Ziraat Bankası Kredi

Tüm dünyayı saran Covid-19 virüsü, mart ayının ilk haftasında ülkemizde de görülmeye başlamış ve hemen akabinde çeşitli önlemler alınarak salgının yayılmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirlerden dolayı pek çok iş yeri kapanmış, çok sayıda işçi işinde çıkartılmış, bazı işçilere ise ücretsiz izin verilmiştir. Dolayısıyla ekonomik olarak hem çalışanlar hem de iş verenler zor bir sürecin içinde kalmıştır. Hatta birçok işveren kira, fatura ve diğer işletme giderlerini ödeyemedikleri için büyük bir sıkıntı içine düşmüştür.

Korona virüsün ülkemizde görülmesinin hemen ardından yaşanan bu ekonomik sorunları gidermek için çeşitli devlet kurumları devreye girerek hem işçilere hem de işverenlere destek paketleri çıkartılmaya başlamıştır. Bu desteklerin bir kısmı hibe şeklinde vatandaşlara ulaştırılırken bir kısmı ise temel ihtiyaç kredisi adı altında işçi ve işverenlere sunulmuştur.  Ekonomik istikrar paketi adı altında sunulan bu kredi desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar kamu bankalarına başvurmaları suretinde yararlanabilirler. Ekonomik olarak zor durumda düşen işçi ve işletme sahiplerinin bu zor günlerinde yanlarında olan kamu bankalarından biri de Ziraat Bankası’dır. Peki, Ziraat Bankası temel ihtiyaç kredisi nedir, kimler faydalanabilir ve özellikleri nelerdir? Temel ihtiyaç kredisine dair merak ettiğiniz tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu

Korona virüs tedbirleri kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sunulan temel ihtiyaç kredisi, aylık hane halkı geliri 5 bin liranın altında olan herkese verilmektedir. Bireysel olarak başvuru yapılması gereken bu özel krediden yararlanmak isteyen kişilerin Ziraat Bankası müşterisi olma şartı aranmamaktadır. Ancak bu krediye sadece bireysel olan müşteriler başvuru yapabilir. Ticari işletmeler için farklı destek kredi paketleri düzenlendiği için küçük ve orta ölçekli işletmeler ile esnaflar ticari kredi başvurusunda bulunabilirler.

Ziraat Bankası temel ihtiyaç kredisine bireysel olarak başvuru yapabilen kişilerin kredi başvurusunun onaylanması için bankanın belirlediği bazı özel şartlar bulunabilir. Fakat bu kredi olağanüstü günlerde yürürlüğe girdiği için diğer tüketici kredileri için yapılan sorgulamalar yapılmaz. Örneğin, başvuru yapan kişinin kredi notuna bakılmaz, diğer banklara olan borçları incelenmez vb. Sadece devlet tarafından belirlenmiş birkaç koşulu taşıyan herkes bu krediden yararlanabilmektedir. Bu kapsamda; özel sektör çalışanları, serbest meslek geliri olanlar, kamuda çalışanlar ve yan geliri olan herkes Ziraat Bankası temel ihtiyaç kredisi için başvuru yapabilir.

Ziraat Bankası Temel Destek Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Devlet tarafından sunulan temel destek kredisi, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşların temel ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmeleri amacıyla Kredi Garanti Fonu aracılığıyla verilmeye başlanan bir destek kredisidir. İşinden olmuş ya da geçici bir süreliğine işten çıkartılan birçok kişinin kira, fatura ve diğer temel ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmeleri için düşük faiz oranıyla ve uygun ödeme koşullarıyla sunulan temel ihtiyaç kredisi sayesinde çok sayıda aile bu zorlu süreci huzur içinde atlatabilmiştir. Oldukça uygun faiz oranlarıyla ve çok uygun ödeme koşullarıyla verilmeye devam eden Ziraat Bankası temel destek kredisinin özellikleri şunlardır:

