. Yani banka sadece kredi kartı borcunu düzenli olarak ödeyeceğine inandığı kişilere kart onayı vermeyi tercih eder.

Bankaların tümü kar güden ticari işletmeler olup önemli öncelikleri en düşük riskli üstlenerek en yüksek geliri elde etmektir. Bu nedenle öncelikleri sicili sağlam, borcuna sadık ve ödemeleri düzenli kişilere borç vererek garanti para kazanmaktır.
Bu nedenle kredi sicili bozuk olan kişiler kredi kartı onayı almakta son derece zorlanmaktadır. Bazı bankalar daha kolay kredi kartı onayı vermekte olup bazı bankalar ise oldukça ağır şartlar altında kart vermektedir. Bu nedenle kredi kartı başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kişinin kredi sicili hakkında sorgulama yaparak buna göre kart başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Türkiye’de kredi kartı kullanım hacmi her geçen gün artarken oluşan büyük Pazar bankaların arasındaki rekabetin de artması anlamına gelmektedir. Bankalar adeta birbirleri ile yarış haline girerken en kolay kredi kartı veren bankalar sayısı da her geçen gün artıyor. Oluşan bu iyimser hava ışığında artık bazı bankalar sicili bozuk olan kişilere de kredi kartı onayı verebilmektedir.

Burada bankaların aradığı kriterler;

  • Kredi sicilini bozan davranışın üzerinden uzun süre geçmiş olması,
  • Kredi notunu yükseltecek davranışlarda bulunmak,
  • Bankalarda hesap açarak vadesiz hesaplarda para tutmak,
  • Bankamatik kartı kullanarak tüm alışverişleri bu kart ile yaparak bankaların güvenini tazelemek,
  • Kolay kredi kartı veren bankalar üzerinden düşük limitli kredi kartı başvurusu yapmak.

Kara Listede Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi?

Hayır, kesinlikle kara listede olan kişilerin kredi kartı onayı almaları mümkün değildir. Bankalar gecikme nedeni ile kredi sicili bozulan kişilere dahi son derece zor bir şekilde kredi onayı verirken kara listeye giren kişilerin kredi onayı almalarına izin verilmemektedir.

Bir cevap yazın