Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri

Bankalar ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşandığında her zaman banka şubelerine gitmek kolay olmayabilir. Bu nedenle müşteri danışmanları ile görüşmek üzere telefon bankacılığı hizmeti çok önemlidir. Her bankanın müşteri iletişim merkezi olduğu gibi Ziraat Bankası’nın da Müşteri İletişim Merkezi bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Müşteri İletişim Merkezi ile görüşme yapabilmek için 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 telefon numaralarını arayabilirsiniz. Banka işlemlerinizi bu iletişim yolu sayesinde 7 gün 24 saat her yerden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer telefon bankacılığı ile finansal bir işlem hakkında talimat ya da parasal bir işlem gerçekleştirecekseniz, bu durumda Telefon Bankacılığı müşterisi olmanız gerekmektedir. Telefon Bankacılığı hizmetinden faydalanabilmek için Ziraat Bankası Şubesi’ne giderek başvuru yapmalısınız. Eğer İnternet Şubesi için şifreniz var ise, internet bankacılığı kanalı ile de telefon bankacılığı başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile Hangi İşlemleri Yapabilirim?

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile hemen hemen her işlem yapılır. Bu işlemler şu şekilde sıralanmaktadır.

Hesap işlemleri

Müşteri hizmetleri ile yapacağınız işlemler içerisinde hesaplarınız ile ilgili işlemler bulunmaktadır. Müşteri temsilcisi ile görüşme sağlayarak vadesiz hesap açabilir ya da var olan vadesiz bir hesabınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca hesaplarınız ile ilgili bakiye bilgilerinizi öğrenebilir ve hesabınız ile ilgili son işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Para transferleri

Müşteri hizmetleri ile para transfer işlemleri de gerçekleşmektedir. Bu para transfer işlemleri arasında virman, havale ve eft işlemleri bulunmaktadır. Virman işlemi ile Ziraat Bankası’na olan farklı hesaplarınıza para gönderebilirsiniz. Havale işlemleri ile yine Ziraat Bankasındaki farklı bireylerin hesaplarına para transferi yapabilirsiniz. Eft işlemleri ise farklı bankalardaki hesaplara gönderilen para transferlerini ifade etmektedir. Ayrıca telefon bankacılığı kanalı ile düzenli havale ya da düzenli EFT talimatı da verebiliriz. Son olarak bu menüden cebe para transfer işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım işlemleri

Müşteri hizmetleri ile yatırım işlemlerini de tamamlayabilirsiniz. Bu menü ile döviz alabilir ya da satabilir, yatırım fonu alabilir ya da satabilir, hazine bonosu ve devlet tahvili alabilir ya da satabilir, eurobond alabilir ya da satabilir, altın alabilir ya da satabilir ve repo işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kart işlemleri

Telefon bankacılığındaki kart işlemleri menüsünden kredi kartı ekstre ve borç bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Kartlarınız ile ilgili kayıp ya da çalıntı gibi durumlar söz konusu ise bu durumu müşteri hizmetlerine bilgi verebilirsiniz. Kartlarınız ile ilgili yenileme taleplerinizi iletebilirsiniz. Hesap kesim tarihleri ile ilgili sorun yaşıyorsanız söz konusu tarihlerde değişiklik yapabilirsiniz. Ekstrelerinizin e-mailinize gönderilmesini isteyebilirsiniz. Nakit avans ya da taksitli nakit avans çekebilirsiniz. Alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz. Kredi kartınızın borcunu ödeyebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz. İşlem kısıtı ekleyebilir ya da işlem kısıtlarını kaldırabilirsiniz.

OGS ve HGS işlemleri

Müşteri hizmetleri aracılığı ile bakiye ve geçiş bilgilerinizi kontrol edebilir, talimat verebilir, bakiye yükleyebilir ya da ekstre bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Şifre işlemleri

Müşteri hizmetleri ile kart şifresi alabilir, internet ya da mobil bankacılık için şifre alabilir ve de telefon bankacılığı şifresi alabilirsiniz.

Ödemeler

Müşteri hizmetleri ile fatura, GSM yükleme, vergi, SGK prim, trafik cezası, üniversite harç ödemeleri, bağış ödemelerinizi yapabilir ya da bu ödemeler için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

İnternet bankacılığı destek hizmetleri

İnternet bankacılığında yaşadığınız problemler ile ilgili teknik destek almak için müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Başvuru ve başvuru takip

Kredi kartı, ek kart, kredili mevduat hesabı, OGS başvurularınızı müşteri hizmetlerinden yapabilirsiniz.

Bilgi alma

Müşteri hizmetlerinden kart ürün özellikleri, döviz kurları, bireysel kredi faiz oranları, vadeli faiz oranları ve repo oranları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hemen Vakıfbank Müşteri Hizmetleri konu başlıklı yazımıza göz atın!

Bir cevap yazın