 • Ekonomik istikrar paketi kapsamında dar gelirli ailelere sunulan bu kredinin aylık faiz oranı %0,49 olarak belirlenmiştir. Bu oran, bankların verdiği diğer tüm kredi çeşitlerinin oranlarının çok altındadır.
 • Üstelik 6 ay geri ödemesiz olarak verilen temel destek kredisinin toplam vadesi ise 36 ay olarak duyurulmuştur.
 • 36 ay ödemeli aldığınız Ziraat Bankası temel ihtiyaç kredisini 6 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz.
 • 6 ay ödemesiz dönem olarak aldığınız krediyi toplam 30 ay boyunca eşit taksitlerde ödeme şansına sahip olursunuz. Ancak vadenizi 36 ayın üzerine çıkartmanız mümkün değildir.
 • Diğer ihtiyaç kredilerinden farklı olarak söz konusu kredi, hayat sigortası olmadan vatandaşlara sunulmuştur. Ayrıca bu kredi esnek ödeme planı ile hazırlanmadığı için kredi borcunuzun geri ödemesini aylık eşit taksitler şeklinde yapabilirsiniz.
 • Krediye başvuru yapacak olan kişilerin aylık gelirinin 5 bin liranın altında olması da kredinin onaylanabilmesi için aranan şartlar arasındadır.
 • Devlet tarafından sunulan bu kredinin limiti ise 10 bin lira, 7 bin 500 lira, 5 bin lira ya da 3 bin lira olarak belirlenmiştir. Kredi başvurusu yaparken bu tutarlardan birini tercih edebilirsiniz. Ancak kredi limitinin üst limiti olan 10 bin liranın üzerinde kredi başvurusu yapamazsınız. Daha fazla finansman desteğine ihtiyacınız varsa bankanın farklı kredi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası tarafından verilen temel ihtiyaç kredisine başvuru yapmak için bankanın müşterisi olma şartı aranmadığını yazımızın başında belirtmiştik. Ancak eğer bankanın müşterisiyseniz başvurunuzu daha olay bir şekilde yapabilirsiniz.

Şöyle ki; hemen Ziraat Bankası müşteri çağrı merkezini arayabilir ya da internet bankacılığını kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer internet bankacılığını daha önce kullanmadıysanız, çağrı merkezi yetkilileri ile görüşerek internet bankacılığı şifresi oluşturabilirsiniz. Böylece hem bankacılık hizmetlerini hem de kredi başvurunuzu birkaç tuşa basarak kolayca yapabilirsiniz. Üstelik bu işlem için mobil bankacılık uygulamasını kullanarak tüm işlemlerinizi rahatça yönetebilirsiniz.

Mobil ya da internet bankacılığı aracılığıyla yaptığınız kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde bankanız SMS ile sizi bilgilendirecektir. Gönderilen mesajda ne kadar kredi kullanabileceğiniz de yazmaktadır. Onaylanan kredi tutarınızı çekmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebileceğiniz gibi banka ATM’lerini de kullanarak paranızı çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvurusu için tıklayınız.

Ziraat Bankası müşterisi olmayan kişiler ise temel ihtiyaç kredisine şu şekilde başvuru yapabilirler:

Korona virüs tedbirleri kapsamında birçok hizmet online olarak verilmeye başlamıştır. Bu nedenle temel ihtiyaç kredisi başvuruları da Ziraat Bankası tarafından sadece online olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi ise insanların bankaların önünde kuyruk oluşturmasını önlemek ve toplum sağlığını riske atacak uygulamalardan kaçınmaktır. Bu durumda Ziraat Bankası müşterisi olmayan kişiler de bankanın resmî web sayfasına giriş yaparak kredi başvurularını kolayca yapabilirler. Web sitesine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir. Bankanın web sayfasına giriş yaptığınızda temel ihtiyaç kredisi için bir başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan bu formda yer tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

Başvuru formunun ilk aşamasında; T.C kimlik numaranız, cep telefon numaranız, Kredi vadesi, kredi tutarı, kredi ödeme gün tercihi, medeni durum, hane halkı toplam geliri, evdeki çocuk sayısı ve ekranın hemen altında bulunan güvenlik kodu bilgisi istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra gönder butonuna tıklayarak kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuzun ikinci aşamasında ise formda belirttiğiniz cep telefonu numaranıza bir doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu istenilen kısma girdiğinizde başvurunuzu tamamlamış olacaktınız. Başvurunuzun alındığına dair bir bilgilendirme mesajı yine cep telefonunuza gönderilecektir. Bu aşamadan sonra başvurunuzun sonuçlanması beklemeniz gerekir. Eğer başvurunuz olumlu olarak sonuçlanırsa SMS yoluyla bilgilendirileceksiniz. Daha sonra en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek ya da bankanın web sitesinde bulunan adımları izleyerek kredi tutarınızı çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Taksitleri Ne kadar?

Ekonomik istikrar paketi kapsamında düşük faizli ve uygun ödeme imkanlarıyla sunulan Ziraat Bankası temel ihtiyaç kredisinin ödeme planı şöyledir:

 • 10 bin lira kredi için: 36 ay vade, ilk 6 ay ödemesiz aylık taksit tutarı: 376 lira
 • 7 bin 500 lira kredi için: 36 ay vade, ilk 6 ay ödemesiz aylık taksit tutarı: 282 lira
 • 5 bin lira kredi için: 36 ay vade, ilk 6 ay ödemesiz aylık taksit tutarı: 188 lira
 • 3 bin lira kredi için: 36 ay vade, ilk 6 ay ödemesiz aylık taksit tutarı: 113 lira

“Ziraat Bankası Kredi” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın