Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi

Esnafın kredi faiz desteğine ihtiyaç duyması her dönemde söz konusu olmaktadır. Bu nedenle faiz desteği veren kurum arayışına girmektedir. KOSGEB esnaf kredisi denildiğinde ilk akla gelen kurumdur.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 300 bin liraya kadar olan esnaf kredilerinin faiz kısmını karşılamaktadır. Bu programa esnaf ve KOBİ’lerin başvuru yapması gerekmektedir. Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi amacı, orta ölçekli ve küçük ölçekli işletmelerin büyümesini ve gelişmesini sağlamaktadır. Böylece üretimde kalite standartları yükselmekte, rekabet gücü artmakta, esnaflar için istihdam da çoğalmaktadır. Bütün bu amaçlar için KOSGEB sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadır.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Vade Sayısı ve Kredi Miktarı

KOSGEB öncelikle ülkemizde BDDK kayıtlı olan yerli ve yabancı bankalar ile protokol imzalamaktadır. Bu protokol sonucunda banka tespit edilmektedir. Günümüz koşullarına uygun şekilde en uygun faiz oranları belirlenmektedir. Bu faiz oranlarının vade sayısı 48 aya kadar uzatılabilmektedir. Öncelikle KOBİ’ler için ekonomik açılar kendilerini toparlayabilecekleri süre boyunca geri ödeme alınmamaktadır. 300 bin TL destek miktarı her esnaf için geçerli olmaktadır.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi Başvuru Koşulları

Sıfır faizli KOSGEB kredisinin tabii ki bir takım koşulları bulunmaktadır. Bu koşulları şu şekilde listelenmektedir.

 • Başvuruda bulunacak olan esnafın daha önce KOSGEB kredi desteğinden faydalanmamış olması gerekmektedir.
 • İşletmenin başvuru yaptığı tarih itibari ile faal olması gerekmektedir. Dolayısıyla vergi kaydının bulunması gerekmektedir.
 • Bakanlık programa bir bütçe ayırmıştır. Bu bütçe kapsamındaki ödenek miktarının bitmemiş olması gerekmektedir.
 • Esnaf krediyi anlaşmalı bankalar tarafından almalıdır. Eğer esnaf bankacılık kuralları çerçevesinde kredi başvurusu sırasında bir olumsuzluk ile karşılaşır ve geçmişteki dönemlerdeki bankacılık siciline bakarak kredi reddedilir ise bu durumda yapılabilecek bir şey yoktur. Çünkü KOSGEB yalnızca faiz oranını ödemektedir. Kredi ödemesi yine esnaf tarafından gerçekleştirilecektir. Banka esnafa güven duymuyor ise kredi başvurusu reddedebilme hakkına sahiptir.
 • Başvuru yapacak olan KOBİ KOSGEB’e kayıtlı olmalıdır. Beyannamesi güncel olmalıdır. E-KOBİ başvuru ve beyanname işlemleri gerçekleştirilmediyse derhal gerçekleşmesi gerekmektedir.

KOSGEB Hangi Bankalar ile Protokol İmzalamıştır?

KOSGEB sıfır faizli kredi imkanında faydalanmak için anlaşmalı bankalara kredi başvurusu yapılması gerekmektedir. Çünkü, bankalar aslında normal bir kredi prosedürünü esnaf ile gerçekleştirmekte, sadece faiz oranları KOSGEB tarafından ödenmektedir. KOSGEB ile anlaşma sağlayan bankalar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Halk Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Vakıfbank,
 • QNB Finanbank,
 • Denizbank
 • İş Bankası

KOSGEB’in faizi ödeyebilmesi için esnafın bu bankalardan herhangi birine kredi başvurusunda bulunması ve kredi başvurusunun olumlu olarak cevaplanması gerekmektedir. Bu bankalar ile olan anlaşmalar yıllık olarak güncellenmektedir. Bu nedenle içinde bulunduğumuz yıl için hangi bankalar ile anlaşma sağlandığı konusunda KOSGEB resmi web adresinden bilgi almak gerekmektedir.

Başvuru yapmak isteyen esnaf ve KOBİ’lerin başvuru evraklarını eksiksiz bir şekilde tamamlaması gerekmektedir. Her yıl bu başvurular için belirlenen tarihler bulunmaktadır. Bu tarihler ve güncel bilgiler için KOSGEB resmi web sitesinin takip edilmesi gerekmektedir. Söz konusu tarihlerde başvuru koşulları için yoğun işlemler söz konusu olacağından evrakların önceden hazırlanmış olması ve beyannamelerin verilmesi önemlidir. Bu durumda yalnızca başvuru tarihinin beklenmesi ve tarih geldiğinde başvuru işleminin tamamlanması kalır.

Yoğunluk dönemlerinde sadece başvuru hataları yüzünden faizsiz KOSGEB kredilerinden yararlanamayan esnaflar bulunmaktadır. Bu nedenle KOSGEB internet sitesi olan kosgeb.gov.tr belirli aralıklar ile takip edilmeli ve güncellemeler var ise bu güncellemeler ile ilgili detaylar yerine getirilmelidir.

“Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi” üzerine 7 yorum.

Bir cevap yazın